REKLAMA

Co to jest i jak działa repeater Wi-Fi? To koniec problemów z zasięgiem internetu

Repeater Wi-Fi to nic innego jak wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowych. Są miejsca, gdzie słońce nie dochodzi, ale co gorsza są i takie, w które nie dociera sygnał Wi-Fi. Rozwiążesz ten problem dzięki repeaterom Wi-Fi.

22.07.2023 12.37
wifi
REKLAMA

Masz problem z zasięgiem i mocą sygnału Wi-Fi? Internet słabiej działa w dużej odległości od routera, czy też na innym piętrze? By poprawić sytuację nie trzeba kupować nowego routera, a w zupełności wystarczy tańszy repeater Wi-Fi.

Obecnie zapotrzebowanie na łączność bezprzewodową w domu jest ogromne - nie podłączamy do Wi-Fi tylko komputerów czy smartfonów, ale smart TV, inteligentne żarówki, oczyszczacze powietrza, kamerki, drukarki, a nawet kuchenki i lodówki.

REKLAMA

Nawet w niewielkich mieszkaniach sygnał Wi-Fi może słabnąć w dużym oddaleniu od routera, czy też w przypadku przeszkód, które mogą go blokować - a mogą to być choćby zbrojone ściany.

Repeater Wi-Fi - jak działa?

Repeater odbiera sygnał z routera, wzmacnia go i przekazuje dalej. Najtańsze repeatery można kupić za ponad 50 zł, a najdroższe za ponad 1500 zł, a więc rozstrzał cenowy jest ogromny. Najbardziej poręczne urządzenia wyposażone są od razu we wtyczkę do gniazdka, więc zajmują naprawdę minimalną ilość miejsca. Najlepiej instalować je pomiędzy routerem, a miejscem gdzie zasięg Wi-Fi jest słaby.

 class="wp-image-3927341"
TP-Link RE300 - repeater Wi-Fi podłączany bezpośrednio do gniazdka elektrycznego

Dzięki repeaterom możemy pokryć zasięgiem sieci Wi-Fi całą powierzchnię mieszkaniową. Mieszkania to zresztą najmniejszy problem, bo to w domach użytkownicy najczęściej borykają się ze słabym sygnałem Wi-Fi - a często chcielibyśmy mieć zasięg sieci choćby na werandzie, czy w ogródku. W takich przypadkach można skorzystać ze specjalnych modeli repeaterów zewnętrznych, które mogą być odporne na wilgoć czy zanieczyszczenia.

Warto zauważyć, że niektóre routery czy access pointy mogą być wyposażone w funkcje repeatera (naturalnie są one droższe od urządzeń, które pełnią wyłącznie funkcję repeatera). Zanim więc sięgniesz do portfela, sprawdź, czy w szafie nie leży gdzieś nieużywany router wyposażony w tę funkcję. Czym różni się punkt dostępowy (access point) z trybem repeatera od samego repeatera? AC pozwala po prostu stworzyć dodatkową sieć.

Jak podłączyć i skonfigurować repeater? To zależy od urządzenia, więc przed zakupem warto sprawdzić te informacje. Wiele nowoczesnych urządzeń sieciowych wymaga do konfiguracji wyłącznie naciśnięcia przycisku WPS - zarówno w repeaterze, jak i routerze - i na tym cała konfiguracja się kończy.

Repeatery, podobnie jak routery, czy punkty dostępowe mogą obsługiwać różne pasma (np. 2,4 GHz lub 5 GHz), jak i różne wersje Wi-Fi. Niekoniecznie trzeba się na tym znać (chociaż warto) - najlepiej by repeater obsługiwał ten sam standard co nasz router.

Co zrobić zanim kupisz repeater? Przede wszystkim sprawdź, czy problemów z zasięgiem nie można rozwiązać inaczej. Czasem wystarczy nieco zmienić ustawienie anten, położenie routera, czy konfigurację Wi-Fi (np. sieć 2,4 GHz jest mocniej obciążona, ale sygnał lepiej przenika przez ściany niż w przypadku pasma 5 GHz) by obyło się bez dodatkowej inwestycji w repeater.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA