REKLAMA

Wolfram Alpha - do czego służy, jak używać?

"A co gdyby tak po prostu wpisać równanie i otrzymać wynik?" - podobne pytanie zadał sobie każdy. Jedni po prostu chcą gotową odpowiedź, inni chcą sprawdzić, czy ich karkołomna robota doprowadziła do poprawnego wyniku. Na te i inne problemy odpowiedź jest jedna: Wolfram Alpha.

08.04.2023 18.33
Wolfram Alpha - do czego służy, jak używać?
REKLAMA

Wolfram Alpha to niezwykle potężne narzędzie matematyczne - i nie tylko, doceniane przede wszystkim przez uczniów na późniejszych etapach edukacji. Najbardziej doceniają go jednak licealiści i studenci, a to za sprawą rozwiązywania problemów matematycznych, na które nawet Google nie zna odpowiedzi. Ale Wolfram Alpha może znacznie więcej: obliczyć wartość punktów za dane słowo Scrabble, konwertować liczby na starożytne systemy czy ocenić siłę hasła, które chcesz ustawić w serwisie społecznościowym. Wyjaśniamy, czym jest i jak korzystać z Wolfram Alpha

REKLAMA

Wolfram Alpha - co to jest?

Wolfram Alpha to silnik obliczeniowy i wyszukiwarka informacji, której głównym założeniem jest udzielanie odpowiedzi na pytania i rozwiązywanie problemów z różnych dziedzin nauki, ale i codziennego życia. Wyszukiwarka została stworzona przez Stephena Wolframa i jego zespół w 2009 roku. Wolfram Alpha korzysta z technologii opracowanej przez firmę Wolfram Research, która stoi również za językiem programowania Mathematica.

Wolfram Alpha działa na zasadzie przetwarzania informacji z zasobów wiedzy zgromadzonej w jego bazie danych, a następnie analizowania i generowania odpowiedzi na podstawie owych informacji. Pod tym względem jego sposób działania można porównać choćby do ChatGPT czy GPT-4. Choć Wolfram Alpha najbardziej jest znany z bycia pomocą matematyczną, jego baza danych zawiera informacje z różnych dziedzin, takich jak np. fizyka, chemia, biologia, historia, geografia czy ekonomia.

Wolfram Alpha - cena i dostępność

Wolfram Alpha w podstawowej wersji jest narzędziem darmowym, dostępnym z poziomu przeglądarki pod adresem wolframalpha.com. Wolfram Alpha jest dostępny także jako aplikacja na urządzenia z systemem iOS oraz Android. W przypadku platformy Apple aplikacja kosztuje 18 złotych, a platformy Google - 14 złotych. Przeglądarkowa wersja oferuje także płatną subskrypcję dedykowaną studentom, której cena zależna jest od okresu subskrypcji i wybranego planu, zaczynając się od 4,5 funta (24 złotych) miesięcznie. Jednak dla zdecydowanej większości użytkowników możliwości darmowej wersji Wolfram Alpha będą wystarczające.

Jak używać Wolfram Alpha?

Wolfram Alpha jest niezwykle intuicyjnym narzędziem i użytkownik w bardzo szybkim tempie "załapie" jak z niego korzystać. Jednocześnie, dla polskiego użytkownika Wolfram Alpha ma jedną, zasadniczą wadę: zapytania w języku naturalnym muszą być w języku angielskim. O ile język matematyki, miar i jednostek jest uniwersalny w każdym języku, o tyle pytania muszą być formułowane w języku angielskim.

 class="wp-image-3536366"
Przykład wykorzystania Wolfram Alpha do wyświetlenia wartości odżywczych migdałów

Zakładając, że bariera językowa to nie problem, kluczem do efektywnej pracy z Wolfram Alpha jest zrozumienie oferowanych przez wyszukiwarkę opcji.

 class="wp-image-3536384"

Natural language przełącza wyszukiwarkę w tryb wyszukiwania językiem naturalnym, np. "distance from Earth to the Moon" czy "What are all the divisors of the number 120?". Math input przełącza na panel zapisu matematycznego, dzięki któremu możesz np. wpisywać pierwiastki, ułamki czy całki.

W trybie języka naturalnego Extended keyboard wyświetli klawiaturę specjalnych znaków ułatwiających wpisywanie zapytań matematycznych w języku naturalnym. Examples to zbiór przykładów wykorzystania Wolfram Alpha w bardzo wielu dziedzinach. Mogą stanowić wskazówkę tego jak wpisywać zapytania do wyszukiwarki albo po prostu ciekawostkę. Aby wykonać dany przykład w Wolfram Alpha, wystarczy go kliknąć.

 class="wp-image-3536507"
Wolfram Alpha - przykładowe możliwości wyszukiwarki w dziedzinie geometrii

Upload to możliwość ładowania plików do Wolfram Alpha. Ta funkcja wyszukiwarki zarezerwowana dla użytkowników korzystających z płatnej wersji Wolfram Alpha. Jeżeli jesteś subskrybentem Wolfram Alpha Pro, dzięki opcji ładowania plików zyskujesz możliwość m.in. odczytywania tekstu z obrazów, prostej edycji poprzez komendy tekstowe, odczytywania danych z arkuszy kalkulacyjnych (pliki .xls i .xlsx) czy wizualizacji fal dźwiękowych w plikach audio. Możliwości Upload pokazane są również w Examples.

Z kolei ciekawskim najbardziej spodoba się opcja Random. Random generuje w Wolfram Alpha losowe zapytanie wraz z odpowiedzią (lub w przypadku problemów matematycznych - jego rozwiązaniem).

 class="wp-image-3536630"
Przykład wykorzystania funkcji Random Wolfram Alpha - losowo wygenerowana całka

Co jeszcze warto wiedzieć, korzystając z Wolfram Alpha?

REKLAMA

Znając język angielski i opcje znajdujące się w Wolfram Alpha właściwie ma się już pełny zakres wiedzy i możliwości wyszukiwarki. Warto jednak pamiętać, że przy zapytaniach w języku naturalnym bardzo ważna jest precyzja - im bardziej precyzyjne hasło wpiszesz w Wolfram Alpha, tym lepszy otrzymasz wynik. Należy także - w przypadku jakichkolwiek obliczeń - zawsze pamiętać o jednostkach. Zawsze warto też spojrzeć do zbioru Examples, by przekonać się o tym jak "komunikować się" z Wolfram Alpha by ten zrozumiał twoje intencje.

Uważne oko zauważy, że każde zapytanie w Wolfram Alpha to osobna podstrona. Dlatego ważne lub interesujące wyniki można zapisywać jako zakładki w przeglądarce internetowej. W wersji Pro Wolfram Alpha oferuje także zapisywanie do pliku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA