REKLAMA

Bundeswehra już strzela laserami. Jest nawet robot z wysokoenergetycznym działem

Niemiecka armia szykuje się do przyjęcia broni laserowej, a Niemcy chcą być w tej dziedzinie europejskim liderem. Pierwsze testy wypadły znakomicie, a producenci broni przedstawiają nowe koncepcje i możliwości.

Bundeswehra już strzela laserami. Jest nawet robot z wysokoenergetycznym  działem
REKLAMA

W Niemczech trwają prace rozwojowe nad wysokoenergetycznym systemem broni laserowej dla Bundeswehry. System uzbrojenia zaprezentowany przez firmę MBDA Germany jest w stanie odeprzeć atakujące drony, także te działające w roju. 

REKLAMA

Firma przedstawiła prototypy kontenerowej i przenośnej broni laserowej. Szczególną uwagę zwraca mobilny zestaw. Niewielki, gąsienicowy pojazd, radzący sobie w każdym terenie, mogący działać autonomicznie i wyposażony w broń laserową musi dawać na polu walki znaczną przewagę. Trudno go zlokalizować, a jego uzbrojenie działa z prędkością światła, bezgłośnie i nie zostawiając smug jak rakiety czy pociski przeciwlotnicze lub przeciwpancerne.

Na zdjęciu niżej możecie zobaczyć, jak wygląda taka broń. W ostatnich dniach została ona zaprezentowana po raz pierwszy urzędnikom. Przypomina ona roboty z filmów science fiction, ale ta technologia jest już rzeczywistością.

 class="wp-image-3079521"
Mobilny system laserowy dla Bundeswehry

W sierpniu 2022 r. Bundeswehra po raz pierwszy w swojej historii z powodzeniem użyła broni laserowej z niemieckiego okrętu wojennego. Za opracowanie demonstratora broni laserowej odpowiada konsorcjum (ARGE) Hochenergielaser Marinedemonstrator, w skład którego wchodzą firmy MBDA Deutschland GmbH i Rheinmetallwaffe Munition GmbH. 

W ramach testów na poligonie morskim w Putlos, fregata Sachsen, okręt wyposażony w lasery, z powodzeniem walczyła na krótkich dystansach z atakującymi dronami. 

REKLAMA
 class="wp-image-3079518"
System laserowy na fregacie Sachsen

Firma MBDA twierdzi, że wysokoenergetyczny system broni laserowej dla marynarki wojennej jest szczególnie przydatny do obrony przed dronami, rojami dronów lub atakiem małych łodzi. W przyszłości można go również ulepszyć i wykorzystać do niszczenia kierowanych pocisków rakietowych lub pocisków moździerzowych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA