REKLAMA

Pracownicy Microsoftu po godzinach przygotowali Windowsa dla Steam Decka. Film pokazuje, jak to działa

Valve przygotowało specjalny system operacyjny dla swojej konsoli Steam Deck, choć wiele graczy jednak wciąż preferuje Windowsa. Sterowanie interfejsem systemu Microsoftu na podręcznych konsolach jest wyzwaniem, ale właśnie przedstawiono sposób, w jaki Microsoft mógłby to znacznie ułatwić.

13.04.2023 11.34
Pracownicy Microsoftu po godzinach przygotowali Windowsa dla Steam Decka. Film pokazuje, jak to działa
REKLAMA

W sieci pokazano możliwe funkcje, które miałby otrzymać tryb Windows dla podręcznych, przenośnych konsol (czyli tzw. handheldów). Na Twitterze użytkownika h0x0d opublikowano film, wskazujący system Windows 11 z potencjalnymi funkcjami interfejsu zoptymalizowanymi pod tego typu sprzęty. Ale czy to oznacza, że Microsoft tego dokona?

Czytaj też: Steam Deck 48 godzin później. Dwie wady, które doprowadzają mnie do szału

REKLAMA

Oto jak Microsoft może dostosować Windowsa pod konsolę Steam Deck

Uruchomienie Windowsa 11 na konsolach Steam Deck nie jest żadnym wyzwaniem. Nawet Valve po części to ułatwia, ponieważ dostarcza sterowniki dla Jedenastki, chociaż największym problem wciąż pozostaje niedostosowany pod podręczne konsole interfejs, który trudno jest obsługiwać przy pomocy dotyku, czy kontrolerów. Co więcej, kolejną bolączką jest brak natywnego programu uruchamiającego do szybkiego odpalania gier.

Poniższy film prezentuje projekt pracowników Microsoftu, który przedstawia wszelkie przemyślenia i pomysły dotyczące działania Windowsa na Steam Decku. Twórcy wideo adekwatnie przedstawili największe problemy takiego rozwiązania, które wymieniłem powyżej. 

Warto dodać, że nie jest to tylko pierwszy lepszy fanowski projekt, ale nawet wskazuje działania pracowników Microsoftu, którzy „po godzinach” tworzą ułatwienia dla posiadaczy Steam Decka - przykładem jest „Handheld sprint” stworzony przez Dorothy Feng, czyli program uruchamiający gry ze Steama, Game Passa, Ea Play, czy nawet sklepu Epic Games. Kolejny pracownik Microsoftu Hayden McAfee stworzył specjalną powłokę do gier.

Jednak czy Microsoft coś z tym zrobi i ułatwi korzystanie Windowsa na konsolach przenośnych?

Mimo że w projekt zaangażowani są nawet pracownicy Microsoftu, to nie oznacza to, że firma postanowi wziąć sobie do serca rady. Twórcy projektu postanowili nawet wezwać do działania producenta Windowsa, lecz niewykluczone, że zmiany nigdy nie zostaną oficjalnie wprowadzone do „okienek”.

REKLAMA
Steam Deck tryb dla Windows fanowski Handheld Spirit
Oto jak powinien wyglądać program do uruchamiania gier na Steam Deck z Windows według pracowniczki Microsoft (źródło: h0x0d | Twitter)

Chociaż patrząc na to, że Asus ostatnio zaprezentował swoją przenośną konsolę, która korzysta z Windowsa 11, nie możemy wykluczyć optymalizacji pod tego typu sprzęty - zobaczymy, jak ROG Ally poradzi sobie z ogarnianiem interfejsu. Gracze z Windowsem na Steam Decku muszą jak na razie się zachwycić fanowskimi projektami z GitHuba ułatwiającymi korzystanie z systemu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA