REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Wielka Brytania produkuje za dużo energii wiatrowej. Zaraz, co?

Choć wszystkim krajom świata wciąż jeszcze daleko do osiągnięcia pełnej zeroemisyjności. W niektórych sektorach czasami zdarzają się sytuacje, w których czystej energii odnawialnej jest aż za dużo. Tak właśnie stało się w Wielkiej Brytanii.

30.05.2022
15:16
Silne wiatry wiejące w ubiegłym tygodniu w Wielkiej Brytanii rozkręciły turbiny wiatrowe tak, że te zaczęły generować olbrzymie ilości energii.
REKLAMA
  • Silne wiatry wiejące w ubiegłym tygodniu w Wielkiej Brytanii rozkręciły turbiny wiatrowe tak, że te zaczęły generować olbrzymie ilości energii.
  • Ograniczone możliwości gromadzenia energii elektrycznej szybko zostały wyczerpane.
  • W efekcie operatorzy turbin wiatrowych w Szkocji zostali poproszeni o wyłączenie swoich turbin, bowiem sieć nie była w stanie przyjąć więcej energii.
REKLAMA

Co do zasady energia odnawialna pochodząca z elektrowni wiatrowych nie jest stabilna. Gdy wieje wiatr, turbiny generują prąd elektryczny, gdy mamy dni bezwietrzne, nie ma co poruszać łopatami turbin. Z tego też powodu oprócz budowy samych turbin wiatrowych, równie istotny jest rozwój technologii gromadzenia i przechowywania energii na właśnie takie okresy. W ostatnich dniach pojawił się jednak odwrotny problem.

Okazuje się bowiem, że brytyjska sieć energetyczna nie jest w stanie pomieścić całej energii odnawialnej generowanej przez turbiny wiatrowe na lądzie i na oceanie. Co więcej, nadmiarowej energii nie ma też gdzie przechowywać. W efekcie 25 maja zarządcy farm wiatrowych stojących w Szkocji zostali poproszeni o ograniczenie produkcji energii o 25 megawatów.

Silny wiatr może uszkodzić turbinę

Nietypowa sytuacja związana jest z anomaliami pogodowymi i zbyt silnie wiejącymi wiatrami. Co więcej, prędkość wiatru coraz częściej jest na tyle silna, że istnieje realne ryzyko uszkodzenia turbiny. Z tego też powodu część wirników wyposażona jest w możliwość automatycznego wyłączenia turbiny, jeżeli łopaty kręcą się zbyt szybko.

REKLAMA

Wszystko wskazuje zatem na to, że potrafimy generować już całkiem sporo energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii i teraz powinniśmy się skupić na stworzeniu możliwości długoterminowego przechowywania nadmiaru energii. Dopiero kiedy osiągniemy ten punkt, będziemy w stanie raz na zawsze pożegnać się z energią pochodzącą z paliw kopalnych. Im szybciej do tego dojdzie, tym lepiej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA