REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Korzystasz z tych rozszerzeń Chrome? Usuń je, są niebezpieczne

Ze sklepu Chrome Web Store usunięto szereg rozszerzeń, które zostały sklasyfikowane jako niebezpieczne lub złośliwe. Jak się okazuje, wiele z nich zostało zainstalowanych miliony razy - niewykluczone, że ty też z niego korzystasz - jeśli tak, to lepiej je usuń.

02.06.2023
20:03
google-chrome-nowa-funkcja-usuwanie-podpowiedzi-autouzupelnianie
REKLAMA

Mimo że sklepy z aplikacjami i rozszerzeniami są poddawane moderacji przez ich producentów, to czasem zdarza się, że weryfikację przejdzie oprogramowanie potencjalnie niebezpiecznie. I tak było do niedawna w przypadku sklepu rozszerzeń Google, lecz Avast zajął się sprawą i na szczęście te zniknęły ze strony.

REKLAMA

Oto niebezpieczne rozszerzenia do Chrome z milionami użytkowników. Jeśli je masz, lepiej usuń

Jak poinformował Avast na swoim oficjalnym blogu, firma wykryła masę złośliwych rozszerzeń, które panoszyły się w sklepie Chrome Web Store najprawdopodobniej od dłuższego czasu. Mowa o 32 programach tego typu z sumą aż 75 mln instalacji. Liczba przeraża, patrząc na to, że mowa o niebezpiecznych rozszerzeniach.

W grę wchodzi różny typ oprogramowania - blokery reklam, wspomagacze pobierania, motywy, czy menedżery kart. Tak wygląda lista 6 wtyczek z największą liczbą pobrań:

  • Autoskip for Youtube - 9 milionów,
  • Soundboost - 6,9 miliona,
  • Crystal Ad block - 6,8 miliona,
  • Brisk VPN - 5,6 miliona,
  • Clipboard Helper - 3,5 miliona,
  • Maxi Refresher - 3,5 miliona.

Avast zauważa, że te rozszerzenia mogą mieć zawyżoną liczbę pobrań i faktycznie z Autoskip for Youtube nie korzystało 9 mln użytkowników. Realnie korzystający, a liczba podawana przez Google, to zupełnie co innego, ponieważ liczbą można stosunkowo łatwo manipulować. Wystarczy spojrzeć na to, że wtyczka ma (miała, bo została usunięta) podejrzanie mało recenzji.

źródło: Avast
REKLAMA

Dlaczego te wtyczki miałyby być niebezpieczne? Te programy miały mieć dwa dna - pierwsze to ich założona funkcja (czyli przykładowo automatyczne przewijanie filmów na YouTubie), ale oprócz tego miały zostać wyposażone w ukryty kod ze złośliwymi funkcjami. Oprogramowanie miało wyświetlać niechciane reklamy, sugerować inne wyniki wyszukiwania - przykładowo sponsorowane, a nawet podsuwać niebezpieczne linki.

Niebezpieczne wtyczki zostały już usunięte ze sklepu Chrome Web Store, lecz nie powoduje to usunięcia rozszerzenia z przeglądarek użytkowników. Trzeba to zrobić samemu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA