REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Możesz sam zobaczyć, jak zmienia się Ziemia. To nie są przyjemne obrazki

Bardzo często naukowcy mówiący o zmianach klimatu operują dużymi przedziałami czasu. Tak Ziemia wyglądała np. 500 lat temu, tak teraz. Różnica może być spora, ale jednak nie działa na wyobraźnię i nie pokazuje, że zmiany postępują bardzo szybko. Teraz każdy może zobaczyć, że tak faktycznie się dzieje - za sprawą narzędzia Dynamic World.

27.06.2022
10:59
Dynamic World. Google pokazuje, jak zmienia się Ziemia
REKLAMA

Prosty przykład. Na przestrzeni zaledwie sześciu ostatnich dekad temperatury w okolicach bieguna wzrosły nie o 1,5, a o 4 stopnie Celsjusza. Efekt: nawet w tak krótkim geologicznie czasie dostrzegalne jest wycofywanie się ku biegunowi pokrywy lodu morskiego i zastępowanie głównie krzewiastej tundry regularnymi lasami liściastymi.

REKLAMA

Z prognoz wynika, że do 2500 roku pozostanie jedynie 32,7 proc. obecnej tundry. Widzimy więc, że dzieje się coś niedobrego, ale jednak hasło "do 2500" wydaje się być co najmniej abstrakcyjne.

Oczywiście da się obserwować zmiany dziejące się "tu i teraz", ale dane na ten temat obarczone są pewną niedokładnością. Podstawą są zdjęcia satelitarne, które jednak aktualizuje się co jakiś czas - np. co 6 lub nawet 12 miesięcy. Owszem, to pomocne, bo możemy zobaczyć, co skrywa dno jeziora w porównaniu z tym, co widoczne było przed rokiem, ale to wciąż spory okres.

Dynamic World, narzędzie Google'a, to zmienia

W udostępnionym narzędziu Dynamic World możemy sprawdzić, jak powierzchnia Ziemi zmienia się niemal z dnia na dzień. Nowe dane wprowadzane są w ciągu 2 do 5 dni, w zależności od lokalizacji. To pozwala na bieżąco monitorować zmiany, np. powstałe na skutek pożarów czy wybuchu wulkanu.

Google Dynamic World. Powierzchnia Ziemi w czasie rzeczywistym

Aplikacja Dynamic World powstała we współpracy z World Resources Institute pokazuje wodę, drzewa, zalesienie czy poziom śniegu i lodu. Dzięki temu można zobaczyć skutki choćby burzy śnieżnej, która nawiedza, bądź wcześniej nawiedziła, dany teren. Albo zalaną na skutek powodzi roślinność.

Tak np. krajobraz zmieniły pożary w Kalifornii - były pożary, stała się goła ziemia.

REKLAMA

Biorąc pod uwagę fakt, że pożary, susze, wycinka lasów czy ekstremalne powodzie zaczynają być także i naszą codziennością, narzędzie Dynamic World pozwoli sprawdzić, jak bardzo te zjawiska wpływają na Ziemię. Jasne, mamy zdjęcia i nagrania mieszkańców, ale teraz jak na dłoni będzie widać, co było przed chwilą, a co jest na skutek tych zdarzeń.

To robi wrażenie. Na przykładzie własnej okolicy zobaczyłem, że jeszcze kilka lat temu na niektórych fragmentach terenu była woda - tak, jak to pamiętałem. Dziś rzecz jasna jest sucho. Dzięki Dynamic World widać też, jak zabudowa pochłania zielone tereny. Lasy stają się bardziej kontrolowane, jak od linijki - przyszedł topór i wyrównał dzikie okolice.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA