REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Poradniki
  3. Sprzęt - Poradniki

Subskrypcja, abonament a może raty. Sprawdziliśmy co się bardziej opłaca

Model subskrypcyjny sprzętu robi się coraz popularniejszy w naszym kraju. Swoją ofertę właśnie przedstawił Komputronik, a my policzyliśmy czy to się rzeczywiście opłaca.

15.01.2023
12:37
Subskrypcja, abonament a może raty. Sprawdziliśmy co się bardziej opłaca
REKLAMA

W ludziach drzemią trzy wilki. Jeden chciałby co roku mieć nowy sprzęt, drugi chciałby za niego mało płacić, a trzeci nie uznaje jednorazowych płatności, tylko raty. Ceny urządzeń są coraz wyższe, więc nikogo nie dziwi już branie rat 0 procent na nowy model smartfona, laptopa czy innego urządzenia. Gdzieś w tle słychać głosy o rozbuchanej konsumpcji, o postawie "zastaw się a postaw się", o braku troski o środowisko. Zostawmy takie aspekty na inny artykuł, a teraz skupmy się na kwestiach czysto finansowych i technicznych.

REKLAMA

Uczestnicy porównania

W jednym narożniku stoi Komputronik, który startuje z ofertą subskrypcji sprzętu na 12 miesięcy. Jej założeniem jest to, że co 12 miesięcy można wymienić sprzęt na nowy, więc płaci się tylko za okres wypożyczenia. Po tym okresie sprzęt wraca do oferty jako używany, a subskrybent może wziąć nowe urządzenie lub jeżeli się przyzwyczaił - wykupić je. Komputronik podkreśla, że takie rozwiązanie jest przystępne cenowo, a do tego zmniejsza produkcję elektrośmieci. W internecie możemy przejrzeć dostępne sprzęty, ale żeby poznać konkretną ofertę i podpisać umowę należy udać się do jednego z wybranych stacjonarnych salonów Komputronika. Trochę to utrudnia cały proces, ale rozumiem, że jest to podyktowane względami bezpieczeństwa.

W drugim znajduje się Cortland Smart. W tym modelu subskrypcyjnym użytkownik podpisuje umowę na 36 równych miesięcznych rat, a po upływie 24 staje przed wyborem - oddanie sprzętu i wzięcie nowego albo kontynuowanie spłaty ratalnej na pozostały okres i pozostawienie sprzętu. Umowę ratalną zawiera się online z bankiem, sprzęt może być odebrany w salonie albo dostarczony kurierem. W taki sam sposób się go zwraca.

W trzecim jest kupno sprzętu w ramach abonamentu, a za przykład posłuży oferta Plusa dla smartfonów i Orange dla iPada.

W czwartym jest oferta ratalna sklepu RTV EURO AGD. Okres rat to 20 miesięcy, bo tylko wtedy mamy możliwość wzięcia rat 0 proc. Oprocentowane raty w niepewnych czasach to wręcz pchanie się w gips, dlatego nie biorę ich pod uwagę. Tutaj nie ma żadnych haczyków - spłacamy, a sprzęt jest nasz.

Jakie sprzęty porównałem?

Do porównania wybrałem kilka produktów, które są takie same dla wszystkich wybranych sklepów. Czystym przypadkiem są to sprzęty Apple. Będą to iPhone 14 128 GB, iPad Air z 64 GB pamięci (najnowszy model), a ostatnim MacBook Air z procesorem M2 8 GB RAM i dyskiem 512 GB. Zawodnicy rozgrzani i zaczynamy.

iPhone 14 128 GB: subskrypcja vs abonament vs raty

iPhone 14 - ekran class="wp-image-2503128"

W Komputroniku sprzęt kosztuje 4899 zł, a salon wyliczył mi miesięczną ratę w wysokości 229,90 zł, więc rok wypożyczenia kosztuje 2758,80 zł.

Ten sam telefon w Cortland kosztuje normalnie 5199 zł, ale w opcji subskrypcyjnej płacąc 182 zł miesięcznie przez 24 miesiące użytkownik płaci 4350 zł i ma możliwość wzięcia nowego telefonu.

W abonamencie Plusa opłata na start to 499 zł. Abonament wynosi 55 zł miesięcznie, a miesięczna rata za sprzęt to 211,62 zł. Oznacza to, że przez dwa lata za sprzęt zapłacimy łącznie 5577,88 zł, tj. 499 zł opłaty startowej i 5078,88 zł w miesięcznych ratach.

W sklepie RTV EURO AGD iPhone 14 kosztuje 4899 zł. 20 równych rat przekłada się na miesięczne zobowiązanie w wysokości 244,95 zł.

iPad Air Wi-Fi + Cellular 64 GB: subskrypcja, abonament, raty - co wybrać?

 class="wp-image-2213571"

iPad Air Wi-Fi + Cellular 64 GB w Komputroniku kosztuje 4529 zł. Miesięczna opłata w okresie subskrypcji wynosi 234,21 zł, co oznacza, że rok korzystania z urządzenia kosztuje 2810,52 zł.

W Orange niezależnie co wybiorę to system zawsze chce mi rozłożyć cenę na 36 rat. Dlatego dla zobrazowania podam łączny koszt urządzenia. W najtańszej wersji z abonamentem 65 zł miesięcznie łączny koszt urządzenia wyniesie 4824 zł = 36 rat po 134 zł każda.

Cortland wycenia ten model na 4799 zł, a po wybraniu opcji subskrypcji rata wynosi 195 zł. Wymiana na nowy będzie możliwa po zapłaceniu przez 24 miesiące łącznie 4680 zł, co okazuje się kompletnie nieopłacalne.

W sklepie RTV EURO AGD ten iPad kosztuje 4799 zł, co przekłada się na 235,95 zł miesięcznie.

MacBook Air z procesorem M2 8 GB RAM i dyskiem 512 GB

macbook pro air ktory wybrac 2022 apple m1 m2 m1 pro max-min class="wp-image-2211393"

Ten laptop w Komputroniku kosztuje 7499 zł. Miesięczna opłata w okresie subskrypcji wynosi 355,12 zł, co oznacza, że rok korzystania z urządzenia kosztuje 4261,44 zł.

Cortland ten model wycenia na 8799 zł, a miesięczna rata subskrypcji wynosi 242 zł, a wymiana na nowy będzie możliwa po zapłaceniu przez 24 miesiące łącznie 8638 zł.

W sklepie RTV EURO AGD ten MacBook Air kosztuje 7699 zł, co przekłada się na 384,95 zł miesięcznie.

WERDYKT

Raty 0 proc. zawsze wygrywają, bo po ich spłaceniu urządzenie jest nasze i możemy je odsprzedać. Ale siłą subskrypcji jest coś innego. Są ludzie, którzy chcą być na bieżąco z nowinkami, zawsze chcą mieć najnowsze dostępne rozwiązania. Jednocześnie nie chce im się użerać ze sprzedażą urządzeń, a kto sprzedawał cokolwiek, ten wie, że potencjalni kupujący to dramat. To właśnie dla nich wymyślono subskrypcję - możliwość wymiany urządzenia co roku lub co dwa lata jest dla nich ważniejsza niż posiadanie sprzętu.

REKLAMA

Niektórzy powiedzą, że to konsumpcja w najgorszym możliwym wydaniu, ale z drugiej strony miliony klientów płaci co miesiąc miesięczne raty najmu samochodu i bardzo sobie chwalą takie rozwiązanie. Subskrypcja sprzętu nie różni się od subskrypcji samochodu poza kwotą. Stoję na stanowisku, że dopóki kogoś stać na taki wydatek, to nikomu nie dzieje się krzywda i może to być dobra alternatywa. Trzeba tylko sobie dobrze policzyć, żeby się nie okazało, że różnica pomiędzy zakupem urządzenia na raty a subskrypcją nie istnieje.

Porównując ofertę Komputronika z konkurencją w postaci innej subskrypcji oraz abonamentu okazuje się, że ma ona sens, o ile zależy nam na corocznej wymianie sprzętu na nowy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA