REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Sztuczna inteligencja nauczyła się odróżniać gdakanie kur. Teraz wiadomo, kiedy kurczakom dzieje się krzywda

Kurczaki też mogą mieć się lepiej dzięki technologiom. Wystarczy wsłuchać się w ich gdakanie, by zorientować się, któremu dobrze, a któremu źle. Takie rozwiązanie stworzyli właśnie naukowcy w Hongkongu.

30.06.2022
13:49
Co znaczy gdakanie? Technologia w hodowli zwierząt
REKLAMA

Rocznie na świecie hoduje się ok. 25 miliardów kurczaków przejadanych potem przez ludzi. Rodzą się, rozwijają i kończą w wielkich oborach, kurnikach, powciskane w każdy kąt na farmach drobiu lub wręcz w ciasnych klatkach. I tu pojawia się problem. Z jednej strony hodowcy chcą wyhodować ich jak najwięcej, z drugiej jednak w takich warunkach wiele ptaków ginie lub jest schorowanych. W efekcie sama hodowla przynosi mniejsze profity, a mięso zestresowanych kurczaków jest gorszej jakości.

REKLAMA

Dlatego naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu postanowili temu jakoś zaradzić. Pomysł mieli dość sprecyzowany: nauczyć sztuczną inteligencję odróżniania różnego rodzaju gdakania kur. Sama jego realizacja wydawała się o tyle prosta, że naukowcy już wcześniej wiedzieli o kluczowej rzeczy: wołająca o pomoc kura gdaka w specyficzny sposób. Nawet wprawne ludzkie ucho jest w stanie takie zawołanie zidentyfikować. - Kurczaki są bardzo głośne, ale wołanie o pomoc jest głośniejsze i jest czymś, co moglibyśmy określić jako czysty dźwięk tonalny - tłumaczy prof. zachowania i dobrostanu zwierząt Alan McElligott z Uniwersytetu Miejskiego w Hongkongu. Wystarczyło więc wskazać sztucznej inteligencji ponad 5 tysięcy nagrań audio i wyróżnić w nich wołanie o pomoc spośród innych dźwięków wydawanych przez ptaki.

I rzeczywiście wyniki okazały się znakomite. W badaniu opublikowanym w "Journal of The Royal Society" technologia rozpoznała 97 proc. wezwań sugerujących zagrożenie. To może pomóc w tworzeniu dla ptaków lepszych warunków do życia, na czym powinno zależeć także samym rolnikom. I tak muszą oni pilnować swojego dobytku i rozpoznawać, które zwierzęta są chore lub zestresowane. Sztuczna inteligencja może im w tym pomóc, choć nie zastąpić: pozostają jeszcze inne symptomy złego stanu kurczaków takie jak poparzenia czy kulawizny.

REKLAMA

Technologie dla zwierząt

Naukowcy z uniwersytetu w Hongkongu przekonują, że technologia ta równie dobrze może zostać zastosowana do innych zwierząt, np. do nasłuchu indyków czy świń. W zeszłym roku media obiegła też informacja o zestawach do VR, które poprawiają nastrój i produktywność wśród krów. Z goglami na łbie widziały one piękne, nasłonecznione i pełne trawy łąki, co budziło w nich pozytywne emocje, poprawiało nastrój, a dzięki temu miały dawać więcej mleka.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA