REKLAMA

Nowa wersja PlayStation 5 jest już pewna. Wiemy co zmieni się w konsoli Sony

Sony przygotowuje się do wdrożenia nowej wersji konsoli PlayStation 5. Odświeżona platforma PS5 z oznaczeniami CFI-1200 została właśnie zarejestrowana w Japonii. Jakich zmian możemy się spodziewać?

12.05.2022 16.43
ps5 pro playstation sony nowa wersja 2023
REKLAMA

Sony po raz kolejny odświeża projekt konsoli PlayStation 5. Nowa wersja urządzenia zyskała oznaczenie CFI-1200 i właśnie została zarejestrowana w Japonii. Znamy już przynajmniej część zmian wdrożonych wraz z najnowszym projektem konsoli. Te dotyczą łączności bezprzewodowej.

REKLAMA

PlayStation 5 CFI-1200 nadciąga. Jakich zmian możemy oczekiwać po nowej wersji konsoli Sony?

Na początku trzeba wyraźnie podkreślić, że PS5 CFI-1200 to nowa wersja znanego i obecnego od dwóch lat projektu konsoli. Nie jest to jej nowy model (np. PS5 Slim), ale usprawnienie dotychczasowej konstrukcji oraz procesu produkcyjnego. CFI-1200 to nie pierwsze odświeżenie PlayStation 5. Wcześniej konsola Sony otrzymała m.in. wyraźnie mniejszy - ale wcale nie gorszy - radiator, pozwalający zmniejszyć koszty produkcyjne po stronie Sony.

Jak wynika z dokumentów zarejestrowanych w japońskim urządzenie do spraw komunikacji, PS5 CFI-1200 otrzyma nowy moduł komunikacji bezprzewodowej. Tyczy się to zarówno obsługi WiFi, jak również Bluetooth. Dokument złożony przez Sony zawiera szereg kwestii technicznych, do podania których japońska korporacja jest zobligowana przez prawo. Niestety, z dokumentów nie wynika, aby CFI-1200 otrzymało inne zasadnicze zmiany.

 class="wp-image-1773880"

PS5 CFI-1200 może zostać ulepszone nie tylko w zakresie komunikacji bezprzewodowej. Dziwiłbym się, gdyby na tym poprzestali.

Sony poinformowało japoński urząd o wprowadzonych zmianach w zakresu komponentów radio, ponieważ jest do tego zobligowane prawnie. Każde urządzenie wprowadzane na tamten rynek korzystające z komunikacji bezprzewodowej musi posiadać odpowiednio sporządzoną dokumentację. Chociaż PS5 zadebiutowało w 2019 roku, CFI-1200 to oznaczenie dla nowego produktu, toteż Sony dokonało ponownej rejestracji w japońskim urzędzie. Korporacja nie musiała jednak przedstawiać zmian wykraczających poza komunikację bezprzewodową. Co nie znaczy, że ich nie będzie.

REKLAMA

Gdy na rynku zaczęła pojawiać się poprzednia nowa wersja PS5, nie mieliśmy pojęcia o mniejszych wymiarach radiatora. Dopiero gracze rozbierający nowe wersje urządzenia na części udokumentowali zmiany, mające na celu zoptymalizowanie kosztów produkcji po stronie Sony. Dlatego nie zdziwię się, jeśli w dobie kryzysu dostępności podzespołów oraz niemal globalnej inflacji japońscy inżynierowie wprowadzą kolejne modyfikacje mające odchudzić i usprawnić proces powstawania PS5.

Według zapowiedzi Intela kryzys podzespołów ma potrwać nawet do 2024 roku. Tymczasem Sony zapowiedziało, że w najbliższych miesiącach zwiększy dostawy PS5 na krajowych rynkach. Bardzo możliwe, że odświeżona konstrukcja CFI-1200 to jeden z powodów, dzięki którym PlayStation 5 będzie częściej widoczne na sklepowych półkach. W rozsądniejszych cenach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA