REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Chcesz się usunąć z Google'a? Jest na to aplikacja

Nowa wersja aplikacji mobilnej Google ułatwi usuwanie informacji na swój temat z wyników wyszukiwania. Dzięki niej będzie można ukryć przed innymi swój prywatny numer telefonu oraz inne dane, które nigdy nie powinny trafić do sieci.

21.09.2022
13:34
google-usuwanie-danych-wyniki-wyszukiwania-telefon-aplikacja
REKLAMA

Największa internetowa wyszukiwarka świata, czyli Google, magazynuje i kataloguje niemal wszystkie dane, jakie tylko zdoła znaleźć. Niestety bywa to problemem dla zwykłych użytkowników, gdy zaindeksowany zostanie np. ich numer telefonu. Firma z Mountain View przygotowała na szczęście mechanizm, który pozwoli takie wyniki wyszukiwania usunąć, aby nie wyświetlały się one później innym internautom. Nowa funkcja trafia właśnie do aplikacji mobilnej Google.

REKLAMA

Czytaj też:

Jak usunąć numer telefonu i inne dane na swój temat z wyników Google'a i to bez komputera?

Nowa funkcja trafiła już do pierwszych użytkowników aplikacji Google na urządzenia z systemem Android. Aby ją znaleźć, należy otworzyć ją i tąpnąć palcem w swój awatar w prawym górnym rogu i odszukać sekcję o nazwie Results about you. Przenosi ona do sekcji, która wyjaśnia, jaka jest procedura zgłaszania prośby o usunięcie konkretnych danych z wyników wyszukiwania.

Oprócz tego można zgłaszać prośbę o usunięcie swoich danych podczas przeglądania internetu z użyciem aplikacji Google. W tym celu wystarczy wcisnąć przycisk z trzema kropkami obok wybranego wyniku. Nowa funkcja oznaczona jest na razie jako beta i może nie działać jeszcze w pełni poprawnie i trafia partiami do kolejnych użytkowników, w tym w Europie i w Stanach Zjednoczonych.

A jakie dane można ręcznie usuwać z Google'a?

Firma z Mountain View podaje, że zapowiadana w maju na Google I/O nowość pozwala między innymi zgłosić do usunięcia te wyniki, które zawierają numer telefonu, adres e-mail oraz adres domowy. Podczas składania wniosku należy wyjaśnić, jaka jest przyczyna zgłoszenia.

REKLAMA

W formularzu do wyboru są takie opcje jak "pokazuje moje prywatne dane kontaktowe", "pokazuje moje prywatne dane kontaktowe, aby mnie skrzywdzić" i "pokazuje moje inne informacje osobiste". Oprócz tego można zgłosić do Google'a, że dane są nieaktualne lub nielegalne.

Po zgłoszeniu prośby o usunięcie wyniku wyszukiwania można sprawdzić, na jakim etapie jest przetwarzanie tego zgłoszenia - nie jest ono akceptowane z automatu. Można wyświetlić wszystkie wnioski, te będące w toku oraz przejrzeć listę zaakceptowanych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA