REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Zofia Nasierowska bohaterką Google Doodle. Tak Google honoruje polską fotografkę

Jeżeli weszliście dzisiaj na stronę Google, mogliście zobaczyć grafikę z aparatem i portretem kobiety. W ten sposób uczczono 85. urodziny polskiej fotografki, Zofii Nasierowskiej.

24.04.2023
11:36
zofia nasierowska
REKLAMA

Zofia Nasierowska urodziła się 24 kwietnia 1938 roku w Łomiankach. "To dzięki niej na kliszy zostały utrwalone niepowtarzalne momenty polskiej kultury oraz jej bohaterowie" – zaznacza Google, doceniając jej dokonania specjalnym, uroczym Doodlem.

REKLAMA

W latach 60. i 70. XX wieku przed jej obiektywem stanęła duża część przedstawicieli i przedstawicielek świata polskiej kultury

Nazywana polską Annie Leibovitz, Nasierowska potrafiła wydobyć z osób znajdujących się przed jej obiektywem piękno i indywidualność. Wśród uwiecznionych przez nią artystów znajdziemy portrety m.in. Gustawa Holoubka, Anny German, Anny Jantar, Beaty Tyszkiewicz, Krystyny Jandy, Jerzego Kawalerowicza, Romana Polańskiego, Piotra Fronczewskiego, Tadeusza Konwickiego, Ireny Jarockiej, Ireny Santor, Kaliny Jędrusik i Andrzeja Wajdy – pisze Google na swoim blogu.

Jej zdjęcia przeszły do historii nie tylko ze względu na bohaterów. Fotografie wyróżniało "starannie dobrane oświetlenie i precyzyjne ustawienie modela lub modelki, nakierowane na wydobycie najkorzystniejszego ujęcia". Zdaniem wielu Nasierowska zapoczątkowała w Polsce współczesną fotografię w stylu glamour. Fotografując kobiety, oświetlała postaci od tyłu, co stało się cechą charakterystyczną jej warsztatu.

Google promuje polską kulturę

Doodle oglądają nie tylko Polacy, ale też osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Islandii, a także w Argentynie, Chile oraz Peru. Wieść o polskiej fotografce będzie więc się rozchodzić, choć pewnie i zagranicą nie jest to anonimowa postać. Nasierowska otrzymywała wiele nagród na międzynarodowych wystawach.

Po trzydziestu pięciu latach pracy zawodowej, ze względu na chorobę oczu, przestała fotografować. Wówczas wraz z mężem, reżyserem Januszem Majewskim, wyprowadziła się na Mazury. Małżeństwo założyło pensjonat.

REKLAMA

O tej wspólnocie, trudnych początkach i ciężkiej pracy, o przewartościowaniu, które nastąpiło u mieszczuchów takich jak oni, Janusz Majewski nakręcił film Siedlisko, do którego scenariusz wraz z przyjaciółką Wandą Pietraszak napisała Zofia Nasierowska właśnie na podstawie własnych przeżyć i nowych doświadczeń – pisało wydawnictwo Marginesy, które wydało... książkę kucharską Zofii Nasierowskiej i Janusza Majewskiego, "Fotografia smaku, czyli 24 obiady dla początkujących i zaawansowanych".

Zofia Nasierowska zmarła 3 października 2011 roku w Warszawie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA