REKLAMA

Na morzu rusza Baltops 23, największe ćwiczenia w historii. Ogień na Bałtyku

Baltops 23 to największe ćwiczenia wojskowe na Bałtyku w historii. Bierze w nich udział 19 państw członkowskich NATO. Manewry rozpoczynaj się już w tym tygodniu. W tym niezwykłym pokazie siły uczestniczyć będzie aż 50 okrętów wojennych.

01.06.2023 13.52
baltops 2023
REKLAMA

To będzie prawdziwy pokaz potęgi NATO w naszej części Europy. Na Bałtyku pojawi się ogromna armada okrętów wojennych, które będą odpalać pociski i rakiety. Towarzyszyć im będzie flota myśliwców, bombowców i bombowców.

Okręty i samoloty będą operować na Bałtyku, w pobliżu wybrzeża Estonii, Łotwy, Litwy i Polski. Wśród ćwiczonych scenariuszy będzie polowanie na okręty podwodne, desant morski czy niszczenie wrogich okrętów, a także akcje płetwonurków oraz sił specjalnych na tyłach wroga. W desancie morskim uczestniczyć będą między innymi ogromne poduszkowce.

REKLAMA

Od 4 do 16 czerwca 2023 roku na Bałtyku odbędą się największe w historii ćwiczenia wojskowe pod nazwą Baltops 23. Baltops to coroczna operacja, która pokazuje zaangażowanie NATO w zachowanie pokoju i bezpieczeństwa w regionie bałtyckim. W tym roku w ćwiczeniach weźmie udział aż 19 państw członkowskich NATO, jedno państwo partnerskie, 50 okrętów, ponad 45 samolotów i 6000 żołnierzy.

Co to jest Baltops?

Baltops to skrót od Baltic Operations - operacji bałtyckich. To seria ćwiczeń morskich, które rozpoczęły się w 1972 roku jako inicjatywa Stanów Zjednoczonych. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Głównym celem manewrów jest poprawa wyszkolenia załóg i zwiększenie interoperacyjności sił NATO. 

Czym jest interoperacyjność? To kluczowa sprawa w sojuszu składającym się z tak wielu państw. Interoperacyjność sił NATO to zdolność do współdziałania w wypełnianiu wyznaczonych zadań. Oznacza to, że różnie wyposażone siły z różnych krajów mogą się skutecznie komunikować, szkolić, walczyć i wspierać nawzajem, korzystając ze wspólnych standardów, procedur i technologii. Interoperacyjność jest kluczowa dla efektywności i wiarygodności Sojuszu, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych.

Ponadto Baltops pokazują gotowość sił USEUCOM (Dowództwo Sił Zjednoczonych w Europie) do wsparcia NATO, wspierają działania odstraszające NATO oraz pielęgnują strategiczne relacje.

Kto bierze udział w Baltops 23?

W Baltops 23 uczestniczą następujące kraje: Belgia, Kanada, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Choć Finlandia od dawna uczestniczy w Baltops jako ważny partner, to Baltops 23 oznacza debiut Finlandii jako sojusznika NATO.

Baltops 23 to nie tylko pokaz siły i współpracy wojskowej na Bałtyku. To także okazja do szkolenia się w różnych dziedzinach i scenariuszach. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się intensywne szkolenie z zakresu ratowania rozbitków przy użyciu bezzałogowych pojazdów pływających.

ORP Gen. T. Kościuszko
REKLAMA

Wśród 50 okrętów NATO, które będą ze sobą współpracować, znajdą się także polskie jednostki. Będą to korweta patrolowa ORP Ślązak, desantowiec ORP Toruń oraz fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko.

Baltops to z kilku powodów jedne z najważniejszych ćwiczeń. Po pierwsze, pokazują jedność i solidarność NATO oraz jego partnerów wobec potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa w regionie bałtyckim. Po drugie, umożliwiają sprawdzenie w akcji sił morskich i powietrznych różnych krajów. Po trzecie, służą do budowania zaufania i współpracy między sojusznikami i partnerami oraz do wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA