REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Tego mi brakowało! Pierwsze zdjęcie Jowisza wykonane za pomocą Webba

Dziesiątego kwietnia zakończył się trwający całe miesiące proces kalibracji i uruchamiania Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Dwa dni później na specjalnie zwołanej konferencji NASA przedstawiła pierwsze kolorowe i wysokiej rozdzielczości zdjęcia wykonane za pomocą kamer teleskopu. Czegoś jednak tam brakowało.

14.07.2022
10:56
Pierwsze zdjęcia Jowisza z kosmicznego teleskop Webba już są
REKLAMA

W ciągu ostatnich kilku dni zobaczyliśmy m.in. Pierwsze Głębokie Pole Webba, mgławicę planetarną czy pięć związanych ze sobą grawitacyjnie galaktyk Kwintetu Stephana. Naukowcy opublikowali też fragment widma jednej z gazowych planet pozasłonecznych. Wielkim nieobecnym na tej konferencji był… Układ Słoneczny. Owszem, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba raczej będzie zaglądał w najodleglejsze zakątki wszechświata, sięgając dalej niż na odległość 13 miliardów lat świetlnych.

REKLAMA

Nie zmienia to jednak faktu, że od dawna naukowcy powtarzają, że tak samo jak Hubble, Webb będzie obserwował też obiekty dużo bliższe, takie jak planety Układu Słonecznego, czy latające w naszych okolicach planetoidy i komety.

Wtem! Zdjęcie Jowisza z Webba

Okazuje się jednak, że to, co pokazano na konferencji to jedno, a to, co Webb już obserwował to zupełnie co innego. W szczegółowym raporcie z uruchamiania i kalibracji teleskopu pojawiły się zdjęcia największej planety Układu Słonecznego wykonane za pomocą kamery NIRcam obserwującej w bliskiej podczerwieni.

Dwa opublikowane zdjęcia przedstawiają gazowego olbrzyma w dwóch różnych filtrach. Oprócz samej planety na zdjęciach widać także Wielką Czerwoną Plamę oraz kilka księżyców. Na tarczy Jowisza widać natomiast niewielki cień przelatującej przed nią Europy.

 class="wp-image-2260062"
REKLAMA

Naukowcy w raporcie wskazują, że zdjęcia Jowisza zostały wykonane w celu sprawdzenia, jak teleskop poradzi sobie z bardzo jasną planetą oraz z obiektami przemieszczającymi się stosunkowo szybko w polu widzenia teleskopu. Jak widać na zdjęciu powyżej, nie ma się czego obawiać. W najbliższych latach możemy spodziewać się naprawdę spektakularnych zdjęć nie tylko głębokiego kosmosu, ale także naszych bezpośrednich planetarnych sąsiadów.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zrobiła dwa zdjęcia Jowisza
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA