REKLAMA

Wspólna gra użytkowników Epica i Steama jest już możliwa. Epic Games Store daje też 2 darmowe gry

Epic udostępnił Online Service Crossplay API dla swojej platformy Epic Games Store. Pozwoli ono twórcom gier na implementację trybu multiplayer z łącznością z innymi platformami, w tym Steam czy Xbox.

22.06.2022 07.42
epic-games-store total war warhammer city of brass
REKLAMA

Świat gier komputerowych nieco się zmienił, w kontekście na podziały między platformami. Kiedyś te były jasno definiowane przez posiadany przez gracza sprzęt. Jeden miał konsolę Nintendo, inny konsolę PlayStation, jeszcze inny grał na PC - i tak dalej. Dziś podziały te są prowadzone bardziej według platform. Xbox zagościł na PC, Steam trafił na konsole, a to tylko niektóre przykłady.

REKLAMA

Czytaj też:

To jednak doprowadziło do śmiesznych sytuacji, w których posiadacze tego samego sprzętu i tej samej gry nie zawsze mogą wspólnie bawić się w trybie multiplayer. Wersje na Xbox bywają niezgodne z wersjami na Steama, które z kolei bywają niezgodne z wersjami na Epica. Od teraz partnerzy tego ostatniego będą mieli łatwiej.

Crossplay na Epic Games Store. Jest już narzędzie dla twórców gier

Epic Online Services Crossplay jest już dostępny dla programistów. Swego czasu krążyła plotka, że API będzie dostępne tylko dla gier budowanych na Unreal Engine, czyli silniku do gier od Epic Games. To na szczęście okazało się tylko głupią plotką, API jest dostępne dla wszystkich twórców.

Na dziś, w ramach Epic Online Services SDK 1.15, dostępny jest interfejs wyłącznie do łączenia gier Epic Games Store z Steam, tylko do gier pisanych dla Windowsa. Ma ono niebawem jednak być rozszerzone o gry z macOS-a i Linuxa oraz o kolejne pecetowe i konsolowe platformy. Szczegóły i konkretne daty nie zostały jednak podane do wiadomości. Co ważne, aktualizacje API nie będą powiązane z aktualizacjami gry. Innymi słowy, wszelkie usprawnienia Epica będą stosowane automatycznie i nie będą wymagały dalszej interwencji twórcy gry.

REKLAMA

Dwie gry za darmo na Epic Games Store już 23 czerwca 2022 r.

Już w środę Epic Games Store znowu przyzna członkom swojej platformy 100-procentowy rabat na zakup za 0 zł dwóch gier: Car Mechanic Simulator 2018 oraz A Game Of Thrones: The Board Game Digital Edition. Pierwsza z nich jest dobrze opisana przez swój tytuł: rolą gracza będzie relaksująca zabawa przy samochodowych silnikach. Druga z propozycji to gra planszowa z uniwersum Gry o tron, w której ważna jest zarówno walka, jak i dyplomacja. Gry będą dostępne od 17:00 dnia 23 czerwca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA