REKLAMA

W Polsce powstają kluczowe części do legendarnego samolotu. Bez nich F-16 nie poleci

Słynne myśliwce F-16 powstają częściowo w Polsce. I to ich najnowsza, najbardziej zaawansowana wersja. PZL Mielec, firma należąca do koncernu Lockheed Martin i jeden z najdłużej działających w Polsce producentów statków powietrznych, ukończył dwie pierwsze części do najnowszej wersji myśliwca F-16 Block 70/72.

30.03.2023 12.36
W Polsce powstają kluczowe części do legendarnego samolotu. Bez nich F-16 nie poleci
REKLAMA

Ukończone struktury to tylna i przednia część centralnego kadłuba samolotu. Zostaną one wykorzystane na linii montażu końcowego w fabryce F-16 Lockheed Martin Aeronautics w Greenville, w Karolinie Południowej.

REKLAMA

Prace przygotowawcze do produkcji elementów konstrukcji myśliwca F-16 w Mielcu rozpoczęły się w ubiegłym roku. Obejmowały one modernizację, przygotowanie oraz uruchomienie linii produkcyjnej. Równocześnie grupa 46 pracowników PZL Mielec wyjechała na sześć miesięcy do Greenville, by zdobyć doświadczenie i poznać proces produkcyjny F-16.

Część wyprodukowana w Polsce.

Myśliwiec F-16 to jedna z ikon amerykańskiej lotnictwa wojskowego, który wciąż pozostaje w topie myśliwców wielozadaniowych. Wersja Block 70/72 to najnowsza i jedna z najbardziej zaawansowanych wersji tego samolotu. Myśliwiec ten jest wyposażony w szereg nowoczesnych systemów i technologii, które umożliwiają mu osiąganie jeszcze lepszych osiągów i skuteczności na polu walki.

F-16 Block 70/72 wyposażony jest m.in. w nowy radar AESA AN/APG-83, który umożliwia wykrywanie celów na większej odległości i jednocześnie skuteczniejsze unikanie przeciwników. Samolot ten posiada także nowe silniki F110-GE-129, które zapewniają większą moc i osiągi w locie. Dodatkowo, F-16 Block 70/72 wyposażony jest w systemy samoobrony i walki elektronicznej, dzięki którym ma większą skuteczność w zwalczaniu przeciwnika.

F-16 na linii montażowej w USA
REKLAMA

Myśliwiec F-16 Block 70/72 to nie tylko nowe technologie i systemy, ale także wyjątkowa elastyczność w zastosowaniu. Dzięki swojej konstrukcji i zdolnościom, może być wykorzystywany zarówno do walki powietrznej, jak i do atakowania celów naziemnych. Wersja Block 70/72 zapewnia także większą żywotność i wydajność w porównaniu do poprzednich wersji F-16, co pozwala na utrzymanie go w służbie przez długi czas.

F-16 Block 70/72 to myśliwiec, który łączy w sobie doskonałe osiągi, nowoczesne technologie i zdolność do wielozadaniowości. Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej zaawansowanych i skutecznych maszyn wojennych na świecie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA