REKLAMA

X-65, czyli Amerykanie przedstawiają rewolucję w sterowaniu dronami

Drony są coraz bardziej popularne i zaawansowane technologicznie. Nie tylko służą do zabawy i robienia zdjęć, ale także do celów wojskowych, naukowych i przemysłowych. Jednym z ciekawych projektów związanych z dronami jest X-65, który wykorzystuje nowatorską metodę sterowania przepływem powietrza nad skrzydłami – Active Flow Control (AFC). W ten sposób wojsko chce mieć supermanewrowego bezzałogowca, w którym nie ma żadnych ruchomych części służących do sterowania maszyną.

16.05.2023 07.37
Dron X-65
REKLAMA

Dron X-65 to prawdziwy krok naprzód w dziedzinie technologii dronów. Jego najbardziej fascynującą cechą jest zastosowanie technologii Active Flow Control (AFC), czyli aktywnego sterowania przepływem powietrza. Dzięki temu dron ten osiąga niesamowite możliwości, które przekładają się na doskonałą wydajność i precyzję w locie.

W największym uproszczeniu chodzi o zamontowanie w końcówkach skrzydeł potężnych suszarek, które swoim podmuchem będą wpływać na kierunek lotu drona.

REKLAMA

Czym jest X-65?

X-65 to mały dron o rozpiętości skrzydeł około 1 metra, który został zaprojektowany przez firmę Aurora Flight Sciences we współpracy z agencją DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Jego celem jest demonstracja możliwości AFC w poprawie osiągów aerodynamicznych i manewrowości samolotu.

X-65 nie ma tradycyjnych powierzchni sterowych, takich jak lotki czy stery, które zmieniają kąt natarcia i kierunek lotu. Zamiast tego, na krawędzi natarcia i spływu skrzydeł znajdują się małe dysze, które wyrzucają strumienie powietrza pod wysokim ciśnieniem. Te strumienie wpływają na przepływ powietrza nad skrzydłem, zmieniając jego siłę nośną i opór. Dzięki temu dron może wykonywać skomplikowane manewry bez potrzeby posiadania ruchomych części służących do sterowania.

Strzałkami zaznaczono miejsca, w których mieszone są dysze systemu ASC

Czym jest AFC?

Co to takiego jest Active Flow Control? W uproszczeniu jest to zaawansowany system, który umożliwia dronowi kontrolowanie i korygowanie przepływu powietrza wokół jego powierzchni. Dzięki temu dron może szybko i precyzyjnie reagować na zmienne warunki atmosferyczne i przeciwdziałać efektom takim jak turbulencje czy zawirowania.

Jedną z kluczowych zalet drona X-65 z technologią AFC jest jego zdolność do utrzymania stabilności w locie nawet w trudnych warunkach. Dzięki precyzyjnemu sterowaniu przepływem powietrza dron utrzymuje płynne i kontrolowane ruchy, co ma duże znaczenie zwłaszcza podczas lotu w silnym wietrze. To oznacza, że użytkownik może mieć większą pewność, że dron wykonuje swoje zadania dokładnie i skutecznie.

Active Flow Control (AFC) to dziedzina mechaniki płynów, która zajmuje się manipulowaniem przepływem powietrza lub innego płynu za pomocą aktywnych urządzeń, takich jak dysze, zawory czy aktuatory plazmowe. AFC może być realizowane w sposób ciągły lub nieciągły, z góry zaprogramowany lub zależny od czujników. AFC ma wiele potencjalnych zastosowań w różnych dziedzinach techniki, takich jak lotnictwo czy motoryzacja.

Jakie są zalety AFC?

AFC ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi metodami sterowania. Po pierwsze, AFC eliminuje potrzebę ruchomych części, co zmniejsza wagę, opór i złożoność mechaniczną samolotu. Po drugie, AFC pozwala na lepsze dopasowanie charakterystyk aerodynamicznych do warunków lotu i wymagań misji. Po trzecie, AFC umożliwia wykonywanie bardziej zaawansowanych manewrów i zwiększa stabilność i bezpieczeństwo lotu. Po czwarte AFC może poprawiać efektywność energetyczną i redukować emisje i hałas.

Jak działa AFC w X-65?

AFC w X-65 polega na wykorzystaniu dysz, które wyrzucają strumienie powietrza pod wysokim ciśnieniem na krawędzi natarcia i spływu skrzydeł. Te strumienie wpływają na przepływ powietrza nad skrzydłem, zmieniając jego siłę nośną i opór. Dzięki temu dron może wykonywać skomplikowane manewry bez potrzeby ruchomych części. Dysze są zasilane przez sprężarkę, która pobiera powietrze z atmosfery i podnosi jego ciśnienie. Sprężarka jest napędzana przez silnik elektryczny, który z kolei jest zasilany przez baterię litowo-jonową.

REKLAMA

System sterowania AFC jest oparty na algorytmach, które dostosowują ilość i kierunek strumieni powietrza w zależności od położenia i prędkości drona. System ten może pracować w trybie otwartym lub zamkniętym, czyli z użyciem czujników ciśnienia i siły nośnej.

AFC jest nadal młodą i rozwijającą się technologią, która napotyka na wiele wyzwań naukowych i inżynierskich. Po pierwsze, AFC wymaga precyzyjnego modelowania i symulacji przepływu płynu oraz jego interakcji z aktywnymi urządzeniami. Po drugie, AFC wymaga opracowania niezawodnych i wydajnych aktuatorów (urządzeń wykonawczych) oraz systemów sterowania i monitorowania.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA