REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Rewolucyjny sposób podejścia do geolokalizacji. Wystarczą trzy słowa do opisania dowolnej pozycji na świecie

Lekcje geografii nauczyły nas, że każdy punkt na Ziemi można opisać za pomocą współrzędnych geograficznych. Jednak w praktyce posługujemy się adresami, które niekiedy nie bywają aż tak precyzyjne. Ale czy istnieje złoty środek, który pozwoli zarówno na precyzję, jak i łatwość posługiwania się nimi? Owszem, istnieje - wystarczą.trzy.słowa.

16.07.2022
14:18
What3words opisuje położenie geograficzne w 3 słowach
REKLAMA

Współrzędne geograficzne są niezwykle precyzyjne i są systemem uniwersalnym, tak więc powszechnie stosowanym w geodezji, geoinformatyce, geologii i innych naukach powiązanych z kartografią. Jednak nie towarzyszą nam w życiu codziennym. Czy kiedykolwiek ktokolwiek zamówił produkty z Allegro lub Amazon, podając współrzędne geograficzne zamiast adresu?

REKLAMA

Ciekawą alternatywę dla obecnie stosowanych systemów oferuje What3words - serwis, który za pomocą trójwyrazowych fraz opisał każde 9 metrów kwadratowych powierzchni Ziemi. Ale jak to właściwie działa i dlaczego pomnik Jezusa w Świebodzinie ma koordynaty ustalamy.rano.wyszukany?

Za wszystkim stoi matematyka

What3words podzieliło całą powierzchnię Ziemi na kwadraty o boku trzech metrów. Powierzchnia ziemi ma około 510 bilionów metrów kwadratowych powierzchni - policzone ze wzoru 4πr2 przy założeniu, że r wynosi 6371 kilometrów. 510 bilionów metrów kwadratowych podzielonych na 9 metrów kwadratowych daje nam siatkę składającą się z około 57 bilionów kwadratów.

Ale czy da się opisać tak wielką siatkę za pomocą jedynie trzech słów? Ku zaskoczeniu wielu osób, da się.

What3words korzysta z systemu, w którym każde z 57 milionów pól opisanych jest za pomocą kombinacji trzech słów zapisanych w formacie dowcipna.pomarańczowa.postanowić. Serwis tworzy kombinacje z bazy 40 tysięcy słów (przetłumaczonych na 50 języków), każda kombinacja jest unikalna, a pozycja słów ma znaczenie (aczkolwiek dopuszczone są powtórzenia, np. zamek.zamek.zamek). Koordynaty dowcipna.pomarańczowa.postanowić należą do znanego wszystkim dębu Bartek w województwie świętokrzyskim. Natomiast pomarańczowa.dowcipna.postanowić odsyła nas do włoskiego Paliano w regionie Lacjum.

Biorąc pod uwagę, że każdy człon ma znaczenie dla koordynatów (przy jednoczesnym dopuszczeniu powtórzeń) oraz fakt, że każdy z nich korzysta z tej samej, czterdziestotysięcznej bazy wyrazów, daje nam to 64 biliony potencjalnych "adresów". Kombinacje tworzone są przez specjalny algorytm, który dostosowuje frazy do częstości odwiedzania i popularności wśród mieszkańców. Najbardziej ruchliwe miejsca będą posiadać prostsze, łatwiejsze do zapamiętania nazwy, np. portret.grusza.mizeria

Jednym z wyzwań, przed jakim stoją twórcy to sam dobór wyrazów. Po pierwsze - potrzeba ich ponad czterdzieści tysięcy, w każdym z 50-ciu języków oferowanych przez What3words. Co samo w sobie jest wyzwaniem, gdyż w języku angielskim - według szacunku językoznawców, może istnieć nawet milion słów. Osoby, dla których angielskim jest językiem ojczystym, przeciętnie posługują się pomiędzy 15 tysiącami a 20 tysiącami wyrazów. Osoby, które uczą się jako języka angielskiego, potrzebują biegłości na poziomie 8 tysięcy wyrazów, aby swobodnie komunikować się w owym języku.

What3words jest dostępne również w języku polskim i w tym przypadku sprawa jest również skomplikowana. W przypadku języków obcych What3words ograniczone jest jedynie do 25 tysięcy słów. Powierzchnie mórz i oceanów są opisane jedynie w języku angielskim (np. upbringings.quotas.shareholders). Ponadto What3words wyklucza słowa podobne do siebie (takie jak angielskie hear i here), aby uniknąć nieporozumień w komunikacji.

Zgodnie z komunikatem Rady Języka Polskiego odmiana języka, jaką posługujemy się w życiu codziennym, wynosi od 6 tysięcy do nawet 10 tysięcy słów i są to liczby zmienne, zależne m.in. od zawodu danej osoby (słownictwo specjalistyczne) czy jej regionu zamieszkania. Jednak ile słów jest w języku polskim? Zdaniem RJP jest to niemożliwe do oszacowania ze względu na udział zapożyczeń, istnienie gwar, odmian zawodowych, środowiskowych oraz języków tajnych. Nie do pominięcia są też wyrazy z języka potocznego czy archaizmy.

Trzy słowa w praktyce

Pomimo wyzwań lingwistycznych, system koordynatów What3words znajduje praktyczne zastosowanie. Jak podaje serwis ZDNet, Subaru zdecydowało się zaimplementować What3words do systemu nawigacji w swoich samochodach. Na podobny krok zdecydowały się Jaguar i Land Rover.

What3words używane jest również w Mongolii, która jako pierwsze państwo na świecie zdecydowało się na wdrożenie serwisu w ramach systemu pocztowego. Ułan Bator podjął taką decyzję ze względu na wędrowny tryb życia części ludności. What3words wykorzystywane jest również przez brytyjski oddział firmy kurierskiej DHL.

REKLAMA

What3words jest również bohaterem dla pewnej pary, która zdecydowała wytatuować sobie miejsce ich pierwszego spotkania. 33-letni Lee i 27-letni Aerjay poznali się przez aplikację randkową Tinder, podczas gdy Aerjay odwiedzał swoich znajomych w Londynie. Ponieważ Aerjay nie znał miasta, Lee podał mu nazwę pola, przy którym znajduje się restauracja, w której umówili się mężczyźni. W kwietniu tego roku, na pamiątkę spotkania oboje wytatuowali sobie sage.trick.solved - Lee na nodze, a Aerjay na przedramieniu.

What3words znalazło również zastosowanie w służbach medycznych. Firma Medulance z Nowego Delhi, stolicy Indii, która zajmuje się transportem medycznym również zaimplementowała What3words do swoich systemów. Osoby potrzebujące skorzystać z Medulance - tak w nagłych przypadkach, jak i np. przewozu osób chorych, mogą skorzystać z koordynatów What3words, by określić swoją pozycję.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA