REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Leśnicy wypuścili 20 tys. gąsienic pięknego motyla. Niepylak apollo wraca w Karkonosze po 200 latach

Przepiękny motyl niepylak apollo zniknął z krajobrazu Sudetów w XIX wieku. W ostatnich latach Karkonoski Park Narodowy starał się przywrócić gatunek, hodując go w hodowli. Teraz tysiące gąsienic trafiły na wolność. Polskie motyle pomogą też w czeskiej reintrodukcji.

09.06.2022
13:39
niepylak apollo
REKLAMA

Wystarczy rzut oka na zdjęcie, by zobaczyć, że mamy do czynienia z przepięknym owadem. Kiedy dotknie się jego skrzydeł, na palcach zostaje ponoć charakterystyczny pyłek. Barwa motyla nie jest przypadkowa - stanowiła doskonały kamuflaż w górskim, skalistym terenie.

REKLAMA

Sęk w tym, że w XIX wieku Karkonosze zaczęły się zmieniać - strome zbocza były zalesiane, zaprzestano również wypasu. Wyjątkowy motyl był też chętnie podziwiany, stanowił więc wartość kolekcjonerską dla niektórych ludzi, którzy łapali niepylaka apollo w sidła.

To spowodowało, że niepylak apollo zniknął z krajobrazu gór na 200 lat

W latach 90. XX wieku podjęto próbę reintrodukcji niepylaków w Kruczej Dolinie w Górach Kruczych. W Karkonoszach proces rozpoczął się w 2016 roku, kiedy to w Jagniątkowie w Żywym Banku Genów Karkonoskiego Parku Narodowego pojawiły się motyle do hodowli.

Niepylaki apollo po 100 latach wracają w Sudety

W 2016 roku otrzymaliśmy ok. 350 jaj, z których udało nam się wyhodować 34 motyle. Złożyły one ponad 2 tys. jaj, dzięki temu w drugim roku udało nam się wyhodować już ponad 500 motyli - tłumaczył PAP Dariusz Kuś, główny specjalista do spraw ochrony przyrody Karkonoskiego Parku Narodowego.

Pierwsze gąsienice niepylaka apollo zostały wypuszczone na łąki pod Chojnikiem w 2019. Teraz na wolność trafiło już 19 562 gąsienic w 12 lokalizacjach nadleśnictwa, co najlepiej pokazuje, że reintrodukcja odbywa się zgodnie z planem.

Czesi dostają polskie niepylaki

REKLAMA

Hodowla przebiega na tyle skutecznie, że w kwietniu 366 niepylaków apollo trafiło do Czech.

- Rozpoczął się pierwszy etap naszej transgranicznej współpracy w zakresie reintrodukcji niepylaka apollo w Karkonoszach. Mamy nadzieję, że w najbliższych latach motyle niepylaka apollo będą "bezgranicznie" cieszyć oczy wszystkich osób podziwiających nasze wspólne Karkonosze - poinformowano wówczas na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA