REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

System radarowy Zoopark-1 i inteligentne miny przeciwpancerne PTKM-1R

Dzisiaj pokazujemy czym są i jak działają system radarowy Zoopark-1 służący do namierzania artylerii oraz inteligentne miny przeciwpancerne PTKM-1R.

11.09.2022
11:54
System radarowy Zoopark-1 i inteligentne miny przeciwpancerne PTKM-1R
REKLAMA

System radarowy Zoopark-1

REKLAMA

System radarowy Zoopark-1 może śledzić pociski artyleryjskie od 82 do 120 mm (zazwyczaj amunicja moździerzowa) z odległości do 17 kilometrów. Może wykrywać pociski kalibru 105 do 155 mm z odległości 12 km, rakiety MLRS z odległości 22 km oraz pociski taktyczne z odległości do 45 km. 

1L261 Zoopark-1M to mobilny system radarowy do lokalizowania artylerii, zaprojektowany do wykrywania pozycji artyleryjskich nawet w ciężkich środowiskach zakłócenia elektronicznego (ECM). Zoopark-1 posiada radar z pasywnym szykiem antenowym ze skanowaniem elektronicznym.

System radarowy Zoopark-1

System radarowy Zoopark-1 może wykrywać źródła ognia moździerzowego i haubicy, a także wyrzutnie taktycznych pocisków balistycznych. System radarowy 1L261 może wykryć pociski artyleryjskie 155 mm z odległości 23 km lub 27 km w przypadku pocisków 203 mm. 

Teoretycznie może wykrywać rakiety z wyrzutni MLRS z odległości od 32 do 45 kilometrów. Taktyczny pocisk balistyczny wielkości ATACMS można wykryć z odległości 65 kilometrów. 1L261 może być gotowy do wdrożenia lub ewakuacji w ciągu pięciu minut, a jednocześnie działa przez ponad osiem godzin. Radar może śledzić 12 celów, jednocześnie wykrywając do 70 pozycji strzeleckich w ciągu minuty.

Inteligentne miny przeciwpancerne PTKM-1R

PTKM-1R to mina przeciwpancerna z ładunkiem kumulacyjnym atakująca pojazdy od góry. Składa się z wyrzutni i głowicy bojowej. Urządzenie waży 19,9 kg, z czego 2,8 kg to waga materiału wybuchowego w głowicy. 

Inteligentne miny przeciwpancerne PTKM-1R

System PTKM-1R działa na zasadzie wykrywania i śledzenia celu. Mina posiada czujniki akustyczne i sejsmiczne, które wbija się w ziemię. Zamontowany w urządzeniu system elektroniczny rozpoznaje sygnaturę przejeżdżających pojazdów, potrafiąc odróżnić np. samochód od czołgu. Dlatego też taki rodzaj min określa się mianem inteligentnych.

 class="wp-image-2410203"
Mina PTKM-1R
REKLAMA

Zestawy czujników pozwalają wykryć pojazd z odległości 100 metrów. Gdy cel znajduje się w promieniu 50 metrów, obliczany jest niezbędny tor lotu głowicy bojowej. Następnie jednostka jest przechylana w kierunku celu i wystrzeliwana jest amunicja. 

Ładunek wyrzucany jest na wysokość około 30 m nad ziemię. Wykorzystując czujniki podczerwieni i radaru, pocisk skanuje ziemię, a gdy znajdzie się nad celem, atakuje go i uderza w czołg od góry, gdzie zazwyczaj jest najcieńszy pancerz.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA