REKLAMA

Największe ćwiczenia lotnicze w historii NATO. Część odbędzie się w Polsce

Air Defender 2023 to największe ćwiczenie lotnictwa NATO w dziejach sojuszu. Manewry odbędą się na terenie kilku państw członkowskich NATO i obejmą wiele różnych scenariuszy. Wśród nich znajdą się ataki lotnicze, cyberataki i ataki rakietowe. Wszystko to ma na celu przygotowanie NATO do różnych możliwych konfliktów zbrojnych i umocnienie zdolności sojuszu do obrony swoich członków.

17.04.2023 13.59
Największe ćwiczenia lotnicze w historii NATO. Część odbędzie się w Polsce
REKLAMA

Gdyby wybuchła wojna NATO z Rosją, to Niemcy byłyby głównym zapleczem dla wszystkich operacji w powietrzu przeprowadzanych przez Sojusz. To z Niemiec startowałaby większość samolotów myśliwskich, szturmowych czy tankowców. Wszystko dzięki rozbudowanej infrastrukturze takiej jak lotniska czy magazyny z amunicją. Dlatego też bazą zbliżających się ćwiczeń będą Niemcy.

REKLAMA

Ćwiczenia Air Defender 2023 mają pokazać potęgę sojuszu. Manewry mają również na celu przetestowanie zdolności NATO do obrony przed atakami lotniczymi i rakietowymi. Wśród uczestniczących samolotów znajdą się m.in. myśliwce F-16, F-15, F-18, F-35, Eurofighter Typhoon, Mirage 2000, Gripen i Rafale, bombowce B-52 i B-1B, samoloty transportowe C-130 Hercules i A400M oraz samoloty wczesnego ostrzegania AWACS.

W manewrach weźmie udział około 10 tysięcy żołnierzy z 24 krajów, w tym z Polski, oraz 220 samolotów wojskowych różnych typów. Pamiętać jednak warto, że owe 220 samolotów to tylko szpica możliwości NATO. W ataku na Irak w 1991 r. uczestniczyło 2800 samolotów.

Manewry Air Defender 2023 odbędą się przede wszystkim w Niemczech, Czechach, krajach bałtyckich, Polsce i w Rumunii. Ćwiczenia będą się koncentrować na północnych Niemczech, gdzie część przestrzeni powietrznej będzie zamknięta dla cywilnych samolotów i dronów. Dotyczy to między innymi graniczącego z Polską niemieckiego regionu Meklemburgia-Pomorze Przednie i Morza Bałtyckiego.

Sojusznicy będą w trakcie ćwiczeń doskonalić swoje umiejętności i szkolić się w przeprowadzaniu złożonych operacji powietrznych takich jak obrona przestrzeni powietrznej, bliskie wsparcie powietrzne jednostek naziemnych, transport powietrzny, tankowanie w powietrzu, rozpoznanie i walka elektroniczna.

REKLAMA

Celem ćwiczenia jest też poprawa współpracy i koordynacji między siłami powietrznymi państw członkowskich, pokazanie siły i solidarności sojuszu oraz wymiana doświadczeń i wiedzy między żołnierzami różnych narodowości. Ćwiczenie Air Defender 2023 będzie dowodzone przez Niemieckie Siły Powietrzne. Największe w historii NATO ćwiczenie lotnictwa sojuszniczego odbędzie się w dniach od 12 do 23 czerwca 2023 r.

Ćwiczenia NATO takie jak Air Defender 2023 są niezwykle ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa państw członkowskich. Dzięki nim żołnierze i dowódcy wojskowi są przygotowani na różne sytuacje i mogą szybko i skutecznie reagować w przypadku zagrożenia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA