REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Po 10 latach pokazali nową Wikipedię. Wygląda nowocześnie, ale… nie w polskiej wersji

Tradycją internetu jest reagowanie na dowolną zmianę masowym buczeniem, więc nic dziwnego, że nowy wygląd Wikipedii budzi skrajne emocje. Kiedy jednak przyzwyczajenie zostanie uciszone, sami zobaczycie, że Wikipedia wreszcie wygląda świeżo.

19.01.2023
11:35
wikipedia wygląd
REKLAMA

Zmiany mają sprawić, że strona będzie łatwiejsza w użyciu i po prostu bardziej przyjazna – ogłosili twórcy. Jako że polska wersja internetowej encyklopedii działa jeszcze na starych zasadach, możemy w prosty sposób porównać największe zmiany. Nowości zostały wdrożone w angielskiej edycji, choć jeszcze nie we wszystkich artykułach.

REKLAMA

To dla mnie najważniejsza zmiana w Wikipedii

Spis treści znajduje się po lewej stronie, a nie na początku tekstu, jak było to wcześniej. Wikipedia porzuca więc książkowe zasady i zaczyna działać tak, jak coraz więcej stron internetowych, ułatwiając nawigowanie po serwisie. Niby to kosmetyczna zmiana, ale w znaczący sposób odmienia korzystanie z Wikipedii. Jest łatwiej, szybciej i przyjemniej – tak jak zapowiadali twórcy.

 class="wp-image-3139770"

Inną istotną nowością jest zwężenie tekstu. W "starej Wikipedii" artykuł zajmował gdzieś tak 3/4 ekranu, podczas gdy teraz proporcje są nieco mniejsze. To sprawia, że łatwiej ogarnąć wzrokiem tekst. Znowu: niby kosmetyka, ale porównując artykuł po zmianach z tym przed, dziwiłem się, jak trudno czyta się ten drugi, bo oczy się po prostu rozjeżdżają na wszystkie strony.  

Sama strona została też bardziej uporządkowana. Np. opcje przeczytania artykułu w innym języku zostały schowane w rozwijanym menu, podczas gdy wcześniej języki były widoczne jeden pod drugim. Ani nie było to praktyczne – chcąc przeczytać tekst w języku Zazaki i tak trzeba było zjechać – ani specjalnie atrakcyjne.

Wizualnie lepiej prezentuje się teraz wyszukiwanie. Są nieco lepsze propozycje i pokazywane w ciekawszy sposób, zachęcający do kliknięcia.

REKLAMA

Nowości pokazują, że Wikipedia przez lata stała w miejscu.

Lubimy to, co dobrze znamy, więc pewnie każdy zdążył się do wyglądu encyklopedii przyzwyczaić i nie zwracał uwagi na jej archaiczność. Być może niektórzy robili z tego nawet zaletę, że portal jest wierny wartościom i nie ulega modom. Jednak póki co nie wyobrażam sobie powrotu do starej wersji, która szczególnie teraz wydaje się być nieczytelna, problematyczna i po prostu nieatrakcyjna. A akurat Wikipedia zasługuje na to, by korzystało się z niej łatwo i przyjemnie – jak w końcu się to dzieje.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA