REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Steam Deck ma konkurenta. Stworzy go sam Asus ROG

Ogłosić zupełnie nową konsolę do gier w Prima Aprilis okazało się niezbyt mądrym pomysłem. Asus właśnie zaprezentował ją drugi raz, bo poprzednio nikt mu nie uwierzył. Chodzi o Asus ROG Ally, który ma być królem przenośnego grania.

03.04.2023
18:34
Asus ROG Ally
REKLAMA

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co myśleli marketingowcy Asus ROG, decydując się na zapowiedź konsoli Ally w dzień pierwszego kwietnia. Czyli w dzień, w którym w dobrym tonie jest komunikowanie wyssanych z palca bzdur. Okazuje się jednak, że Asus ROG w istocie wkracza w rynek przenośnych konsol do gier, takich jak Steam Deck.

REKLAMA

Co niezwykle frustrujące, o samym urządzeniu wiadomo niemalże nic. Konsola ma pracować pod kontrolą Windowsa 11 i, tak jak wszystkie popularne handheldy, oferować wbudowane przyciski kontrolera gier, w tym spusty, D-Pad i joysticki.

Windows 11 na pokładzie oznacza, że Ally nie będzie miał wyjątkowej oferty gier - to na dobrą sprawę komputer PC upakowany w obudowę konsoli i z systemem Microsoftu na pokładzie. To oznacza, że na konsoli Asusa będzie można grać w gry z takich platform, jak Steam, Epic, Xbox czy GOG. Niestety, nie wiemy najważniejszego.

Asus ROG Ally - specyfikacja. Na razie wiemy tyle, że przy konsoli pomagało AMD.

Chipset na pokładzie Ally ma być wyjątkowy i zaprojektowany specjalnie z myślą o tej konsoli. Choć nie jest to układ absolutnie wyjątkowy: zawiera w sobie procesor o mikroarchitekturze Zen 4 i układ graficzny RDNA 3. Specjalność polega zapewne tylko na dopasowaniu taktowania i liczby rdzeni do charakterystyki energetyczno-cieplnej konsoli. Choć i to byłoby mile widziane.

REKLAMA

Wyświetlacz konsoli ma mieć klasyczne proporcje 16:9 i oferować odświeżanie 120 Hz oraz jasność 500 nitów. Na tym wiedza o urządzeniu się kończy. Data premiery? Nieznana. Cena? Również, choć Asus obiecuje, że będzie bardzo konkurencyjna. Nie wiemy nawet, jaką wydajność ma oferować prezentowane urządzenie i jaki czas pracy na akumulatorze.

Niemniej jednak Ally i tak przedstawia się ciekawie. Asus ROG to jeden z liderów, jeśli chodzi o sprzęt dla pecetowych graczy. A to pozwala dać Ally’owi nieco kredytu zaufania, przynajmniej do czasu pierwszych testów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA