REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

To już oficjalne! James Webb dostrzegł najodleglejsze znane galaktyki

To doskonały początek pracy najnowszego teleskopu kosmicznego, na którego wystrzelenie środowisko astronomów musiało czekać długie lata. Astronomowie potwierdzili właśnie, że cztery odległe galaktyki odkryte w pierwszych miesiącach pracy teleskopu są najodleglejszymi, jakie dotychczas udało się dostrzec.

10.12.2022
10:40
To już oficjalne! James Webb dostrzegł najodleglejsze znane galaktyki
REKLAMA

O samych galaktykach pisano już wcześniej, kiedy naukowcy opublikowali zdjęcie tzw. głębokiego pola Jamesa Webba. Wtedy to już podejrzewano, że na zdjęciach wykonanych za pomocą kamery NIRCam znajdują się bardzo odległe obiekty kosmiczne. Dopiero teraz jednak udało się potwierdzić ich faktyczną odległość. Naukowcy musieli spojrzeć na ten sam wycinek nieba za pomocą spektrografu Near Infrared Spectrograph. W ten sposób udało się ustalić skład chemiczny galaktyk, a następnie ustalić prędkość, z jaką owe obiekty oddalają się od Webba (tzw. przesunięcie ku czerwieni).

REKLAMA

Najodleglejsze galaktyki znane ludzkości

Wyniki obserwacji wskazują, że widzimy owe galaktyki takimi, jakie były 13,4 mld lat temu, a więc wtedy, kiedy wszechświat miał zaledwie 350 mln lat. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że skoro widzimy galaktyki w czasach, kiedy wszechświat miał zaledwie 350 mln lat, to musiały one powstać jeszcze wcześniej.

Tego typu obserwacje przed wystrzeleniem Webba w przestrzeń kosmiczną były po prostu niewykonalne. Co ważne, to dopiero początek eksploracji odległego wszechświata za pomocą tego teleskopu. Teraz naukowcy planują przyjrzeć się pojedynczym gwiazdom w tych galaktykach. Niektóre z nich mogą być w wieku 100 mln lat, a więc mogły powstać w czasie, gdy wszechświat miał zaledwie 250 mln lat.

REKLAMA

To dopiero początek sukcesów JWST

Czy dalej już się nie da sięgnąć? Tego nie wiadomo. Astronomowie z zespołu JADES odpowiedzialnego za odkrycie zwracają uwagę, że w danych dostrzegli także obiekty, które potencjalnie mogą być jeszcze starsze od opisywanych wyżej galaktyk. Na razie jednak nie udało się potwierdzić ich wieku w obserwacjach spektroskopowych. Na szczęście James Webb dopiero się rozkręca. Teleskop obserwuje wszechświat dopiero od niespełna roku, a jego misję zaplanowano na co najmniej 10 lat, więc wiele odkryć jeszcze przed nami.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA