Co nam da Wi-Fi 7? Tu już nie chodzi o szybkość
Już w tym roku na rynku pojawią się pierwsze routery i urządzenia obsługujące sieć Wi-Fi siódmej generacji. Czy to oznacza, że sieć będzie działać z jeszcze wyższą przepustowością? Oczywiście że tak. Tym razem jednak ważniejsze może okazać się co innego.
Wi-Fi 7 to nadchodzący standard Wi-Fi, który ma zapewnić wyższą prędkość, niższe opóźnienie i większą pojemność transmisji danych niż poprzednie generacje tego standardu. Będzie działać na trzech pasmach: 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz i obsługiwać nowe technologie, takie jak kanały o szerokości 320 MHz, modulacja QAM 4K i obsługa MLO.
Czym różni się Wi-Fi 7 od aktualnie stosowanego Wi-Fi 6?
Wi-Fi 6 działa na dwóch pasmach: 2,4 GHz i 5 GHz, a Wi-Fi 7 na trzech: 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz. To oznacza, że Wi-Fi 7 ma więcej dostępnego spektrum i może obsłużyć więcej urządzeń. Wi-Fi 6 osiąga maksymalną prędkość transmisji danych 9,6 Gb/s, a Wi-Fi 7 30 Gb/s. - co oznacza, że Wi-Fi 7 jest znacznie szybszy i może lepiej radzić sobie z zadaniami wymagającymi dużej przepustowości, takimi jak streaming wideo 4K lub 8K.
Czytaj też:
Wi-Fi 6 wykorzystuje technologię OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access), która dzieli kanał na mniejsze podkanały, aby zwiększyć wydajność i zmniejszyć opóźnienia. Wi-Fi 7 wykorzystuje technologię EHT (Extreme High Throughput), która zwiększa szerokość kanału do 320 MHz, wprowadza modulację 4K QAM i obsługuje technikę MLO. Dzięki temu standard Wi-Fi 7 będzie bardziej elastyczny i niezawodny w różnych warunkach sieciowych. Ale co to jest to MLO? Zdaniem organizacji certyfikującej ten standard, jedna z najważniejszych nowości.
Co to jest MLO, czyli multi-link operations? To dzięki niemu łatwiej będzie zapomnieć o sieci przewodowej.
Multi-link operations (MLO) to funkcja Wi-Fi 7, która umożliwia urządzeniom jednoczesne wysyłanie i odbieranie danych na różnych pasmach i kanałach częstotliwości. Dzięki MLO Wi-Fi 7 obsługuje nawiązywanie wielu łączy między stacją (STA, np. telefonem) a punktem dostępu Wi-Fi (AP, np. routerem). Łączenie się z pasmami 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz jednocześnie zwiększa przepustowość, zmniejsza opóźnienie i poprawia niezawodność. MLO ma trzy główne tryby działania. Są to:
- Redundancja łączy: polega na poprawie odporności Wi-Fi poprzez wysyłanie tych samych danych na dwa różne pasma częstotliwości za pomocą dwóch różnych nadajników w urządzeniu. Odbierające urządzenie porównuje dane odebrane z każdego pasma i sprawdza, czy w ramce nie ma brakujących danych (np. w miejscach o wysokim zakłóceniu). Jeśli tak, to czy te brakujące dane zawarte są w ramce, która została odebrana na innym paśmie - dzięki czemu może uzupełnić brakujące dane bez konieczności ponownego ich wysyłania. Łącząc dane z każdej ramki, odbierające urządzenie ma znacznie większą szansę na wysłanie potwierdzenia (ACK) do nadającego urządzenia, informując je, że pomyślnie odebrało dane, zwłaszcza w gęstych sieciach.
- Agregacja łączy: polega na zwiększeniu przepustowości Wi-Fi poprzez wysyłanie różnych danych na dwa lub więcej pasm częstotliwości za pomocą dwóch lub więcej nadajników w urządzeniu. Odbierające urządzenie łączy dane odebrane z każdego pasma w jedną ramkę. Agregacja łączy jest szczególnie przydatna dla zadań wymagających dużej przepustowości, takich jak strumieniowanie wideo 4K lub 8K.
- Przełączanie łączy: polega na optymalizacji Wi-Fi poprzez wybieranie najlepszego pasma częstotliwości dla każdej transmisji danych za pomocą jednego nadajnika w urządzeniu. Odbierające urządzenie odbiera dane z wybranego pasma. Przełączanie łączy jest szczególnie przydatne dla zadań wymagających niskiego opóźnienia, takich jak gry online lub VR/AR.
Niestety, by skorzystać z atutów Wi-Fi 7 trzeba mieć zarówno obsługujący taką sieć router, jak i komputer lub telefon. Choć oczywiście każdy router Wi-Fi 7 będzie zgodny z urządzeniami obsługującymi Wi-Fi 6 i starsze.