REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Upały psują konsole. Producent ostrzega przed temperaturami

Kilka dni po tym, jak ostrzeżenia dla graczy wystosowało Nintendo, dokładnie to samo robi teraz Valve. Amerykańska korporacja przestrzega posiadaczy urządzeń Steam Deck przed falą upałów, która może być niezwykle groźna dla przenośnych konsol.

21.07.2022
5:55
Upały psują konsole
REKLAMA

W czasie, gdy fala upałów roztapia europejskie lotniska, producenci urządzeń dla graczy ostrzegają użytkowników przed zabawą w trakcie bardzo gorących dni. Kilka dni temu Nintendo zwracało uwagę posiadaczy Switcha na możliwość przejścia konsoli w awaryjny tryb uśpienia, chroniący podzespoły przed nadmiernym przegrzaniem. Teraz na wysokie temperatury zwraca uwagę kolejny producent: amerykańska korporacja Valve odpowiedzialna za potężnego Steam Decka.

REKLAMA

Czytaj również:

 class="wp-image-2141010"

Valve ostrzega: wasz Steam Deck może zacząć zwalniać, chroniąc się przed wysokimi temperaturami

W oficjalnym wpisie na platformie Twitter Valve zwraca uwagę na optymalną temperaturę dla Steam Decka. Przenośne urządzenie do gier najlepiej czuje się w przedziale między 0 i 35 stopniami Celsjusza i z myślą o pracy w takich warunkach została zaprojektowana konsola.

Niestety, współcześnie 35 stopni to w wielu miejscach Europy i świata klimatyczny luksus, którego wielu może zazdrościć. Upały sięgające 40 stopni sięgają Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii. Jest tak gorąco, jak miało być dopiero w 2050 roku. Część infrastruktury nie jest gotowa na wielkie upały, co doskonale pokazuje przykład brytyjskich lotnisk.

Valve zaznacza: podczas działania w otoczeniu powyżej 35 stopni Celsjusza, Steam Deck może zacząć celowo zwalniać. Tak zwany throttling to świadome obniżenie wydajności podzespołów, mające na celu zmniejszenie ich temperatury, w celu ochrony przed uszkodzeniami. Gracz może doświadczyć throttlingu podczas rozgrywki, objawiającego się odczuwalnym spadkiem płynności czy nieoczekiwanymi zacięciami. W takim przypadku najlepiej uśpić Steam Decka, a następnie odłożyć go w możliwie chłodne, zacienione miejsce.

Specyfika Steam Decka zakłada, że jego APU (układ CPU + GPU) powinien działać w temperaturze do 100 stopni Celsjusza

Po przekroczeniu tej granicy urządzenie zacznie celowo obniżać wydajność, a przy przekroczeniu 105 stopni Celsjusza Steam Deck awaryjnie się wyłączy, chroniąc podzespoły. Oczywiście te 100 - 105 stopni odnosi się do temperatury samego układu, bezpośrednio w urządzeniu.

REKLAMA

Tak wysoka temperatura podzespołów może być uzyskana przy kilkukrotnie niższej temperaturze otoczenia. Wystarczy trzymać przenośne urządzenie bezpośrednio na słońcu w temperaturze 30+ stopni, by błyskawicznie zmusić system chłodzenia do pracy na największych obrotach.

Pozostając przy układzie chłodzenia, należy pamiętać, aby w upalne dni zapewnić przenośnemu urządzeniu takiemu jak Steam Deck wzorową przepływność powietrza. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, czy nie zakrywamy kratek wentylatora przy pomocy kiepsko dopasowanego etui bądź stojaka stabilizującego. Jeśli to możliwe, należy unikać gry w pełnym słońcu. Warto także odkładać urządzenie w miejsce zacienione, gdzie nie padają na nie promienie słoneczne.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA