REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Takie będą telefony z Androidem w 2023 r. Nowe Snapdragony pokazują, czego się spodziewać

Qualcomm zaprezentował właśnie najnowszą wersję swojego najlepszego chipsetu, jakim jest Snapdragon 8 Gen 2. Trafi on do większości sztandarowych modeli telefonów z systemem Android w przyszłym roku. Wiemy już jakie nowości do nich wprowadzi.

16.11.2022
15:41
Snapdragon 8 Gen 2
REKLAMA

Nowy Snapdragon jest oczywiście, jak zawsze, wydajniejszy i bardziej energooszczędny od swojego poprzednika. To oczywista konsekwencja doskonalenia przez Qualcomm i jego partnerów procesu technologicznego przy produkcji tych chipów. Na tym jednak zmiany oczywiście się nie kończą.

REKLAMA

Czytaj też:

Jak twierdzi Qualcomm, znacząco usprawniono blok obliczeniowy przeznaczony do akceleracji obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją. Ma przetwarzać te obliczenia nawet 4,35 raza szybciej od układu poprzedniej generacji przy zwiększonej o 60 proc. sprawności energetycznej.

Co to ma dać w praktyce? Qualcomm za przykłady podaje sprawniejsze przetwarzanie algorytmów do rozumienia mowy, dzięki czemu asystenci głosowi w telefonach mają stać się bardziej użyteczni. To również ma się przełożyć na skuteczniejsze rozpoznawanie obiektów na zdjęciach i ich przetwarzanie.

Snapdragon 8 Gen 2, czyli serce telefonów z 2023 r. Dużo nowości dla aparatów i łączności bezprzewodowej.

Bloki do przeliczeń SI mają znacząco poprawić działanie aparatów w telefonach. Chipy Qualcomma mają analizować w czasie rzeczywistym obraz z aparatu przez technikę semantycznej segmentacji. Jak tłumaczy Qualcomm, dzięki temu telefon rozumie co widzi aparat, w tym włosy, niebo, twarz, tkaninę ubrania - i może odpowiednio optymalizować zdjęcie bądź wideo tak, by wyglądało jeszcze wierniej rzeczywistości. Snapdragon 8 Gen 2 ma przy tym obsługiwać matryce do 200 megapikseli, radzi sobie też z kodekiem AV1 do wideo w rozdzielczości 8K z HDR przy 60 kl./s.

Po raz pierwszy w chipsecie Snapdragon pojawią się też bloki akcelerujące śledzenie promieni (ray tracing). To najnowocześniejsza technika generowania grafiki 3D, choć wymagająca dużej mocy obliczeniowej. Chipset był też testowany pod względem zgodności z Unreal Engine 5. Ma też zapewniać o 25 proc. wyższą wydajność graficzną przy jednoczesnym zwiększeniu sprawności energetycznej o 40 proc. Kto wie, może Snapdragon 8 Gen 2 nadaje się również jako serce przenośnej konsoli do gier. To jednak będą musiały wykazać niezależne testy.

Algorytmy SI będą też wykorzystane do zarządzania modułami łączności w chipsecie. Dzięki temu, jak twierdzi Qualcomm, możliwa jest obsługa dwóch kart SIM 5G równocześnie, a także nowego standardu Wi Fi 7 o przepływności do 5,8 Gb/s. Chip zawiera też moduł dźwiękowy obsługujący dźwięk przestrzenny, streaming w rozdzielczości 48 kHz (bezstratny) oraz opóźnienie nie wyższe niż 48 ms.

REKLAMA

Kiedy pierwsze telefony z układem Snapdragon 8 Gen 2?

Jak informuje Qualcomm, pierwsze telefony z tym chipsetem powinny pojawić się jeszcze w tym roku, z szerszą dostępnością przewidzianą na przyszły rok. Do klientów Qualcomma, którzy zdecydowali się wybrać nowego Snapdragona jako serce ich urządzeń, należą Asus, Honor, Motorola, OnePlus, Oppo, Sharp, Sony, Xiaomi i ZTE.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA