REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Te aplikacje pomogą w matematyce. Wystarczy skierować aparat na równanie, by zobaczyć rozwiązanie

Pandemia pandemią, ale zadania domowe same się nie zrobią. A może zrobią? Gdy brakuje nauczyciela, z pomocą przychodzą aplikacje. Wystarczy skierować aparat na równanie, by zobaczyć rozwiązanie.

21.05.2020
10:35
Te aplikacje pomogą ci z matematyką i rozwiązywaniem równań
REKLAMA
REKLAMA

Szkoły są zamknięte, ale e-learning (jako-tako) działa. To trudna sytuacja dla nauczycieli, ale tez dla uczniów, a już zwłaszcza tych, który właśnie kończą poszczególne etapy edukacji.

Pamiętam moment kiedy byłem tuż przed maturą. Po profilu mat-fiz miesiącami szykowałem się do rozszerzonej matury z matematyki, głównie na bazie dotychczasowych matur i nieśmiertelnych w moich rocznikach opracowań słynnego Andrzeja Kiełbasy. W czasie mojej matury powoli pojawiały się telefony z dotykowym ekranem, ale typowe smartfony nikomu się jeszcze nie marzyły.

W liceum musiał nam wystarczyć kalkulator naukowy, ale na studiach na kierunku budownictwo często wpierałem się kultową aplikacją WolframAlpha, dostępną początkowo tylko za pośrednictwem przeglądarki. Aplikacja pomagała mi w obliczeniach m.in. na mojej ukochanej mechanice konstrukcji.

Dziś nauka musi wyglądać zupełnie inaczej.

Smartfony i aplikacje zmieniły wszystko. Z zazdrością patrzę na dzisiejszą ofertę aplikacji, które pomagają z matematyką i pochodnymi przedmiotami.

Matylda Grodecka niedawno pisała o nowej funkcji Obiektywu Google, który nauczy się rozwiązywania równań matematycznych. Wystarczy umieścić równanie przed obiektywem smartfona. To rozwiązanie jest na razie testowane i dopiero trafi do aplikacji, ale nie znaczy to, że musimy czekać.

Microsoft Math Solver przychodzi z pomocą.

Nieśmiertelna aplikacja Wolfram Alpha nadal jest dostępna - w tym również na smartfony - ale świat nie stoi w miejscu. Po co wpisywać równania i symbole matematyczne z klawiatury, skoro można po prostu wykorzystać pismo ręczne lub nawet obiektyw smartfona?

Microsoft Math Solver to pierwsza propozycja, która ułatwi obliczenia. Działa ona na trzy sposoby. Równania matematyczne można wprowadzić ręcznie, z klawiatury. Można też napisać równanie odręcznie na ekranie smartfona.

Aplikacja umożliwia rozwiązywanie typowych zagadnień z algebry, w tym równań kwadratowych, układów równań, nierówności, wyrażeń wymiernych, wykresów liniowych, kwadratowych i wykładniczych. Wspiera też elementarne zagadnienia z arytmetyki, liczby rzeczywiste, liczby zespolone, NWW, NWD, czynniki, cyfry rzymskie, a także rodniki i wykładniki, ułamki, macierze i determinanty

Aplikacja Microsoftu sprawdzi się też w rachunku podstawowym (rozumie sumy, granice, pochodne, całki) oraz przy statystyce (średnia, mediana, dominanta, odchylenie standardowe, permutacje, kombinacje). Mamy więc naprawdę pokaźny zestaw funkcji.

Kolejną aplikacją wartą polecenia jest i Photomath.

Działa ona na bardzo podobnej zasadzie do Microsoft Math Solver i również jest darmowa. Potrafi rozpoznawać tekst pisany odręcznie na ekranie, ale wspiera też aparat i rozpoznawanie zagadnień, które mamy już na papierze. Działa w ten sposób również rozpoznawanie odręcznych zapisków.

Aplikacja radzi sobie z następującymi zagadnieniami:

  • Matematyka/algebra podstawowa: arytmetyka, liczby całkowite, ułamki, liczby dziesiętne, potęgowanie, pierwiastki, dzielniki
  • Algebra: równania/nierówności liniowe, równania kwadratowe, układy równań, logarytmy, funkcje, macierze, wykresy, wielomiany
  • Trygonometria/algebra: tożsamości, sekcje stożkowe, wektory, macierze, liczby zespolone, sekwencje i szeregi, funkcje logarytmiczne
  • Rachunek: limity, pochodne, całki, szkicowanie krzywej
  • Statystyka: kombinacje, silnie

Pamiętajcie tylko, że aplikacje tego typu mogą być pułapką.

Z jednej strony potrafią rozleniwić, bo dają gotowe odpowiedzi bez potrzeby myślenia i samodzielnego rozwiązywania równań. Z drugiej strony, mogą pomóc w nauce, jeżeli za ich pośrednictwem poznamy kroki potrzebne do rozwiązania danego zagadnienia, a obie aplikacje potrafią pokazać krok po kroku sposób rozwiązania równań i układów równań.

Warto spróbować, szczególnie w tym dziwnym czasie, kiedy odpada nauka w większym gronie i kiedy nie zawsze mamy możliwość zapytania nauczyciela o radę.

REKLAMA

Photomath pobierzesz za darmo na Androida i iOS. Microsoft Math Solver również jest darmowy i gotowy do pobrania na Androidzie i iOS.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA