1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Budowa bez kabli i zagubionych narzędzi jest możliwa. Hilti prezentuje przełomową platformę NURON

Lokowanie produktu: Hilti

Wyobraź sobie budowę, na której nikt nie traci czasu na poszukiwanie sprzętu, jego stan można monitorować zdalnie, a w dodatku spełnia on najwyższe standardy bezpieczeństwa. Platforma Nuron stworzona przez Hilti pokazuje, że postęp technologiczny dotyczy każdej branży, również budowalnej. 

31.08.2022
7:51
Hilti prezentuje przełomową platformę NURON. Budowa bez kabli i zagubionych narzędzi jest możliwa

Firma Hilti wyliczyła, że w każdym miesiącu na placach budowy marnuje się 90 godzin na poszukiwanie sprzętu, a ponad 20 urządzeń znika bez śladu. Oczywiście są to uśrednione statystyki i rzecz wygląda różnie w zależności od firmy. Niemniej tego typu dane zwracają uwagę na poważny problem dotyczący zarządzania sprzętem. 

 class="wp-image-2298741"
Narzędzia Hilti z platformą Nuron

W XXI w. firmy oferujące platformy narzędziowe dostarczają rozwiązania oparte o tzw. Internet Rzeczy. Z faktu, że niemal wszystko jest dziś podłączone do sieci i prawie każde urządzenie można monitorować w wielu aspektach, płyną niesamowite możliwości.

Zalety takich rozwiązań odczuć mogą zarówno właściciele firm budowlanych i osoby odpowiedzialne za zapewnienie sprzętu, ale również (a może przede wszystkim) sami pracownicy budowlani. Dzięki nim unikną bowiem frustracji związanych z operowaniem urządzeniami, które z jakichś powodów nie nadają się do pracy. Dotyczy to zarówno naładowania akumulatorów, jak i stanu technicznego narzędzi. 

Hilti prezentuje platformę Nuron

Firma Hilti, lider rozwiązań dla budownictwa z ponad 80-letnią tradycją, wdrożyła platformę, która obejmuje prawie 70 narzędzi pracujących w standardzie 22V. Na liście znajdziemy urządzenia akumulatorowe różnego przeznaczenia od wiertarko-wkrętarek, młotowiertarek poprzez młoty wyburzeniowe, szlifierki, piły, przecinkarki, nitownice itp. 

Na tle konkurencji rozwiązanie Hilti wyróżnia się tym, że mamy do czynienia z jedną platformą narzędzi akumulatorowych, a nie wieloma różnymi platformami w zależności od rodzaju sprzętu. To bardzo ważna cecha, bo płynie z niej też podstawowa korzyść - zarządzenie sprzętem staje się znacznie prostsze i efektywniejsze, ponieważ wszystkie urządzenia pracują w jednym standardzie akumulatorów. Dotyczy to zarówno lekkich prac oraz tych najcięższych, jak kruszenie betonu podczas wyburzeń czy cięcie rur stalowych. Najważniejszą zaletą jest to, że bez względu na rodzaj zadania, korzystamy z narzędzi bezprzewodowych, również w przypadkach do tej pory zarezerwowanych wyłącznie dla sprzętu kablowego lub spalinowego.

 class="wp-image-2298744"
Hilti pokazała przełomową platformę NURON

Platforma Hilti wykorzystuje możliwości, jakie daje internet rzeczy. Urządzenia z serii Nuron współpracują z usługami Zarządzanie Flotą i ON!Track. Firmy budowlane otrzymują pakiet usług związanych z dostarczeniem, konserwacją, serwisem i zarządzaniem sprzętem.

Oprogramowanie ON!Track zapewnia informacje o tym, gdzie aktualnie znajduje się konkretne narzędzie, kiedy używano go po raz ostatni i kto z niego obecnie korzysta. Nie tylko pozwala to na łatwe zarządzanie dostępnymi urządzeniami, ale gwarantuje ich bezpieczeństwo. Co więcej, optymalizowany jest również proces ładowania akumulatorów, wszystko dlatego że jest on pod ciągłą kontrolą. 

Osoba odpowiedzialna za sprzęt będzie miała wgląd w stany ilościowe i zużycie narzędzi. W ramach ON!Track można ewidencjonować przeglądy sprzętu i dokumentować jego konserwację. Przez aplikację da się zgłosić zagubienie lub kradzież urządzeń, wnioskować o ich serwis.

Opisane wyżej możliwości sprawiają, że zarządzanie sprzętem staje się nie tylko efektywniejsze, ale i tańsze. Narzędzia są kontrolowane w wielu aspektach. Z jednej strony pracownicy unikną przestojów związanych z dostępem do zaginionego i nieużywanego sprzętu, jak i niesprawnych akumulatorów. Potrzebne dane pochodzące z urządzeń, przesyłane są do chmury i można eksplorować je praktycznie wszędzie. 

Jeżeli mamy w jednym zdaniu streścić możliwości platformy Nuron w zakresie inteligentnych funkcji, powinniśmy napisać, że za pośrednictwem akumulatorów urządzenia komunikują się ze sobą i z chmurą, a ich użytkownicy oraz administrator otrzymują informacje na temat użycia narzędzi, ich lokalizacji, stanu technicznego i żywotności akumulatora.

 class="wp-image-2298750"
Budowa bez kabli i zagubionych narzędzi jest możliwa. Oto Hilti NURON

Możliwości urządzeń są bardzo istotne, ale kluczowe na budowie jest bezpieczeństwo.

Narzędzia Nuron cechują się rozwiązaniami, które zwiększają jego poziom. Pierwszym, o którym trzeba wspomnieć jest system DRS służący do redukcji ilości pyłu. Odbywa się to poprzez moduły nasadzane na narzędzie i tworzące z nim układ zamknięty, co znacząco obniża zapylenie podczas pracy.

Inny system kryje się za skrótem AVR i dostępny jest np. w młotach dłutujących czy młotowiertarkach, piłach szablastych i wyrzynarkach. To aktywna redukcja wibracji o 2/3 w stosunku do pozbawionych jej urządzeń. Zapobiega ona uszkodzeniom ciała – zwłaszcza naczyń krwionośnych i nerwów i przez to zwiększa dopuszczalny czas pracy z narzędziem.

Kolejne rozwiązanie to aktywne sterowanie momentem obrotowym (ATC), które do tej pory znajdowało się  w młotach i wiertarkach, a od września pojawi się również w szlifierce kątowej.  Powoduje ono szybkie wyłączenie silnika i przekładni, a przez to zapobiega urazom, zwłaszcza na rusztowaniach i podczas prac prowadzonych nad głową.

 class="wp-image-2298747"
Hilti pokazała przełomową platformę NURON

Dlaczego Nuron jest innowacyjny?

Nową platformę Hilti należy rozpatrywać w szerszej perspektywie niż tylko narzędzi. Oczywiście same urządzenia są najważniejsze, bo to nimi posługują się robotnicy i to one sprawiają, że praca zostaje wykonana dobrze i efektywnie.

Nie można jednak zapominać o inteligentnym wymiarze opisywanej platformy. Wykorzystując najnowsze technologie, Hilti opracowało narzędzia nie tylko dla budowlańców, ale również logistycznego zaplecza, które udostępnia je pracownikom. Innymi słowy robotnicy budowlani otrzymują najwyższej klasy sprzęt, gotowy do pracy i na bieżąco monitorowany pod kątem jego wydajności i zużycia, a właściciele firm dostają pakiet funkcji, dzięki którym unikną przestojów, zoptymalizują zarządzanie sprzętem i w ten sposób obniżą koszty związane z parkiem narzędziowym. Hilti podnosi poprzeczkę w branży budowlanej, przyczyniając się do rozwoju jej innowacyjności. Firma nieustannie podkreśla, że swoje rozwiązania projektuje w oparciu o opinie i potrzeby swoich klientów. 

Marka Hilti to przede wszystkim innowacje, które od lat współtworzymy z naszymi klientami. To właśnie nasi partnerzy biznesowi, dzięki bardzo dobrym relacjom, mówią nam o swoich potrzebach. My słuchamy naszych klientów i w odpowiedzi tworzymy innowacyjne rozwiązania, które realnie wspierają biznes, czynią pracę jeszcze bardziej bezpieczną i produktywną

– mówi Tomas Trocil Prezes Zarządu Hilti (Poland) Sp. z o.o.   

Nuron to jedna, zunifikowana platforma dla wielu narzędzi różnego przeznaczenia, której kluczowym zadaniem jest zwiększenie produktywności. Pomagają w tym opisane już usługi oparte o analizę danych, systemy zabezpieczeń stosowane w urządzeniach i optymalizacja sposobu wykorzystania sprzętu ze szczególnym uwzględnieniem jego ładowania. Hilti przybliża w ten sposób perspektywę budowy bez kabli.

 class="wp-image-2298753"
Hilti NURON - budowa bez kabli i zagubionych narzędzi jest możliwa

Hilti od lat tworzy innowacyjne produkty. W 1967 r. firma wprowadziła pierwszy system kotwienia na rynku, a 2 lata później pierwszy osadzak. W XXI w. łączy tworzenie narzędzi z nowoczesnymi systemami zarządzania nimi. W jej ofercie znaleźć można choćby roboty budowlane czy egzoszkielety zmniejszające obciążenie barków i ramion podczas prac prowadzonych nad głową. Takie podejście plasuje Hilti wśród tych producentów, którzy nie tylko wytwarzają narzędzia, ale budują całe platformy wykorzystując w tym celu najnowsze osiągnięcia techniki.

Materiał powstał we współpracy z Hilti.

Lokowanie produktu: Hilti
Najnowsze