REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Na Windowsie poczujesz się jak w świecie Apple'a. Oto klon cudownego AirDropa

Nearby Share, czyli funkcja przypominająca popularny AirDrop ze sprzętów Apple, trafiła na Windowsa. Czy to oznacza, że posiadacze Androidów dostaną okruchy normalności?

03.04.2023
15:57
Na Windowsie poczujesz się jak w świecie Apple'a. Oto klon cudownego AirDropa
REKLAMA

Dla tych, którzy nie pamiętają: AirDrop pozwala użytkownikom sprzętu Apple na "magiczne" przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami. Wystarczy kilka kliknięć na ekranie, aby przesłać, na przykład śmieszny filmik z telefonu znajomego na własne urządzenie.

REKLAMA

To także bardzo przydatne podczas przesyłania plików z telefonu na Maka. Niestety, Apple, jak zawsze, chroni swoje funkcje. W sumie, dlaczego nie mieliby robić tego? W rezultacie użytkownicy telefonów z systemem Android i komputerów z systemem Windows do tej pory musieli sobie radzić bez tej funkcjonalności.

W 2020 roku Google weszło całe na biało i zapowiedziało Nearby Share

Google wprowadziło funkcjonalność Nearby Share, czyli szybką formę dzielenia się plikami. Funkcja ta była jednak dostępna jedynie dla posiadaczy telefonów z systemem Android. Osoby z telefonami Xiaomi mogły na przykład przesłać fotkę śmiesznych psów do znajomych posiadających telefony Samsung lub Chromebooki, ale nie mogły tego zrobić z użytkownikami iPhone'ów, MacBooków lub komputerów z systemem Windows.

Nearby Share pozwala na szybkie przesyłanie danych poprzez różne protokoły, w tym Bluetooth, Bluetooth Low Energy, WebRTC i p2p WiFi. Działa to całkiem szybko, w miarę bezproblemowo - i nawet offline.

Jedynym minusem funkcji było to, że była ona dostępna tylko dla urządzeń z systemem Android. Teraz, przynajmniej w niektórych regionach, sytuacja ta uległa poprawie.

Nearby Share na Windowsie. Androidziarze mogą żyć jak apple'owcy

Google wprowadziło aplikację Nearby Share w wersji beta dla Windowsa. Osoby z krajów, w których ta wersja została udostępniona (już wiecie, czego się spodziewać), mogą łatwo przesyłać pliki pomiędzy urządzeniami z systemem Android a komputerami z systemem Microsoftu i na odwrót. Jak łatwo? Po jej zainstalowaniu, na komputerze wystarczy przeciągnąć plik do aplikacji lub wybrać opcję "Wyślij za pomocą Nearby Share" z menu kontekstowego.

Jeśli na obu urządzeniach mamy zalogowane to samo konto Google, transfer odbywa się bez konieczności potwierdzania. W innym przypadku konieczne jest zaakceptowanie transferu.

Co z prywatnością? Mamy kilka opcji widoczności dla urządzeń z systemem Android, które są w zasięgu Nearby Share. Możemy ustawić, czy dokumenty, zdjęcia czy filmy mogą być przesyłane przez:

  • Wszystkich;
  • Osoby z naszych kontaktów;
  • Urządzenia z naszym kontem Google;
  • Nikogo.

Wydanie bety Nearby Share na platformę Windows jest zbawieniem dla użytkowników Androida i Windowsa, którzy w końcu będą mogli łatwo przesyłać pliki pomiędzy swoimi urządzeniami bez potrzeby korzystania z np. męczenia się z załącznikami w mailu. Czyli jakby byli użytkownikami ekosystemu Apple.

REKLAMA

Nearby Share w Polsce? Jeszcze nie

Aby móc korzystać z aplikacji Nearby Share, wasze urządzenia muszą spełniać kilka warunków. Odpowiednio Windows i Android muszą mieć zainstalowaną co najmniej wersję 10 i 6.0 ich systemów, działający Bluetooth, czy być dość blisko siebie w trakcie przesyłu.

Ale - nie zgadniecie - beta kopii AirDropa nie jest dostępna w Polsce. Google informuje nas, że jest ona dostępna w tym momencie jedynie w Stanach Zjednoczonych oraz w “wybranych regionach na świecie” z wyłączeniem m.in. Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Polski.

Także AirDrop od Google dla Windowsa i Androida jest. Ale jeszcze nie u nas.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA