REKLAMA

Stworzył lampę imitującą światło słoneczne. Innowacyjny wynalazek może odmienić pracę konserwatorów sztuki

Dzięki temu wynalazkowi konserwatorzy najważniejszych dzieł sztuki mogą zamykać się w podziemiach światowej sławy muzeów i odnawiać perełki Leonarda Da Vinciego czy Giotta. Lampy Relio², autorstwa Marco Bozzoli, które imitują światło słoneczne pozwalają na precyzyjne odnawianie arcydzieł, ale to nie jedyne ich przeznaczenie. 

12.11.2022 07.17
Relio² może być wykorzystywane przez lutników
REKLAMA

W podziemiach Muzeum Watykańskiego pracuje grupa konserwatorów, która ma za zadanie odrestaurowanie obrazów słynny włoskich artystów. Aby odpowiednio przeprowadzić konserwację obrazu potrzebują dobrego światła, które nie zniekształci kolorów. Pomoże im w tym Relio², profesjonalne lampy, stworzone przez inżyniera Marco Bozzolę. Lampy zostały zaprojektowane tak, aby emitować światło porównywalne ze światłem słonecznym pod względem czystości, koncentracji i oddawania barw. Poprawiają klarowność kolorów, sprawiając, że najsubtelniejsze zmiany chromatyczne są bardziej widoczne nawet gołym okiem. Wynalazek Bozzoli został dostrzeżony i nagrodzony przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).

REKLAMA

Marco Bozzola przed założeniem własnej firmy pracował w branży IT. – Byłem całkiem zadowolony z mojej pracy, ale brakowało mi możliwości eksperymentowania w innych dziedzinach, którymi się pasjonuję: inżynieria, elektronika – mówi Bozzola. – Przez kilka lat w dzień pracowałem w korporacji, a w nocy siedziałem nad własnymi projektami. Gdy tylko wprowadziłem pierwszy produkt na rynek, a zamówienia zaczęły napływać, odszedłem z pracy w IT. A było to już osiem lat temu.

Dla konserwatorów sztuki, archeologów i fotografów

Zlokalizowana na wzgórzach włoskiej Toskanii firma Relio Labs specjalizuje się w badaniach i rozwoju najnowocześniejszych technologii oświetleniowych. Współpracując z akademiami, uniwersytetami i znanymi na całym świecie firmami tworzy przełomowe produkty do użytku profesjonalnego i naukowego.

W 2014 wypuścili pierwszą wersję lampy imitującej światło słoneczne na USB, dwa lata później stworzyli wzmacniacz światła, wykorzystywany w latarkach w telefonie, pozwalający widzieć lepiej i dalej w całkowitej ciemności. 

Relio² to ostatni wynalazek Bozzoli, nad którym pracował ponad 3 lata. Jest opatentowanym profesjonalnym ekosystemem lamp zaprojektowanym tak, aby upodobnić się do światła słonecznego. Lampy są przenośne i modułowe, a ich wieloczęściowy system mocowania umożliwia różnorodne zastosowania. 

 class="wp-image-2931669"

Mogą być skonfigurowane jako lampa na biurko, lampa laboratoryjna, system oświetlenia kinowego, lampa sufitowa lub przenośny, zminiaturyzowany zestaw oświetleniowy. Lampami można sterować za pomocą smartfona lub tabletu. Akcesoria i części zamienne Relio² można drukować w 3D w domu, a oryginalne modele 3D Relio² są dostępne do bezpłatnego pobrania dla każdego. 

Relio² ma wiele zastosowań. Może być wykorzystywany do użytku przez konserwatorów zabytków, archeologów, fotografów, filmowców czy lutników. Z lamp korzysta m.in. zawodowy lutnik Ioannis Apostolou. 

– Relio² toleruje kurz, wilgoć, niskie i wysokie temperatury, środki chemiczne i wibracje: wszystkie sytuacje, które codziennie występują na stole warsztatowym takim, na jakim pracuje Yiannis – mówi Bozzola.

 class="wp-image-2931675"

Choć Relio² ma za sobą wiele zrealizowanych projektów, to najbardziej satysfakcjonującym wydarzeniem w historii firmy według Bozzoli było, gdy zadzwonił do niego profesor Uniwersytetu Bolońskiego z informacją, że chce wykorzystać jego lampy do oświetlenia rysunków Leonarda da Vinciego w celu sfotografowania ich na potrzeby archiwizacji. 

 class="wp-image-2932788"
fot. materiały prasowe

Patent na sukces

REKLAMA

Design wynalazku Bozzoli docenił w ubiegłym roku Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) w konkursie Design Europa Award. Włoch wygrał w kategorii małych i wschodzących firm. W tej samej kategorii nominowany był Michał Bonikowski z Polski, który opatentował nowy rodzaj stetoskopu, którego działanie opiera się na medycznych algorytmach AI. Urządzenie wykrywa niepokojące i nieprawidłowe dźwięki w układzie oddechowym. Wynalazki takie są i innowacyjne, i mają duży potencjał komercyjny, łączy je także to, że są opatentowane przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. 

– Europa i innowacje idą w parze, a przedsiębiorstwa, które wykorzystują swoją własność intelektualną, odnotowują wyraźne korzyści, przyczyniając się jednocześnie do funkcjonowania rynku wewnętrznego UE. Z badań wynika, że wzmacniając europejski ekosystem własności intelektualnej, wzmacniamy gospodarkę. Sektory intensywnie korzystające z praw własności intelektualnej są siłą napędową dla zatrudnienia i handlu oraz mogą wspierać Europę na drodze do ożywienia gospodarczego i transformacji ekologicznej – mówił podczas wydarzenia EuropaDesign Talsk Christian Archambeau, dyrektor wykonawczy EUIPO.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA