Dziś wielkie święto programistów. Podczas Microsoft Build 2022 dowiedzą się, jak zmieniać świat na lepsze

Lokowanie produktu: Microsoft

Sztuczna inteligencja, sprawniejsza praca hybrydowa, narzędzia do programowania bez użycia kodu programistycznego czy jeszcze elastyczniejszy Windows. Rozpoczyna się Microsoft Build, prawdopodobnie najważniejsza konferencja programistyczna roku.

microsoft build 2022 nowości

Niemal każda firma z tak zwanego Big Techu organizuje coroczną konferencję dla deweloperów, podczas której dzieli się z nimi swoimi planami na przyszłość. Nic dziwnego, wielkie firmy IT nie istniałyby bez korzystających z ich narzędzi i platform programistów. Nie ma dla takich firm cenniejszych partnerów niż deweloperzy. Dlatego starają się ich rozpieszczać, jak tylko potrafią.

Dla Microsoftu, organizatora konferencji Build, programiści mają wartość szczególną, nawet w kontekście potrzeb wielkich firm informatycznych. Wszak to właśnie ten Microsoft zmienił rynek informatyki na zawsze, udowadniając, że można odnieść sukces, będąc niezależnym programistą i że nie trzeba produkować komputerów, by móc zarabiać i się rozwijać z tytułu tworzenia oprogramowania. Microsoft to również firma, która prawdopodobnie ma najwięcej programistom do zaoferowania.

Systemy operacyjne, chmura i usługi. Wszędzie tam potrzebne są jak najlepsze aplikacje.

Trudno wskazać lepszy czas dla Microsoftu. Popyt na usługi cyfrowe nigdy nie był tak duży. Użytkownicy łączą się z chmurą już nie tylko dla rozrywki i typowej pracy - od czasu pandemii COVID-19 dziesiątki milionów użytkowników codziennie polega na rozwiązaniach cyfrowych, by móc realizować swoje zawodowe zadania i cele. Na dodatek nigdy wcześniej Microsoft nie miał tak szerokiej oferty dla programistów.

Sam Windows - jeden z bardzo wielu produktów firmy - to świetne środowisko już nie tylko dla aplikacji natywnych dla Windowsa, ale też webowych, linuxowych, a nawet androidowych. Microsoft 365 to również kopalnia szans i okazji. Sam Microsoft Teams to już niemal system operacyjny do pracy, na który są już dostępne tysiące aplikacji i cały czas przybywają nowe. A to przecież dopiero początek.

Microsoft zapewnia technologię Power Apps do tworzenia aplikacji metodą niskokodową, dzięki czemu firmy i użytkownicy mogą w niezwykle łatwy sposób automatyzować codzienną pracę. Microsoft to również Dynamics 365, a więc jedna z największych platform CRM/ERP. Firma jest też jednym z liderów rozwoju sztucznej inteligencji. No i nie zapominajmy o najważniejszym, czyli Azure. Czyli o jednej z największych i najbardziej funkcjonalnych i zaawansowanych chmur obliczeniowych na świecie, której zaufała już znaczna część największych korporacji i organizacji na świecie.

Podczas Microsoft Build deweloperzy - a my wraz z nimi – dowiedzą się jak wykorzystać technologię, by zmienić świat.

Build 2022 rozpocznie się mową otwierającą, która będzie transmitowana również na Spider’s Web w odtwarzaczu poniżej. Rozpocznie się ona o 17:15 i potrwa do 20:10, podczas której najważniejsze osoby w Microsofcie przywitają deweloperów i przedstawią największe i robiące największe wrażenie nowości. To będzie najbardziej medialna część wydarzenia, którą Spider’s Web również będzie relacjonował - bieżący tekst będzie aktualizowany o wszystkie zapowiedzi firmy. To jednak dopiero początek.

Istotą Builda są wykłady, warsztaty i inne sesje, do których programiści mogą przystąpić, by lepiej poznać microsoftowe nowości. Również w praktyce, z zajęciami z kodowaniem na żywo. Katalog sesji dostępny jest pod tym adresem. Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na pierwszą polską sesję w historii Builda.

Zapraszamy na Spider’s Web już od 17:15. Bieżący wpis będzie aktualizowany na żywo.

Project Volterra, czyli programowanie na procesorach ARM. Windows wykorzysta rdzenie do akceleracji przeliczeń uczenia maszynowego NPU. Więcej widżetów w Windowsie.

 class="wp-image-2191359"
Project Volterra pomoże programistom w pisaniu aplikacji na urządzenia z Windowsem i procesorami ARM

Microsoft i Qualcomm wspólnie pracują nad komputerem dla programistów, która ma się pojawić jeszcze w tym roku i której sercem będzie układ Snapdragon. Wszystkie narzędzia deweloperskie Microsoftu będą na niej dostępne w wersji natywnej dla ARM. Jak nietrudno się domyślić, samo to sprawia, że to bardzo atrakcyjna platforma do testowania aplikacji natywnych dla Windowsa i architektury ARM. Jest jednak coś jeszcze.

Windows 11 wykorzysta obecne w układach Snapdragon układy NPU, które są wykorzystywane do akceleracji przeliczeń związanych z uczeniem maszynowym. Wykorzystywać je będzie zarówno do realizowania swoich wewnętrznych funkcji, jak poprawy jakości głosu czy śledzenie użytkownika w obiektywie kamery, jak i zapewni API, by windowsowe aplikacje również mogły wykorzystać ten sprzętowy zasób. Również te służące deweloperom. Natywnymi dla ARM i potrafiącymi wykorzystać NPU narzędziami będą, między innymi, Visual Studio 2022, VS Code, Visual C++, .NET 6, Java, .NET Framework, Windows Termial, Podsystem Windows dla systemu Linux i Podsystem Windows dla systemu Android. Wkrótce też Python, Node, git i LLVM.

Dodatkowo, programiści tworzący aplikacje dla Windowsa od dziś będą mogli kupować własne kampanie reklamowe w Microsoft Store za pośrednictwem Microsoft Store Ads. Pojawią się też dodatkowe narzędzia telemetryczne oraz do przeprowadzania publicznych beta-testów metodą A/B.

Można od teraz też dodawać nowy rodzaj aplikacji do Windowsa, jakimi są widżety - do tej pory zapewniane w Windowsie tylko przez Microsoft. Widżety to pierwsze publiczne wykorzystanie technologii Adaptive Cards, która odpowiada za generowanie użytkownikowi najnowszego stanu danego obiektu (dokumentu). Innymi słowy, zmodyfikowana w Outlooku karta błyskawicznie zostanie odświeżona w Teamsach czy Windowsie.

Adaptive Cards to bazujące na JSON wycinki kodu mogące wchodzić w interakcje z usługami online. Są zgodne z Androidem, iOS-em, JavaScript, ASP .NET, Windows Presentation Foundation, Windowsem i React Native.

Microsoft Teams i Power Platform ze wsparciem reszty zespołu i sztucznej inteligencji.

 class="wp-image-2191392"
Microsoft Teams z LiveShare

W usłudze Microsoft Teams pojawi się nowa, ciekawa funkcja o nazwie Live Share, która stanowi coś w rodzaju rozwinięcia udostępniania na żywo swojego ekranu. W przypadku Live Share inni użytkownicy nie tylko widzą ekran osoby prezentującej, ale mogą wspólnie na nim pracować, komentować i wprowadzać adnotacje. Live Share ma zewnętrze API, co oznacza, że programiści mogą tę funkcję wykorzystać w swoich aplikacjach dla Teams.

Power Apps Portals zmienia nazwę na Power Pages. Pozostaje ona platformą do budowania biznesowych witryn i aplikacji webowych metodą niskokodową. Narzędzie ma odświeżony interfejs i zyskało punkty integracji z Visual Studio, GitHubem i Azure DevOps.

Z kolei w Power Apps, platformie do budowania aplikacji metodą niskokodową, pojawi się funkcja Express Design. Wykorzystuje ona sztuczną inteligencję potrafiącą zamienić dokumenty, zdjęcia, prezentacje w aplikacje. Dodano też Collaboration Controls, dzięki którym można dodawać do aplikacji integracje z usługami Microsoft 365 prostą metodą przeciągnij i upuść.

Pudełko narzędzi, które programista ma zawsze przy sobie. Oto Microsoft Dev Box.

Microsoft przygotował dla deweloperów szczególną odmianę usługi Azure Virtual Desktop. Nazywa się Microsoft Dev Box i pozwoli ona programistom na błyskawiczne uruchomienie przygotowanej maszyny wirtualnej na dowolnym urządzeniu, do którego aktualnie mają dostęp. Dev Box ma umożliwić niezwłoczną pracę, w tym zespołową, a same Dev Boxy będzie można konfigurować w zależności od potrzeb.

Dev Box jest zgodny z każdym windowsowym narzędziem deweloperskim, co w domyśle oznacza, że również każdym linuxowym. Usługa działa na Windowsie, macOS-ie, Androidzie, iOS-ie i w nowoczesnej przeglądarce internetowej.

A skoro już o narzędziach mowa, .NET MAUI jest już gotowy. To interfejsy do programowania aplikacji na Androida, iOS-a, macOS-a i Windowsa, zbudowane na fundamentach Xamarin Forms i mające uzupełniać .NET SDK. Ogłoszono też dostępność na lato narzędzia GiHub Copilot, które zapewnia wspierane przez algorytmy sztucznej inteligencji funkcje autoryzacji i optymalizacji kodu.

Aplikacje wzorcowe, budowane wspólnie z SI.

Programiści muszą pisać kod dla określonych układów scalonych, dla każdego chipsetu z osobna. Microsoft zapewnia programistom swobodę pracy eliminując te ograniczenia. Firma oferuje zestaw narzędzi w chmurze, które automatyzują ten proces i pozwalają im czerpać korzyści z aplikacji hybrydowych. Po napisaniu aplikacji mogą oni skorzystać z usług Microsoftu, aby wykorzystać NPU bez względu na chipset, nad którym pracują.

Microsoft tworzy potężny, wieloplatformowy wzorzec do budowania aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję, które łączą chmurę z urządzeniami brzegowymi, wykorzystując ONNX Runtime i Azure Machine Learning, wraz z łańcuchem narzędzi opartych na sztucznej inteligencji.

Lokowanie produktu: Microsoft
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu