REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Google dostał karę i ogłosił bankructwo. I tak się żyje w tej Rosji

Firma Google nie wycofała się w pełni z Rosji. Nadal funkcjonuje lokalne biuro firmy, koordynujące jej działania. Znaczy się, funkcjonowało. Odcięcie Google Rosja od amerykańskich funduszy i kapitału przez rosyjskie władze zmusiło firmę do mimowolnego zamknięcia działalności.

20.06.2022
10:00
Google dostał karę i ogłosił bankructwo. I tak się żyje w tej Rosji
REKLAMA

Rosyjski oddział firmy Google złożył wniosek o upadłość. Jak tłumaczy centralny oddział firmy, dalsza działalność tego oddziału nie jest możliwa z uwagi na nałożone przez Moskwę sankcje. Szczególnie dotkliwe okazało się zajęcie kont bankowych firmy, co, jak tłumaczy, uniemożliwiło jej wypłacanie wynagrodzeń pracownikom i wywiązywanie się z zobowiązań finansowych wobec partnerów.

REKLAMA

Czytaj też:

To jednak nie oznacza, że firma całkowicie wycofa się z tego kraju, jak chociażby wycofała się z Chin. Google zapowiedział, że darmowe wersje jego usług - w tym Wyszukiwarka, YouTube, Gmail, Mapy i Play - będą dalej funkcjonować na terenie Rosji.

Google bankrutuje w Rosji

Oficjalnym wyjaśnieniem zajęcia kont bankowych Google Rosja, gdzie znajdowało się około 0,5 mld rubli, jest zabezpieczenie środków w związku ze sprawami sądowymi, jakie firmie wytoczyły państwowe telewizje NTW i TNT. Dodatkowo, w grudniu minionego roku rosyjski urząd nałożył na Google’a karę w kwocie 7,2 mld rubli za brak wymaganej prawnie współpracy przy cenzurowaniu Internetu.

REKLAMA

Na dziś nie jest jasne, jak długo Google zamierza utrzymywać swoje darmowe usługi w Rosji, biorąc pod uwagę brak możliwości czerpania z nich dochodów (i wizerunkowe problemy związane z tą decyzją). Nie zanosi się na zmiany w szaleńczej i krwawej polityce Rosji i jej dyktatora. Trudno zrozumieć, na co dokładnie liczy Google i firmy jej podobne. Poproszony o komentarz przez Politico, rzecznik firmy informuje, że to dlatego, że obywatele Rosji każdego dnia polegają na naszych usługach, by utrzymać dostęp do treści wysokiej jakości.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA