Korzystasz z tych rozszerzeń Chrome? Usuń je, są niebezpieczne
Ze sklepu Chrome Web Store usunięto szereg rozszerzeń, które zostały sklasyfikowane jako niebezpieczne lub złośliwe. Jak się okazuje, wiele z nich zostało zainstalowanych miliony razy - niewykluczone, że ty też z niego korzystasz - jeśli tak, to lepiej je usuń.
Mimo że sklepy z aplikacjami i rozszerzeniami są poddawane moderacji przez ich producentów, to czasem zdarza się, że weryfikację przejdzie oprogramowanie potencjalnie niebezpiecznie. I tak było do niedawna w przypadku sklepu rozszerzeń Google, lecz Avast zajął się sprawą i na szczęście te zniknęły ze strony.
Oto niebezpieczne rozszerzenia do Chrome z milionami użytkowników. Jeśli je masz, lepiej usuń
Jak poinformował Avast na swoim oficjalnym blogu, firma wykryła masę złośliwych rozszerzeń, które panoszyły się w sklepie Chrome Web Store najprawdopodobniej od dłuższego czasu. Mowa o 32 programach tego typu z sumą aż 75 mln instalacji. Liczba przeraża, patrząc na to, że mowa o niebezpiecznych rozszerzeniach.
W grę wchodzi różny typ oprogramowania - blokery reklam, wspomagacze pobierania, motywy, czy menedżery kart. Tak wygląda lista 6 wtyczek z największą liczbą pobrań:
- Autoskip for Youtube - 9 milionów,
- Soundboost - 6,9 miliona,
- Crystal Ad block - 6,8 miliona,
- Brisk VPN - 5,6 miliona,
- Clipboard Helper - 3,5 miliona,
- Maxi Refresher - 3,5 miliona.
Avast zauważa, że te rozszerzenia mogą mieć zawyżoną liczbę pobrań i faktycznie z Autoskip for Youtube nie korzystało 9 mln użytkowników. Realnie korzystający, a liczba podawana przez Google, to zupełnie co innego, ponieważ liczbą można stosunkowo łatwo manipulować. Wystarczy spojrzeć na to, że wtyczka ma (miała, bo została usunięta) podejrzanie mało recenzji.
Dlaczego te wtyczki miałyby być niebezpieczne? Te programy miały mieć dwa dna - pierwsze to ich założona funkcja (czyli przykładowo automatyczne przewijanie filmów na YouTubie), ale oprócz tego miały zostać wyposażone w ukryty kod ze złośliwymi funkcjami. Oprogramowanie miało wyświetlać niechciane reklamy, sugerować inne wyniki wyszukiwania - przykładowo sponsorowane, a nawet podsuwać niebezpieczne linki.
Niebezpieczne wtyczki zostały już usunięte ze sklepu Chrome Web Store, lecz nie powoduje to usunięcia rozszerzenia z przeglądarek użytkowników. Trzeba to zrobić samemu.