REKLAMA

Apple wpadło na coś, co Google zrobiło z kartonu. Zaoszczędzisz 18 tys. złotych

Apple zgłosiło nowy patent, który gdzieś na pewno wiedzieliście: gogle VR będą mogły być tańsze, bo będą wykorzystywały iPhone’a. Nie żeby coś, ale Google i Samsung zrobili to lata świetlne temu. Ale skoro Tim Cook się za to zabiera…

20.06.2023 05.57
iPhone może zostać goglami VR od Apple. Patent przyznany!
REKLAMA

Nowe gogle VR od Apple noszą nazwę Vision Pro i są przeznaczone do mieszanej i wirtualnej rzeczywistości. Niestety, ich cena jest dosyć wysoka. W Stanach Zjednoczonych wynosi 3499 dolarów, a w Polsce, uwzględniając podatki i "podatek Apple", cena może sięgnąć około 18 tys. złotych.

Nie jest jeszcze pewne, kiedy trafią one na polski rynek, ponieważ najpierw Vision Pro zostaną wprowadzone w Stanach Zjednoczonych, a dopiero później stopniowo dostępne będą w innych krajach.

REKLAMA

Jednak co byście powiedzieli, gdybym powiedział wam, że Apple może w przyszłości stworzyć tańsze gogle VR/AR, które będą dostępne dla większości użytkowników iPhone'a? Czy to niemożliwe? Okazuje się, że jednak... jakoś możliwe:

Nowy patent Apple: wsadzisz iPhone’a do gogli

Jak przekazuje Patently Apple, Apple przed chwilą finalnie otrzymało prawa do patentu dotyczącego akcesorium do wyświetlacza zamocowanego na głowie (HMD), które można podłączyć do iPhone'a. Dzięki temu użytkownicy mogliby tymczasowo przekształcić swoje iPhone'y w gogle do wirtualnej lub rozszerzonej rzeczywistości.

Zgodnie z opisem w patencie, gogle mogłoby wyglądać w ten sposób:

Źródło: Patently Apple

Nie można jednak zapomnieć, że Samsung wydał praktycznie taki sam produkt, wiele lat przed Apple:

Podobne rozwiązanie wprowadziło również Google z kartonowymi goglami VR:

Przeczytaj także:

Czy ten patent Apple wymaga specjalnego nowego iPhone'a?

Same gogle wydają się być proste w konstrukcji. To tylko opaska, kawałek plastiku i kilka soczewek - standardowe elementy tego typu urządzeń. Jednak ciekawym jest połączenie ich z iPhone'em. Akcesorium miałoby być połączone z telefonem za pomocą dodatkowych obwodów, umieszczonych po przeciwległej stronie kamer na tylnym panelu urządzenia.

REKLAMA

Oznacza to tyle, że tylko najnowsze modele iPhone'ów z przyszłości mogłyby być kompatybilne z tym headsetem. Warto tutaj zauważyć, że Apple od lat patentuje rzeczy, których nie wykorzystuje albo jeszcze nie wykorzystało w swoich produktach.

Pomysł na headset nie jest nowy i Apple walczyło o niego przez długi czas. Dopiero teraz, w 2023 roku, firma otrzymała zatwierdzony patent. Może za kilka lat każdy będzie mógł doświadczyć ułamka Vision Pro z goglami do iPhone'a?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA