Odnaleźli nowe komnaty w słynnej piramidzie. A to dopiero początek
Egipska piramida Sahure nadal skrywa wielkie tajemnice. Pomiary dokonane za pomocą nowoczesnych narzędzi badawczych doprowadziły do ekscytującego odkrycia.

Uczeni odkrywają kolejne planety w odległych zakątkach kosmosu, a tymczasem na jaw wychodzi jak wiele mają jeszcze do zbadania na Ziemi. Odnaleziono nową komnatę w piramidzie Sahure i nie jest to element kampanii promocyjnej nowego Tomb Raidera czy Indiany Jonesa. Co ciekawe owa komnata odkryta została nieco przez przypadek. Odkrywcy - zespół egipsko-niemieckich naukowców pod przewodnictwem dr Mohameda Ismaila Khaleda - mieli bowiem za zadanie pomóc w remoncie grobowca.
Prace remontowe rozpoczęte w 2019 r. miały na celu wzmocnić wewnętrzną strukturę piramidy i zabezpieczyć ją przed potencjalnym zapadnięciem się i katastrofą. Podczas oczyszczania zniszczonych korytarzy, w tym tych od dawna niedostępnych w wyniku uszkodzenia stropu, odnaleziono ślady sugerujące istnienie kolejnego nikomu nieznanego przejścia. Rzeczone ślady były udokumentowane przez jednego z brytyjskich egiptologów w 1836 r., jednak inni archeologowie zakwestionowali te odkrycia i dalsze badania nie były prowadzone.
Czytaj też:
Radarem w starożytny grobowiec.
Rzeczony egiptolog, John Perring, miał jednak rację, co potwierdza zespół naukowy dra Khaleda. Wykorzystując najnowocześniejszą technologię, w tym skanowanie laserowe 3D za pomocą przenośnego LiDAR-u ZEB Horizon firmy GeoSLAM, egipsko-niemiecki zespół współpracował z zespołem 3D Geoscan w celu przeprowadzenia szczegółowych badań wewnątrz piramidy. Udał się dzięki temu kompleksowo zmapować zarówno obszary zewnętrzne, jak i wewnętrzne.
Piramida Sahure jest jednym z najciekawszych zabytków starożytnego Egiptu. Została zbudowana przez drugiego władcę V dynastii, Sahurego, który panował w XXV wieku p.n.e. Piramida znajduje się na nekropoli w Abusir, na południe od Gizy. Jest to pierwsza piramida wybudowana w tym miejscu i najdalej na północ położona piramida z V dynastii. Ma kształt ostrosłupa o podstawie kwadratowej i wysokości około 48 metrów. Jej boki mają długość około 78 metrów i nachylenie około 50 stopni.
Odkrycia w piramidzie Sahure to dopiero początek?
Piramida Sahure jest częścią większego kompleksu grobowego, który obejmuje również świątynię grobową, piramidę kultową i świątynię dolną. Świątynia grobowa jest bogato zdobiona reliefami przedstawiającymi sceny z życia i panowania Sahurego, takie jak polowanie, łowienie, zwycięstwa nad wrogami, ofiary bogom czy wyprawy morskie. Świątynia ma dziedziniec ofiarny z alabastrowym ołtarzem, salę z pięcioma niszami na posągi i sanktuarium. Piramida kultowa jest mniejszą kopią piramidy głównej i służyła do odprawiania rytuałów ku czci faraona po jego śmierci. Świątynia dolna znajduje się na wschód od kompleksu i jest połączona z nim rampą. Jest to najlepiej zachowana świątynia tego typu po świątyni Chefrena.
Piramida Sahure jest ważnym źródłem informacji o historii i kulturze starożytnego Egiptu. Znaleziska archeologiczne świadczą o rozwoju handlu, sztuki, architektury i religii w czasach V dynastii. Piramida Sahure jest również przykładem zmiany stylu budowy piramid, które stały się mniejsze i bardziej skomplikowane niż wcześniejsze piramidy schodkowe czy łamane.