REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Potężne manewry nuklearne NATO. Sojusz przećwiczy użycie broni atomowej

Steadfast Noon, czyli w wolnym tłumaczeniu Niezłomne południe, to jedno z nielicznych międzynarodowych ćwiczeń NATO, o których oficjalnie niewiele wiadomo. Towarzyszy im wielka tajemnica, nie publikuje się zdjęć. Nic dziwnego. W ich trakcie Sojusz ćwiczy użycie broni atomowej.

14.10.2022
18:08
Potężne manewry nuklearne NATO. Sojusz przećwiczy użycie broni atomowej
REKLAMA

Ćwiczenia pod kryptonimem Steadfast Noon rozpoczną się 17 października i potrwają do 30 października 2022 r. To cykliczne szkolenie, odbywające się co roku.

REKLAMA

W 2021 r. ćwiczenia odbywały się na południu Europy, a w ich trakcie przeprowadzono symulowany transport broni jądrowej z baz magazynowych, jej instalację na samolotach oraz odpalenie w powietrzu.

NATO ćwiczy użycie bomb atomowych

W oficjalnym oświadczeniu NATO poinformowało już, że w tym roku jako region ćwiczeń wyznaczono Belgię, Wielką Brytanię i Morze Północne. Przedstawiciele Sojuszu podkreślają również, że w manewrach nie zostanie użyta prawdziwa broń atomowa.

W Steadfast Noon 2022 weźmie udział 14 krajów i 60 samolotów różnych typów, w tym myśliwce czwartej i piątej generacji, a także tankowce. Podobnie jak w poprzednich latach, w ćwiczeniach uczestniczyć będą amerykańskie bombowce dalekiego zasięgu B-52. W tym roku do Europy przylecą z bazy lotniczej Minot w Północnej Dakocie w USA. 

 class="wp-image-2500572"
B-b2H z bazy w Minot w Północnej Dakocie 

Ćwiczenia są rutynowym, powtarzającym się treningiem i nie są powiązane z żadnymi bieżącymi wydarzeniami na świecie

- poinformowała NATO w oficjalnym komunikacie.

Steadfast Noon prawdopodobnie zbiegnie się z corocznymi ćwiczeniami wojsk atomowych Moskwy, pod kryptonimem Grom, które zwykle odbywają się pod koniec października i podczas których Rosja testuje swoje bombowce, okręty podwodne i pociski zdolne do przenoszenia broni jądrowej.

Steadfast Noon w 2017 r.

Nuclear Sharing, czyli broń atomowa w Europie

Od listopada 2009 r. Belgia, Niemcy, Włochy, Holandia i Turcja mają na swoim terytorium magazyny z amerykańską bronią jądrową w ramach polityki współdzielenia broni jądrowej NATO tzw. Nuclear Sharing. 

REKLAMA

Zdaniem specjalistów w 2021 r. w Europie w ramach porozumienia o współdzieleniu broni jądrowej, było rozmieszczonych 100 taktycznych bomb atomowych B61. Bomby są przechowywane w utwardzonych schronach lotniczych, które wewnątrz mają dodatkowy wzmocniony magazyn.

Użycie amerykańskiej broni jądrowej zawsze wymaga zgody prezydenta USA, niezbędne kody są ściśle tajne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA