REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Mamy to! Biden i NASA pokazali pierwsze zdjęcie głębokiego kosmosu zrobione przez teleskop Webba

Tak daleko w przeszłość Wszechświata jeszcze nie zaglądaliśmy. Na zwołanej na wtorek wieczorem konferencji prasowej, prezydent i wiceprezydent Stanów Zjednoczonych wraz z administratorem NASA przedstawili zdjęcie nazwane Pierwszym Głębokim Polem Webba. Zdjęcie przedstawia niezwykle mały wycinek nocnego nieba, na którym aż roi się od odległych galaktyk.

12.07.2022
7:32
Teleskop Webba zrobił pierwsze zdjęcie głębokiego kosmosu
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce. Listy najlepszych ofert znajdziesz tutaj.

Zdjęcie przedstawia wycinek nieboskłonu, który z naszej perspektywy może być porównywalny wielkością do ziarenka piasku trzymanego w wyciągniętej dłoni. Na tak niewielkim wycinku nieba Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dostrzegł i zarejestrował całe tysiące odległych galaktyk, tworząc tym samym najdokładniejsze zdjęcie odległego kosmosu w historii.

REKLAMA
 class="wp-image-2255874"
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba po raz pierwszy fotografuje głęboki kosmos w podczerwieni

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba po raz pierwszy fotografuje głęboki kosmos w podczerwieni

Historyczne pierwsze zdjęcie z JWST przedstawia gromadę galaktyk SMACS 0723 widzianą z odległości 4,6 miliarda lat świetlnych. Masa tworzących ją galaktyk sprawia, że cała gromada działa tutaj jak soczewka grawitacyjna, która powiększa i zniekształca obraz galaktyk leżących jeszcze dalej za nią. Kiedy przyjrzymy się poszczególnym galaktykom na zdjęciu w pełnej rozdzielczości, będziemy w stanie dostrzec ich skomplikowaną strukturę, a nawet krążące wokół nich gromady kuliste czy struktury gazowe. W najbliższym czasie naukowcy będą analizowali masę, wiek, ewolucję i skład chemiczny wszystkich obiektów zarejestrowanych na tym zdjęciu.

Dla porównania ten sam wycinek nieba, ta sama gromada galaktyk w obiektywie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a wyglądała tak:

 class="wp-image-2255871"
SMAC 0732 w obiektywie Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

Warto tutaj zauważyć, że do wykonania powyższego zdjęcia Hubble wpatrywał się w ten punkt przestrzeni przez 10 dni. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba do wykonania swojego, dużo dokładniejszego zdjęcia potrzebował zaledwie 12 godzin.

To jeszcze nie koniec atrakcji!

Zdjęcie przedstawione przez trio Biden/Harris/Nelson to tylko przedsmak tego, co zobaczymy dzisiaj. Już o godzinie 15:30 polskiego czasu naukowcy z zespołu Webba przedstawią jeszcze kilka pierwszych zdjęć naukowych wykonanych przy pomocy Webba. Warto znaleźć chwilę i obejrzeć prezentację w oknie poniżej.

REKLAMA

Już po tym pierwszym zdjęciu możemy być pewni, że astronomia wchodzi właśnie na zupełnie nowy poziom jakości, a James Webb przez co najmniej dekadę będzie regularnie rewolucjonizował naszą wiedzę o bliskim i dalekim wszechświecie.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA