REKLAMA

Ten procesor napędzi konsolę ASUS ROG Ally. Tylko coś tu nie gra...

Początkiem kwietnia ASUS zaprezentował swoją przenośną konsolę do gier, lecz początkowo mu nikt nie uwierzył. Finalnie ta została ogłoszona raz jeszcze, lecz wcześniej producent nie podał dokładnych danych dotyczących wydajności. Jednak koniec z niewiadomymi, bo w sieci dostępne są już kolejne dane.

18.04.2023 13.46
Asus ROG Ally
REKLAMA

Ogłoszenie przenośnej konsoli do gier ASUSA było dla wielu osób dużym zaskoczeniem. Mowa tu przecież o sprzęcie konkurującym z niezwykle popularnym Steam Deckiem, którego ASUS wyposaży w najnowsze komponenty. No właśnie - bebechy - do niedawna nie było mowy o ujawnianiu żadnych danych dotyczących wydajności.

REKLAMA

W internecie jednak pojawiły się dane o specyfikacji urządzenia - w tym procesora i układu graficznego, który jest przecież kluczowy w kwestii wydajności gier komputerowych.

Ten procesor napędzi konsolę ASUS ROG Ally. Choć coś mi tu śmierdzi

Wszystko wskazuje na to, że premiera konsoli popularnego producenta z Tajwanu może odbyć się jeszcze szybciej, niż się tego spodziewaliśmy. Portal Videocardz przekazuje, że konsola została zarejestrowana w odpowiednich urzędach związanych z certyfikacją. 

Najciekawsze jest jednak w tym to, że… informacje potwierdził sam ASUS - na poniższym zrzucie ekranu widzimy bowiem, że konsola ROG Ally nosi kod produktu RC71L. Informacje z dokumentacji przybliżają nam także specyfikację techniczną przenośnej konsoli - mamy tutaj procesor AMD Ryzen 7 7840U z układem graficznym Radeon 780M, co zgadza się z poprzednimi doniesieniami - wcześniej wiedzieliśmy tylko, że czip będzie bazował na architekturach Zen 4 i RDNA 3.

(źródło: Videocardz)

Ale zaraz, układ dla tej konsoli miał być przecież niestandardowym APU? Fakt, osobiście oczekiwałem czegoś na obraz APU Aerith z Steam Decka, jednak najwyraźniej Ryzen 7 7840U zostanie dostosowany dla ROG Ally, choć nie wiemy, w jaki sposób. Najprawdopodobniej producenci coś tu pokombinują z taktowaniami lub/i współczynnikiem TDP, ale czas pokaże.

Natomiast na stronie FCC (Federalnej Komisji Łączności) widnieją dwa modele konsoli - RC71L i RC71X. Urządzenie o nazwie kodowej z dopiskiem „L” może bazować na podstawowej wersji układu Ryzen, natomiast X, ma szansę zostać dostosowany. 

(źródło: Videocardz)

Czy to pogrom dla Steam Decka?

Ryzen 7 7840U z pewnością przewyższy możliwościami APU ze Steam Decka. Po pierwsze, układ ten ma na pokładzie rdzenie wykonane w znacznie nowszej architekturze Zen 4 (w porównaniu do Zen 2) oraz niższym procesie litograficznym 5 nm (zamiast 7 nm), co przełoży się na wyższą wydajność przy niższym poborze prądu. Po drugie, nowocześniejszy układ graficzny RDNA 3 powinien poradzić sobie z RDNA 2 zastosowanym w konsoli Steam Deck.

ROG Ally ma oferować także ekran o 120-Hz częstotliwości odświeżania oraz system Windows 11. Dopiero po premierze będziemy mogli ocenić wydajność i opłacalność obu konsol, natomiast na papierze nadchodzące urządzenie wydaje się solidniejsze. Cena oczywiście też zrobi swoje.

REKLAMA

A do premiery pozostaje już coraz mniej czasu, bo na oficjalnym Twitterze ASUS-a pojawiła się informacja, że konsola może zadebiutować już w niedalekiej przyszłości. Czekamy!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA