REKLAMA

Apple zablokował 2 miliony lewych aplikacji w App Store. Setki tysięcy programistów szuka swoich ofiar

W sieci na każdym kroku czyha na nas niebezpieczeństwo, ale Apple stara się nas uchronić przed potencjalnymi zagrożeniami, weryfikując, co trafia do sklepu App Store. W samym ubiegłym roku firma zablokowała prawie dwa miliony lewych aplikacji.

19.05.2023 03.22
Apple zablokował 2 miliony lewych aplikacji w App Store. Setki tysięcy programistów szuka swoich ofiar
REKLAMA

Jak powszechnie wiadomo, Apple od zawsze miało rygorystyczną politykę instalacji aplikacji na smartfony iPhone spoza sklepu App Store. Cóż, obecnie nie ma możliwości pobrania "instalki" i jej zainstalowania, tak jak to można zrobić w Androidzie, pobierając z internetu plik z rozszerzeniem .apk - niby jest PWA, ale to nie to samo, co instalowanie natywnych apek. I wszystkie aplikacje, które trafiają do sklepu z aplikacjami Apple, są weryfikowane. Wystarczy spojrzeć na dane.

REKLAMA

Apple zablokował prawie 2 miliony lewych aplikacji, które miały trafić do App Store

Sklep App Store pozwala programistom na publikowanie swoich aplikacji stworzonych dla urządzeń Apple - w tym na iPhone'y. Na platformie zarejestrowało się ok. 36 milionów deweloperów z całego świata, użytkowników jest jeszcze więcej, bo 650 milionów tygodniowo, co pokazuje skalę rozwiązania.

Jednak wśród tych 36 milionów kont są setki tysięcy programistów, którzy szukają potencjalnych ofiar ich oprogramowania. Ale że sklep App Store blokuje część podejrzanej aktywności, które naruszają standardy Apple, ci użytkownicy są odpowiednio karani. Najnowsze dane mówią bowiem, że w 2022 roku firma zablokowała 1,7 miliona zgłoszeń aplikacji, a także 428 tysięcy kont programistów i 282 miliony kont użytkowników, które służyły do oszustw i nadużyć.

To prawie 2 miliony zablokowanych "lewych" aplikacji, które mogłyby wyrządzić szkody na iPhone lub iPadzie użytkownika. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że to bardzo dużo.

REKLAMA

To wszystko zasługa Apple. Jabłko przykłada się do sklepu App Store

Aplikacje już w procesie weryfikacji są sprawdzane, czy nie mają złośliwego oprogramowania. Jeśli natomiast przejdą przez weryfikacje, pracownicy App Store ręcznie sprawdzają te aplikacje (zazwyczaj 9 na 10 pojawiających się w sklepie) maksymalnie w ciągu doby od upublicznienia oprogramowania.

Choć Apple dba o swój sklep z aplikacjami, od przyszłej wersji iOS 17 ma zostać wprowadzona możliwość instalacji aplikacji na iPhone'a spoza App Store. Co prawda, w Androidzie też jest taka funkcja, ale wykonujemy to na własną odpowiedzialność.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA