REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

mObywatel dostał ważną aktualizację. Znika najbardziej irytująca funkcja

mObywatela używa prawie 8 milionów Polaków, co napędza Kancelarię Prezesa Rady Ministrów do stałego usprawnienia działania aplikacji. W najnowszej aktualizacji mObywatel wyzbywa się konieczności odblokowania kodem PIN i pozwala na ustawienie alternatywnego zabezpieczenia dostępu. A nie są to jedyne nowości.

21.10.2022
9:43
mObywatel dostał ważną aktualizację. Znika najbardziej irytująca funkcja
REKLAMA

mObywatel to rządowa aplikacja, stanowiąca przede wszystkim wirtualny portfel na nasze dokumenty. Najczęściej używana jako alternatywa dla dowodu osobistego, lecz rząd pracuje też nad innymi modułami pozwalającymi na posiadanie np. karty wędkarza w smartfonie.

REKLAMA

Biorąc pod uwagę, że mObywatel ma stanowić poręczną alternatywę dla fizycznych dokumentów, aplikacja od zawsze posiadała jedną funkcję, która powodowała frustrację wśród jej użytkowników. Do odblokowania aplikacji wymagany był ustawiony przez użytkownika kod PIN. Kod PIN był konieczną opcją autoryzowania dostępu - dotychczas biometria nie mogła być jedyną formą zabezpieczenia aplikacji, ale funkcjonowała obok PIN-u.

mObywatel z nowymi funkcjami.

Najnowsza aktualizacja aplikacji - zarówno dla systemu Android jak i iOS - przynosi nowości, w tym wyczekiwaną opcję odblokowywania dostępu za pomocą biometrii bez konieczności wpisywania PIN-u. Od wczoraj użytkownicy mObywatela mogą zmienić ustawienia dostępu do aplikacji na jedynie odcisk palca lub FaceID, wyzbywając się konieczności łączenia biometrii z kodem PIN.

 class="wp-image-2512311"
Ustawianie zabezpieczeń biometrycznych aplikacji mObywatel w systemie iOS

Warto zaznaczyć, że PIN jako taki nie znika z mObywatela i nadal będzie wymagany przy autoryzacji funkcji przekazywania danych do instytucji.

Nie jest to jedyna nowość w aplikacji, gdyż od teraz z poziomu mObywatela Polacy będą mogli złożyć wniosek o dopłatę do źródeł ciepła czy zgłosić interwencję środowiskową, a także szybko zalogować się do mObywatel.gov.pl.

mObywatel pełnoprawnym dokumentem

REKLAMA

W czerwcu bieżącego roku Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Adam Andruszkiewicz poinformował o złożeniu projektu ustawy, która znowelizowała prawo i uczyni dokumenty w aplikacji mObywatel pełnoprawnymi dokumentami, w świetle obowiązującego prawa zrównując je z tymi fizycznymi.

Przed tymi czerwcowymi zmianami mObywatel był honorowany podczas m.in. potwierdzania tożsamości przy odbieraniu kart do głosowania lub przy zakupie alkoholu, jednakże w banku czy podczas kontroli na lotnisku nadal wymagany był fizyczny dowód osobisty.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA