REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Zestaw klocków zmienił jego życie. Poznajcie 23-latka z Andory budującego protezy z Lego

Niejednokrotnie mówi się o kreatywności, jaką pobudzają klocki. Najlepszym przykładem tego jest młody Andorczyk, który przebudował helikopter na protezę.

11.06.2022
20:11
Hand Solo buduje protezy z klocków Lego Technic
REKLAMA

W wielu przypadkach to potrzeba jest matką wynalazków. Jednak w przypadku 23-letniego Davida Aguilara z Andory to marzenia i wyobraźnia napędzają jego projekty. Młody chłopak - a obecnie student bioinżynierii, do zbudowania swej pierwszej protezy potrzebował jedynie pasji do klocków Lego i leniwego popołudnia. Nie skończyło się tylko na jednej protezie, gdyż dla siebie stworzył ich aż pięć, sięgnął po tytuł Lego Masters, rekord Guinnessa oraz dał namiastkę normalności ośmiolatkowi z Kazachstanu. Poznajcie Davida Aguilara, szerzej znanego jako Hand Solo - pierwszego człowieka, który stworzył protezę z klocków Lego.

REKLAMA

Zanim pojawił się Hand Solo, był mały David

Historia Handa Solo zaczyna się w roku 1999 w Andorze. David Aguilar Amphoux urodził się z zespołem Polanda - rzadkim zbiorem wad wrodzonych. Zespół Polanda objawia się niewykształceniem (częściowym lub pełnym) mięśni po jednej ze stron ciała. Wpływa na ukształtowanie klatki piersiowej, ramienia, ręki czy dłoni doprowadzając do różnego rodzaju schorzeń, takich jak znaczna różnica w rozmiarze piersi, znacząca słabość jednej ze stron ciała (spowodowanej brakiem mięśni), syndaktylia (połączenie palców) czy brachydaktylia (krótkie palce). Każdy przypadek zespołu Polanda jest inny i posiada inny "zestaw wad", a każdy zestaw jest inaczej "ukształtowany" - innymi słowy nie ma dwóch przypadków zespołu Polanda które wyglądają identycznie. Według szacunków zespół ten rozpoznawany jest w jednym na 200 tysięcy urodzeń i dotyka chłopców dwa razy częściej niż dziewczynki.

W przypadku Davida zespół Polanda objawia się poprzez częściowe wykształcenie prawego przedramienia, na którym nie ma dłoni, za to jest obecny jeden, zdeformowany palec. Choć David może mówić o swego rodzaju "szczęściu", gdyż medycyna zna o wiele drastyczniejsze przypadki zespołu Polanda, jego niepełnosprawność nie jest nie do zauważenia. Młody Hand Solo już od najmłodszych lat musiał mierzyć się z niepochlebnymi komentarzami i poczuciem inności w grupie rówieśniczej. Mimo to rozwijał się normalnie, jak każde inne dziecko i jak wielu chłopców w jego wieku miał wielką pasję - klocki Lego.

 class="wp-image-2207943"
Dziewięcioletni David Aguilar z pierwszą, prototypową konstrukcją protezy z Lego Bionicle. Fot. Guiness World Records

Połączenie niepełnosprawności oraz miłości do klocków Lego ukierunkowało wyobraźnię Davida w dość nietypową jak na jego wiek stronę - w stronę protezy. Jak sam mówił:

Chciałem zobaczyć siebie w lustrze tak jak widzę innych chłopaków, z dwiema rękami.

Hand Solo pierwsze protezy zaczął tworzyć w wieku 9 lat, wykorzystując do tego materiał, który znał najlepiej. Jednakże jego pierwsze dzieła były mocno ograniczone. Budował je z klocków z różnych zestawów Lego Bionicle - nieprzystosowanych do bardziej złożonych i wymagających projektów.

Proteza z Lego MK-I

Dziewięć lat później, w 2017 roku Davidowi udało się skonstruować pełnoprawną protezę z klocków Lego. Do konstrukcji MK-1 Hand Solo wykorzystał zestaw Lego Technic helikopter, który stał na jego biurku. Jak wspomina, budowa protezy zajęła mu 7 dni, a gdy skończył, zaprezentował swoje dzieło rodzicom, robiąc na podłodze pompki.

Następnego dnia po skończeniu [protezy] poszedłem do szkoły i spędziłem cały dzień z protezą na ramieniu. Było to niesamowicie fajne, bo był to pierwszy raz kiedy byłem dumny z tego, że ludzie cały czas na mnie patrzą.

Ojciec Handa Solo - gdyż taki pseudonim przyjął wtedy David - nie chciał, aby dzieło jego syna pozostało znane jedynie ludziom z jego najbliższego otoczenia. Z historią młodego Aguilara zgłosił się do mediów, dzięki czemu o historii Andorczyka usłyszeli nie tylko ludzie w niewielkim księstwie, ale także w Europie i na świecie. Handem Solo zainteresowało się nie tylko samo Lego (Firma poświęciła mu zarówno osobny materiał jak i zaprosiła do programu Lego Masters France, który wygrał w parze z Sébastienem Sistebane), ale i wydawcy Księgi Rekordów Guinnessa, którzy uhonorowali Davida tytułem "pierwszego człowieka, który stworzył protezę z Lego".

Sam Hand Solo nie poprzestał na MK-I, tworząc kolejne protezy z innych zestawów Lego Technic. Wraz z kolejnymi projektami, sukcesywnie zmniejszała się ilość czasu potrzebna na zbudowanie poszczególnych modeli protez. Budowa MK-II zajęła Davidowi 2 dni, MK-III - 10 godzin.

 class="wp-image-2207949"
Protezy Handa Solo - od góry MK I, MK II i MK III, fot. handsolo.com

Zgodnie ze słowami Handa Solo, możliwości pierwszej protezy, MK-1 były ograniczone faktem, że do konstrukcji użył tylko jednego zestawu Lego. Obecnie projektując protezy i inne konstrukcje, wykorzystuje on program Lego Studio, który pozwala mu tworzyć w wirtualnej przestrzeni 3D, jednocześnie zapisując pełną listę użytych klocków. Dzięki czemu może on jednocześnie zamówić wszystkie niezbędne klocki do danej konstrukcji. Co więcej, instrukcję budowy jednej ze swoich protez, MK-V, wraz z całą dokumentacją Hand Solo opublikował w serwisie Youtube.

David #HandSolo i Beknur #HandZero

Historia Davida "Hand Solo" Aguilara dotarła również do kazachstańskiego konsulatu we Francji. Ośmioletni Beknur jest synem jednego z tamtejszych dyplomatów, który - podobnie jak David - został dotknięty zespołem wad wrodzonych. Jednakże w przypadku chłopca, problem jest poważniejszy, gdyż Beknur urodził się z fokomelią. Fokomelia to wada rozwojowa kończyn, polegająca na niedorozwoju lub braku kości długich z obecnością stóp lub dłoni połączonych bezpośrednio z tułowiem. Biorąc pod uwagę względy medyczne, lekarze odmówili stworzenia protez dla Beknura. Dlatego mama Beknura, Zaure, skontaktowała się z Davidem mając nadzieję, że ten da Beknurowi chociaż minimum samodzielności - w łapaniu i podnoszeniu przedmiotów.

Hand Solo podjął się wyzwania, tworząc model zdeformowanego, prawego ramienia Beknura z Play-Doh, a następnie za pomocą Lego Studio skrupulatnie projektując ośmiolatkowi protezę, którą Beknur odebrał we wrześniu 2021 roku. Przyjął też wtedy pseudonim Hand Zero i za pośrednictwem rodziców rozpoczął karierę na Instagramie i Twitterze.

Obecnie David "Hand Solo" Aguilar studiuje bioinżynierię na Międzynarodowym Uniwersytecie Katalońskim w Barcelonie, a po ich zakończeniu chce zająć się tworzeniem niedrogich protez dostępnych dla wszystkich.

REKLAMA

Teraz, gdy dzieci na całym świecie dowiedzą się o mojej historii i - miejmy nadzieję - zmienią sposób, w jaki myślą, patrząc na kogoś innego, kto nie wygląda tak jak oni. Nie ma znaczenia, czy brakuje im kończyny, czy mają zespół Downa, autyzm… Każdy jest inny i to czyni nas wyjątkowymi!

Zdjęcie główne: Great Big Story/Youtube

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA