1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Dziś wielkie święto programistów. Podczas Microsoft Build 2022 dowiedzą się, jak zmieniać świat na lepsze

Lokowanie produktu: Microsoft

Sztuczna inteligencja, sprawniejsza praca hybrydowa, narzędzia do programowania bez użycia kodu programistycznego czy jeszcze elastyczniejszy Windows. Rozpoczyna się Microsoft Build, prawdopodobnie najważniejsza konferencja programistyczna roku.

24.05.2022
9:57
microsoft build 2022 nowości

Niemal każda firma z tak zwanego Big Techu organizuje coroczną konferencję dla deweloperów, podczas której dzieli się z nimi swoimi planami na przyszłość. Nic dziwnego, wielkie firmy IT nie istniałyby bez korzystających z ich narzędzi i platform programistów. Nie ma dla takich firm cenniejszych partnerów niż deweloperzy. Dlatego starają się ich rozpieszczać, jak tylko potrafią.

Dla Microsoftu, organizatora konferencji Build, programiści mają wartość szczególną, nawet w kontekście potrzeb wielkich firm informatycznych. Wszak to właśnie ten Microsoft zmienił rynek informatyki na zawsze, udowadniając, że można odnieść sukces, będąc niezależnym programistą i że nie trzeba produkować komputerów, by móc zarabiać i się rozwijać z tytułu tworzenia oprogramowania. Microsoft to również firma, która prawdopodobnie ma najwięcej programistom do zaoferowania.

Systemy operacyjne, chmura i usługi. Wszędzie tam potrzebne są jak najlepsze aplikacje.

Trudno wskazać lepszy czas dla Microsoftu. Popyt na usługi cyfrowe nigdy nie był tak duży. Użytkownicy łączą się z chmurą już nie tylko dla rozrywki i typowej pracy - od czasu pandemii COVID-19 dziesiątki milionów użytkowników codziennie polega na rozwiązaniach cyfrowych, by móc realizować swoje zawodowe zadania i cele. Na dodatek nigdy wcześniej Microsoft nie miał tak szerokiej oferty dla programistów.

Sam Windows - jeden z bardzo wielu produktów firmy - to świetne środowisko już nie tylko dla aplikacji natywnych dla Windowsa, ale też webowych, linuxowych, a nawet androidowych. Microsoft 365 to również kopalnia szans i okazji. Sam Microsoft Teams to już niemal system operacyjny do pracy, na który są już dostępne tysiące aplikacji i cały czas przybywają nowe. A to przecież dopiero początek.

Microsoft zapewnia technologię Power Apps do tworzenia aplikacji metodą niskokodową, dzięki czemu firmy i użytkownicy mogą w niezwykle łatwy sposób automatyzować codzienną pracę. Microsoft to również Dynamics 365, a więc jedna z największych platform CRM/ERP. Firma jest też jednym z liderów rozwoju sztucznej inteligencji. No i nie zapominajmy o najważniejszym, czyli Azure. Czyli o jednej z największych i najbardziej funkcjonalnych i zaawansowanych chmur obliczeniowych na świecie, której zaufała już znaczna część największych korporacji i organizacji na świecie.

Podczas Microsoft Build deweloperzy - a my wraz z nimi – dowiedzą się jak wykorzystać technologię, by zmienić świat.

Build 2022 rozpocznie się mową otwierającą, która będzie transmitowana również na Spider’s Web w odtwarzaczu poniżej. Rozpocznie się ona o 17:15 i potrwa do 20:10, podczas której najważniejsze osoby w Microsofcie przywitają deweloperów i przedstawią największe i robiące największe wrażenie nowości. To będzie najbardziej medialna część wydarzenia, którą Spider’s Web również będzie relacjonował - bieżący tekst będzie aktualizowany o wszystkie zapowiedzi firmy. To jednak dopiero początek.

Istotą Builda są wykłady, warsztaty i inne sesje, do których programiści mogą przystąpić, by lepiej poznać microsoftowe nowości. Również w praktyce, z zajęciami z kodowaniem na żywo. Katalog sesji dostępny jest pod tym adresem. Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na pierwszą polską sesję w historii Builda.

Zapraszamy na Spider’s Web już od 17:15. Bieżący wpis będzie aktualizowany na żywo.

Project Volterra, czyli programowanie na procesorach ARM. Windows wykorzysta rdzenie do akceleracji przeliczeń uczenia maszynowego NPU. Więcej widżetów w Windowsie.

 class="wp-image-2191359"
Project Volterra pomoże programistom w pisaniu aplikacji na urządzenia z Windowsem i procesorami ARM

Microsoft i Qualcomm wspólnie pracują nad komputerem dla programistów, która ma się pojawić jeszcze w tym roku i której sercem będzie układ Snapdragon. Wszystkie narzędzia deweloperskie Microsoftu będą na niej dostępne w wersji natywnej dla ARM. Jak nietrudno się domyślić, samo to sprawia, że to bardzo atrakcyjna platforma do testowania aplikacji natywnych dla Windowsa i architektury ARM. Jest jednak coś jeszcze.

Windows 11 wykorzysta obecne w układach Snapdragon układy NPU, które są wykorzystywane do akceleracji przeliczeń związanych z uczeniem maszynowym. Wykorzystywać je będzie zarówno do realizowania swoich wewnętrznych funkcji, jak poprawy jakości głosu czy śledzenie użytkownika w obiektywie kamery, jak i zapewni API, by windowsowe aplikacje również mogły wykorzystać ten sprzętowy zasób. Również te służące deweloperom. Natywnymi dla ARM i potrafiącymi wykorzystać NPU narzędziami będą, między innymi, Visual Studio 2022, VS Code, Visual C++, .NET 6, Java, .NET Framework, Windows Termial, Podsystem Windows dla systemu Linux i Podsystem Windows dla systemu Android. Wkrótce też Python, Node, git i LLVM.

Dodatkowo, programiści tworzący aplikacje dla Windowsa od dziś będą mogli kupować własne kampanie reklamowe w Microsoft Store za pośrednictwem Microsoft Store Ads. Pojawią się też dodatkowe narzędzia telemetryczne oraz do przeprowadzania publicznych beta-testów metodą A/B.

Można od teraz też dodawać nowy rodzaj aplikacji do Windowsa, jakimi są widżety - do tej pory zapewniane w Windowsie tylko przez Microsoft. Widżety to pierwsze publiczne wykorzystanie technologii Adaptive Cards, która odpowiada za generowanie użytkownikowi najnowszego stanu danego obiektu (dokumentu). Innymi słowy, zmodyfikowana w Outlooku karta błyskawicznie zostanie odświeżona w Teamsach czy Windowsie.

Adaptive Cards to bazujące na JSON wycinki kodu mogące wchodzić w interakcje z usługami online. Są zgodne z Androidem, iOS-em, JavaScript, ASP .NET, Windows Presentation Foundation, Windowsem i React Native.

Microsoft Teams i Power Platform ze wsparciem reszty zespołu i sztucznej inteligencji.

 class="wp-image-2191392"
Microsoft Teams z LiveShare

W usłudze Microsoft Teams pojawi się nowa, ciekawa funkcja o nazwie Live Share, która stanowi coś w rodzaju rozwinięcia udostępniania na żywo swojego ekranu. W przypadku Live Share inni użytkownicy nie tylko widzą ekran osoby prezentującej, ale mogą wspólnie na nim pracować, komentować i wprowadzać adnotacje. Live Share ma zewnętrze API, co oznacza, że programiści mogą tę funkcję wykorzystać w swoich aplikacjach dla Teams.

Power Apps Portals zmienia nazwę na Power Pages. Pozostaje ona platformą do budowania biznesowych witryn i aplikacji webowych metodą niskokodową. Narzędzie ma odświeżony interfejs i zyskało punkty integracji z Visual Studio, GitHubem i Azure DevOps.

Z kolei w Power Apps, platformie do budowania aplikacji metodą niskokodową, pojawi się funkcja Express Design. Wykorzystuje ona sztuczną inteligencję potrafiącą zamienić dokumenty, zdjęcia, prezentacje w aplikacje. Dodano też Collaboration Controls, dzięki którym można dodawać do aplikacji integracje z usługami Microsoft 365 prostą metodą przeciągnij i upuść.

Pudełko narzędzi, które programista ma zawsze przy sobie. Oto Microsoft Dev Box.

Microsoft przygotował dla deweloperów szczególną odmianę usługi Azure Virtual Desktop. Nazywa się Microsoft Dev Box i pozwoli ona programistom na błyskawiczne uruchomienie przygotowanej maszyny wirtualnej na dowolnym urządzeniu, do którego aktualnie mają dostęp. Dev Box ma umożliwić niezwłoczną pracę, w tym zespołową, a same Dev Boxy będzie można konfigurować w zależności od potrzeb.

Dev Box jest zgodny z każdym windowsowym narzędziem deweloperskim, co w domyśle oznacza, że również każdym linuxowym. Usługa działa na Windowsie, macOS-ie, Androidzie, iOS-ie i w nowoczesnej przeglądarce internetowej.

A skoro już o narzędziach mowa, .NET MAUI jest już gotowy. To interfejsy do programowania aplikacji na Androida, iOS-a, macOS-a i Windowsa, zbudowane na fundamentach Xamarin Forms i mające uzupełniać .NET SDK. Ogłoszono też dostępność na lato narzędzia GiHub Copilot, które zapewnia wspierane przez algorytmy sztucznej inteligencji funkcje autoryzacji i optymalizacji kodu.

Aplikacje wzorcowe, budowane wspólnie z SI.

Programiści muszą pisać kod dla określonych układów scalonych, dla każdego chipsetu z osobna. Microsoft zapewnia programistom swobodę pracy eliminując te ograniczenia. Firma oferuje zestaw narzędzi w chmurze, które automatyzują ten proces i pozwalają im czerpać korzyści z aplikacji hybrydowych. Po napisaniu aplikacji mogą oni skorzystać z usług Microsoftu, aby wykorzystać NPU bez względu na chipset, nad którym pracują.

Microsoft tworzy potężny, wieloplatformowy wzorzec do budowania aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję, które łączą chmurę z urządzeniami brzegowymi, wykorzystując ONNX Runtime i Azure Machine Learning, wraz z łańcuchem narzędzi opartych na sztucznej inteligencji.

Lokowanie produktu: Microsoft
Najnowsze