REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Grzybowa elektronika to przyszłość. Tak będą wyglądać ekologiczne komputery

Wszystkie produkowane obecnie procesory komputerowe, układy elektroniczne, ale także i akumulatory budowane są na tak zwanym podłożu elektronicznym, które zazwyczaj wykonane jest z materiałów nienadających się do recyklingu. Naukowcy jednak przekonują, że takie podłoże można wykonać… z grzybów.

13.11.2022
12:38
ganoderma lucidum
REKLAMA

Co mają grzyby wspólnego z elektroniką? To z pewnością pierwsze pytanie, które przychodzi do głowy po przeczytaniu takiego wstępu. Wszystkie obwody elektroniczne zbudowane z przewodzących metali muszą być osadzone w materiale, który jest izolatorem. Najczęściej takim izolatorem są różnego rodzaje polimery plastikowe, które po zakończeniu życia układu elektronicznego stanowią odpad niepodlegający recyklingowi.

REKLAMA

Chipy na grzybach

Naukowcy z Uniwersytetu w Linz w Niemczech postanowili sprawdzić, czy polimerów nie da się zastąpić materiałem, który nie przyczyniałby się do produkcji odpadów. Badacze postanowili osadzić komponenty elektroniczne w skórze grzyba Ganoderma lucidum, znanego w Polsce pod nazwą lakownica żółtawa. Ten gatunek w naturze można znaleźć na rozkładającym się drewnie. W celu ochrony swojej grzybni grzyb ten wytwarza swoistą skórę, która chroni grzybnie przed bakteriami i innymi grzybami. W toku badań naukowcy ustalili, że wysuszona skóra G. lucidum o grubości kartki papieru staje się elastycznym izolatorem, który jest w stanie wytrzymać temperatury rzędu 200 stopni Celsjusza. Trwałość materiału jest zaskakująco wysoka. W ramach testów skórę zginano ponad 2000 razy, a mimo to utrzymywała ona wszystkie swoje właściwości.

REKLAMA

Doskonały zamiennik polimerów

Badacze przekonują, że odpowiednio przechowywana skóra może utrzymywać swoje własności przez kilkaset lat, a więc idealnie nadaje się na element układu elektronicznego. Co ważne, po zakończeniu cyklu życia układu elektronicznego, skóra stanowiąca jego podłoże rozkłada się w całości w glebie w ciągu dwóch tygodni. Zważając na to, że podłoże stanowi objętościowo największą część układu elektronicznego, to jest to znacząca korzyść dla środowiska naturalnego, do którego co roku trafia kilkadziesiąt milionów ton odpadów tego typu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA