REKLAMA

Steam Deck to dopiero początek. AMD po cichu buduje mobilną rewolucję

Steam Deck, czyli zbudowana na architekturze PC mobilna konsola do gier, cieszy się coraz większym sukcesem i inspiruje kolejnych producentów. Tylko jeden dostawca podzespołów na dziś ma układy scalone nadające się do tego rodzaju urządzeń. I wyraźnie zdaje sobie z tego sprawę.

22.04.2023 09.14
Steam Deck Dock
REKLAMA

Czym właściwie jest Steam Deck? Oceniając formę urządzenia, to mobilna konsola do gier, taka jak Nintendo Switch. Jest to jednak konsola dość specyficzna, bo jej podzespoły spełniają w pełni założenia architektury IBM PC. I choć konsola działa pod kontrolą Steam OS, użytkownik może bez problemu zainstalować też na Steam Decku system Windows 11. I przeznaczone dla niego gry i aplikacje.

REKLAMA

Steam Deck powstał głównie po to, by podbić popularność usługi gamingowej Steam. Udowodnił jednak również, że takie urządzenie jest w ogóle technicznie i ekonomicznie możliwe i sensowne. Konsola Steam Deck raczej nie podoła najnowszym tytułom klasy AAA, ale uruchomi w satysfakcjonującej jakości i wydajności znaczną część gier ze Steam na PC. Oferując przy tym sensowny czas pracy na akumulatorze.

Steam Deck to triumf firm Valve i AMD.

Sercem Steam Decka jest chipset od firmy AMD. W pewnym sensie dość podobny do tego, jaki znajduje się w konsolach PlayStation 5 i Xbox Series, choć oczywiście znacznie sprawniejszy energetycznie (i w związku z tym istotnie mniej wydajny). Mikroarchitektury Zen (procesor) i RDNA (karta graficzna) okazały się wysoce skalowalne, a więc osiągają świetne rezultaty zarówno w wysokowydajnych stacjach roboczych, jak i w ograniczonych termicznie i energetycznie niewielkich urządzeniach, jak smukłe laptopy czy przenośne konsole.

steam-deck-4-2
Nintendo Switch (na górze) i Steam Deck

Trudno nazwać AMD producentem najlepszych procesorów czy najlepszych kart graficznych - faktem jest jednak, że najwięksi konkurenci na rynku procesorów (Intel) i kart graficznych (Nvidia) nie mają podobnego układu. Miewają szybsze chipy i oferujące więcej innowacyjnych funkcji. Ale nic, co by się nadawało do peceta udającego konsolę do gier. Przynajmniej nic, o czym wiemy i co nie wyciekło nieoficjalnymi kanałami.

AMD zamierza iść za ciosem. Projektuje z partnerami układy specjalnie pomyślane o przenośnych konsolach.

Zwróciła na to uwagę redakcja The Verge, przyglądając się przyszłym konkurentom Steam Decka. O jednym z najciekawszych nieco już słyszeliśmy: Asus ROG Ally, co zostało oficjalnie potwierdzone, ma być wyposażony w niestandardowy, dedykowany mu chip od AMD, który szerzej przeanalizowaliśmy w osobnym materiale. Wygląda na to, że konsola będzie dostępna w dwóch wersjach: z chipem Ryzen Z1 (sześć dwuwątkowych rdzeni Zen 4, dwa bloki obliczeniowe (CU) RDNA 3) oraz Ryzen Z1 Extreme (osiem dwuwątkowych rdzeni, sześć CU).

Tyle że na tym lista dziwnych chipów od AMD się nie kończy. W bazach benchmarków pojawił się tajemniczy Ryzen 7 7840U, który wydaje się identyczny lub niemal identyczny do Ryzena Z1 Extreme. Jest on powiązany z komputerami konsolami Aokzoe A1 Pro, Ayaneo 2S i GPD Win Mini. Według teoretycznych szacunków nowy chip powinien zapewnić istotnie wyższą wydajność od Steam Decka przy zachowaniu jego zużycia energii.

REKLAMA

Rosnąca popularność ultramobilnych komputerków do grania będzie mocnym sygnałem dla twórców gier, który będą mieli znacznie wyższą motywację do optymalizacji ich działania pod specyfikę tych urządzeń. To dodatkowa korzyść dla AMD, które dominuje też na rynku stacjonarnych konsol do gier - ale też ma spore kłopoty na rynku kart graficznych dla PC, gdzie w centrum uwagi znajdują się karty Nvidia GeForce z ich technologiami RTX i DLSS. Pozostaje tylko problem optymalizacji samego Windowsa pod mobilne konsole: ale i nad tym prowadzone są wstępne prace.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA