REKLAMA

Przyszłość to przede wszystkim wyświetlacze OLED? Świadczy o tym wielomiliardowa inwestycja Samsunga

Samsung Display poinformował o przeprowadzeniu inwestycji o równowartości 3 mld dol. w technologię OLED. Tym razem nie chodzi jednak o telewizory, a o tablety, laptopy i monitory do komputerów.

07.04.2023 18.46
macbook
REKLAMA

Wyświetlacze OLED, cechujące się niezestawialnie lepszym kontrastem od niemal wszystkich wyświetlaczy LCD, są już relatywnie powszechne w telewizorach i telefonach komórkowych, przynajmniej tych z wyższej półki cenowej. Większość monitorów, komputerów i tabletów nadal jednak wykorzystuje panele VA lub IPS, czyli panele LCD.

Nie bez przyczyny. Technologia OLED zapewnia doskonały kontrast i bardzo niskie czasy reakcji, ale jest też problematyczna. Matryce organiczne wykazują się mniejszą trwałością, niższą jasnością i gorszą reprodukcją kolorów, co wiodące matryce LCD. Samsung Display rozwiązał część z tych problemów za sprawą innowacji w formie QD-OLED. OLED, choć zapewnia piękny obraz, nie jest bez wad.

REKLAMA

Samsung Display wyraźnie jednak widzi przyszłość właśnie w technologii organicznej. Firma, przy wsparciu rządu Korei Południowej, zainwestuje równowartość 3,1 mld dol. w przyspieszenie przejścia z LCD na OLED. W ceremonii uczestniczył prezydent kraju, Yoon Suk Yeol. Nowe linie produkcyjne mają być gotowe nie później niż w 2026 r. Samsung Display zakończył też produkcję paneli LCD w roku ubiegłym, co oznacza, że produkty Samsung Electronics z wyświetlaczami LCD wykorzystują podzespoły innego producenta.

Samsung inwestuje krocie w technologię OLED. Prawdopodobnie po to, by zaspokoić popyt Apple’a.

Samsung Electronics nie jest jedynym klientem Samsung Display, firma sprzedaje też podzespoły partnerom spoza grupy kapitałowej Samsung - w tym producentom tabletów, laptopów i monitorów komputerowych. Zdaniem niektórych analityków, tak poważna inwestycja ma przede wszystkim służyć przyszłemu zapotrzebowaniu kluczowego partnera Samsung Display, jakim jest Apple.

REKLAMA

To by z kolei miało oznaczać, że nie później jak w 2026 r. komputery MacBook Pro o przekątnej 14 i 16 cali przestaną być sprzedawane z wyświetlaczami LCD i zaczną być oferowane z matrycami OLED. Technologię organiczną mają też wykorzystywać MacBooki Air, których matryce ma produkować osobna fabryka.

Według danych za 2021 r. (nowsze, niestety, nie są jeszcze publicznie dostępne) Samsung Display kontrolował 48 proc. rynku matryc dla telefonów komórkowych (za nim BoE i Tianma), 10,7 proc. rynku matryc dla monitorów, 16,8 proc. rynku wyświetlaczy dla tabletów (za BoE i LG Display) oraz 6,5 proc. wyświetlaczy dla laptopów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA