REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Prawdziwy przełom. Naukowcy stworzyli biodegradowalny tranzystor

Powszechnie nazywamy elektronikę "drewnianą", kiedy ta wykazuje się szczególnie niską wydajnością. Jednak najnowszy wynalazek może obrócić definicję drewnianego komputera o 180 stopni, bowiem uczonym udało się opracować... drewniany tranzystor.

03.05.2023
5:52
Prawdziwy przełom. Naukowcy stworzyli biodegradowalny tranzystor
REKLAMA

Tranzystory to elementy elektroniczne, które towarzyszą nam od ponad 70 lat. To właśnie dzięki nim możliwe jest powstawanie i działanie niezwykle wydajnych, lecz niewielkich mikroprocesorów - między innymi tych w urządzeniu, z którego właśnie korzystasz. Jednak jak wiele przełomowych elementów elektroniki, tranzystory zostawiają swój ślad w środowisku naturalnym. Zarówno poprzez zanieczyszczenia generowane podczas procesu produkcji, jak i elementy, które wyszły z użytku, a których nie da się zrecyklingować.

REKLAMA

Nie jest to problem dotyczący wyłącznie tranzystorów, a naukowcy i inżynierowie od lat dążą do jak największej biodegradowalności produktów i przyjaznego środowisku procesu produkcji. Teraz szwedzkim naukowcom udało się to osiągnąć w przypadku tranzystorów, a konkretnie skonstruować... drewniany tranzystor.

Sformułowanie "drewniany komputer" nabiera nowego sensu.

Badacze ze szwedzkiego Uniwersytetu Linkoping opracowali tranzystor, w którym do konstrukcji wykorzystali drewno balsa. Jak mówią, "tranzystor jest tęgi i powolny, ale działa". Opis przełomowego projektu, który może dać początek nowemu rodzaju biodegardowalnej elektroniki, opublikowali na łamach czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences.

Naukowcy od lat eksperymentowali z możliwością konstrukcji drewnianego tranzystora. Eksperymenty zakładały nie tylko różne możliwości konstrukcji, ale także wykorzystanie różnych materiałów. W poprzednich próbach światowi nauki udało się wyregulować jedynie transport jonów, który działał stabilnie jedynie przez pewien okres, po czym układ stawał się bezużyteczny.

Kluczem do udanej konstrukcji Szwedów jest wykorzystanie drewna balsy, pochodzącego z południowoamerykańskiej ogorzałki wełnistej. Drewno to nie posiada słojów, dzięki czemu ma unikalną, równomierną strukturę potrzebną do działania tranzystora.

Elementy składowe drewnianego tranzystora. Thor Balkhed / Uniwersytet Linkoping

Badacze z użytego przez siebie drewna usunęli ligninę, pozostawiając jedynie długie włókna celulozowe z kanałami, w których znajdowała się lignina. Kanały te zostały następnie wypełnione przewodzącym prąd tworzywem sztucznym.

REKLAMA

Jak mówi profesor Isak Engquist, który przewodniczył szwedzkiej grupie badawczej, tranzystor może mieć zastosowania nie tylko w uczynieniu elektroniki bardziej przyjazną dla środowiska, ale też w uczynieniu jej bardziej wydajną. Zgodnie z jego słowami zastosowanie kanału większego niż w innych biodegradowalnych projektach sprawia, że drewniany tranzystor jest w stanie tolerować prąd o wyższym napięciu niż inne organiczne tranzystory.

"Nie stworzyliśmy drewnianego tranzystora z myślą o jakimś konkretnym zastosowaniu. Zrobiliśmy to, ponieważ mogliśmy. To są badania podstawowe, pokazujące, że jest to możliwe i mamy nadzieję, że zainspirują one dalsze badania, które mogą doprowadzić do zastosowań w przyszłości."

- powiedział Isak Engquist
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA