REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Dokonała się rzecz niesłychana. Apple pozbył się Intela

No i stało się. Apple praktycznie pozbył się Intela ze swoich komputerów. Ostał się tylko jeden komputer, jeden stary model, który najprawdopodobniej niedługo w ogóle zniknie z oferty firmy. Dokonuje się rzecz niesłychana.

17.01.2023
17:13
Dokonała się rzecz niesłychana. Apple pozbył się Intela
REKLAMA

Dziś Apple zaproponował rynkowi nową wersję Maca mini z autorskim procesorem M2 i M2 Pro na bazie technologii ARM, pozbywając się jednocześnie intelowskiej wersji tego stacjonarnego komputera. To oznacza, że jedynym komputerem z Intelem w środku pozostaje Mac Pro z 2019 r. I to tylko dlatego, że Apple chyba pożegna się w ogóle z tą linią super-profesjonalnych komputerów, a jeśli ją utrzyma, to już na pewno na bazie własnej infrastruktury sprzętowej.

Czytaj także: Nowy MacBook Pro wytrzyma 22 godziny bez ładowania. To rekord, ale za jaką cenę

REKLAMA

Cofnijmy się o 10 lat.

Intel króluje na wszystkich komputerach - zarówno tych stacjonarnych, jak i tych przenośnych. Sama myśl, że komputery mogłyby nie posiadać procesorów Intela wydaje się niemożliwa do sformułowania. Intel nie miał bowiem praktycznie konkurencji. Czy to Asus, czy Lenovo, czy MacBook - wszystkie one musiały kupować od Intela serce do pracy.

Jak pisał swego czasu u nas Maciek Gajewski - Rok 1990 to początek ery Wintela. Która miała nie skończyć się nigdy. A jednak się skończyła. W zasadzie dziś, 17 stycznia 2023 r.

Czytaj także: Apple po cichu pokazał nowy sprzęt. Oto MacBooki Pro 14" i 16"

Apple to nie jest największy gracz na rynku PC.

Nigdy nie był i raczej nigdy nie będzie. Ale zawsze był graczem, który definiował trendy, także na rynku PC. Czy to wprowadzając osprzęt do komputerów, takich jak myszka, czy to kastrując pecety o kolejne porty i napędy, czy w końcu pokazując kierunek rozwoju systemu operacyjnego. I gdy w 2021 r. Tim Cook ogłaszał autorskie procesory w nowych komputerach Mac było pewne, że to decyzja o potężnym gabarycie znaczeniowym.

Nikt jednak nie spodziewał się, że w ciągu 2 lat Apple kompletnie usunie Intela ze swoich komputerów. Oczywiście przejście komputerów Mac na Apple Silicon to przede wszystkim pragmatyzm. Jak pisał Maciek Gajewski:

Ta decyzja ma jednak także konkretny wymiar biznesowy.

REKLAMA

Apple odwrócił bowiem spadkowy trend sprzedaży swoich komputerów oraz zmaksymalizował zyski. Już w pierwszym roku obecności procesorów z linii M w MacBookach Apple zanotował ponad 70 proc. wzrost przychodów z ich sprzedaży. Aktualnie pozostaje jedyną marką na rynku PC, który nie notuje spadków sprzedaży mimo szalejącego globalnego kryzysu gospodarczego.

Dzisiejsza premiera nowego Maca Mini jest więc nie tylko zwykłą premierą nowej wersji tego popularnego komputera stacjonarnego, ale także symboliczną datą zakończenia procesu wyrzucania Intela z produktów Apple'a.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA