REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Twórcy Apple M1 zrobili układ ARM dla PC z Windowsem. Ten cud nazywa się Qualcomm Oryon

Układ ARM od twórców Apple M1 przeznaczony dla PC z Windowsem pojawi się w przyszłym roku. Wtedy bowiem na rynek trafią pierwsze laptopy i tablety z procesorem Qualcomm Oryon.

17.11.2022
20:39
Qualcomm Oryon
REKLAMA

Na rynku komputerów dominują te o architekturze x86. To oznacza, że zawierają w sobie procesor zgodny z tą architekturą. Jednak, jeśli wziąć pod uwagę cały rynek elektroniki, to dominować się zdaje architektura ARM. Chipy zgodne z ARM występują w niemal wszystkich telefonach i w znacznej części tabletów. Do niedawna x86 była tą wydajną architekturą, zapewniającą przede wszystkim moc obliczeniową. ARM był z kolei tą sprawną energetycznie. Świat jednak nie stoi w miejscu, a oba rozwiązania cały czas się rozwijają.

REKLAMA

Czytaj też:

Pewnym przełomem było wdrożenie procesorów ARM do linii komputerów Mac. Apple nie tylko zdołał to zrobić niezwykle sprawnie, to na dodatek wysiłek popłacił. Sprawnie, bo ARM nie jest zgodny z x86, co oznacza, że aplikacje x86 nie uruchamiają się na ARM. Tymczasem za sprawą programowej techniki Rosetta niemal wszystkie programy działają bez problemu. A sam chip okazał się niezwykle wydajny.

Układy Apple M nie są co prawda najszybsze na rynku, ale w kwestii relacji wydajności do pobieranej energii nie mają sobie równych. Laptop z Apple Silicon pozwala na sprawny półprofesjonalny montaż wideo w rozdzielczości 4K... zapewniając przy tym kilkanaście godzin pracy na akumulatorze i brak szumu chłodzenia.

Apple nie jest jedyny na rynku PC. Pozostali producenci komputerów wprowadzili PC z ARM nawet wcześniej, podobnież jak Windows wcześniej zyskał zgodność z ARM i technikę pozwalającą na uruchamianie aplikacji x86. Problem w tym, że żaden inny chip ARM dla PC nie oferuje nawet zbliżonych osiągów do Apple Silicon. Komputery z układami ARM i z Windowsem są znacznie wolniejsze od odpowiedników z układami x86. To ma się zmienić już niedługo.

Qualcomm Oryon, czyli procesor zaprojektowany przez twórców Apple M1.

Apple ma duży problem z utrzymaniem starej kadry weteranów. Większość znanych nazwisk opuściła firmę, będąc niezadowoloną z kierunku jej dalszego rozwoju, jaki obrał następca Steve’a Jobsa. Wśród tych osób znalazł się zespół inżynierów współodpowiedzialnych za procesor Apple M1. Ci zdecydowali się opuścić dotychczasowe miejsce pracy i założyć własne biuro projektujące układy scalone. To nazywa się Nuvia, a właściwie, to nazywało się. Qualcomm bowiem zdecydował się je kupić.

REKLAMA

Qualcomm jest na dziś jedynym dostawcą procesorów ARM dla PC, poza Apple’em. Jego układy bazują jednak na chipach przeznaczonych dla telefonów komórkowych. Snapdragon 8cx, bo tak owe układy się nazywają, to nic innego, jak napompowane dodatkowymi modułami i wyższym taktowaniem układy Snapdragon 8 dla smartfonów i tabletów. Projekty od Nuvii będą prawdopodobnie zbawienne.

Pierwszym chipem zaprojektowanym przez pracowników Nuvii będzie Qualcomm Oryon. Producent zapowiada, że należy się spodziewać pierwszych PC i tabletów z tymi chipami pod koniec 2023 r. Niestety to tylko ogólna zapowiedź. Qualcomm nie zdradził żadnych szczegółów technicznych dotyczących Oryonów. Prawdopodobnie chce stopniować napięcie i produkować kolejne informacje prasowe co kilka miesięcy. Choć, trzeba przyznać, potencjał na ekscytację jest duży. Światowi komputerów z Windowsem przydałby się porządny chip ARM dla supercichych, smukłych i wydajnych laptopów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA