REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Masz starszego Windowsa? Za 5,5 miesiąca zrobi się niebezpiecznie

Microsoft ogłosił koniec opieki serwisowej dla aplikacji z rodziny Microsoft 365 w wersjach na systemy Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1. Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote i reszta przestaną otrzymywać aktualizacje, w tym łatki bezpieczeństwa.

12.07.2022
13:23
microsoft office darmowe-alternatywy
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

REKLAMA

Microsoft 365 to najważniejsza dla Microsoftu usługa. Nic dziwnego: w swojej kategorii, jaką jest produktywność, ma pozycję bliską monopolistycznej. Nie tylko na komputerach z Windows, ale już od długiego czasu również na Macach, iPhone’ach czy sprzętach z Androidem. Głównie, choć nie tylko, za sprawą aplikacji Microsoft Office.

Czytaj też:

To oznacza, że wieści, które ma dla użytkowników Microsoft będą szczególnie dotkliwe. Można bowiem założyć, że znaczna część użytkowników systemów Windows 7, Windows 8.1 i Windows Server 2008 R2 korzysta z OneNote’a, Teams, Worda, Excela czy jeszcze innych apek z rodziny Microsoft 365.

Microsoft 365, w tym aplikacje Microsoft Office, przestaną być serwisowane i obsługiwane na starszych wersjach systemu Windows. Znamy datę

Zakończenie rozszerzonej obsługi technicznej dla aplikacji Microsoft 365 dla systemów Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1 będzie miało miejsce 10 stycznia 2023 r. Od tego dnia aplikacje te na powyższych systemach operacyjnych nie będą otrzymywać aktualizacji, w tym aktualizacji bezpieczeństwa. Jeżeli więc, na przykład, wykryty zostanie nowy sposób na infekowanie komputerów przez dokumenty Office, Microsoft nic już z tym nie zrobi.

Co ważne, biorąc pod uwagę naturę Microsoft 365 i powiązanych z usługą aplikacji - aktualizacje i nowości wdrażane co miesiąc - nowsze instalatory po dniu 10 stycznia 2023 r. odmówią instalacji aplikacji Microsoft 365 na komputerach z Windowsem 7 i Windowsem 8.x, informując o braku zgodności i konieczności wymiany komputera na taki z Windowsem 10 lub Windowsem 11. To nie dotyczy instalatorów Microsoft Office bez Microsoft 365, w tym Microsoft Office 2021, Microsoft Office 2019, Microsoft Office 2016 czy Microsoft Office 2013.

REKLAMA

Warto mieć też na uwadze, że tego dnia kończy się również obsługa serwisowa systemu Windows 8.1. Od tego dnia nie będzie też możliwe nawet płatne przedłużenie okresu serwisowego dla Windowsa 7. To oznacza, że użytkownicy PC z tymi systemami przestaną być chronieni nie tylko na poziomie aplikacji Office, ale i całego systemu operacyjnego. Dzisiejsze ogłoszenie powinno więc być tylko dodatkową, a nie główną motywacją do aktualizacji systemu lub kupna komputera z nowoczesnym systemem operacyjnym. Nie musi to być Windows: Microsoft 365 działa też na PC z Linuxem i komputerach Mac.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA