REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Samsung zmieni procesory w topowych telefonach. Czas powitać MediaTeki

Od lat w europejskich smartfonach Samsunga znajdują się autorskie procesory Exynos, a w amerykańskich są Snapdragony. Od lat toczy się wojenka, które wersję są lepsze i czy czuć jakieś różnice. Sytuacja skomplikuje się jeszcze bardziej, bo wygląda na to, że do topowych smartfonów Galaxy wkroczą procesory MediaTek. Co to oznacza?

06.04.2022
13:36
Samsung zmieni procesory w topowych telefonach na MediaTeki
REKLAMA

Rozkrok Samsunga pomiędzy dwoma typami procesorów trwa już od lat. Jeżeli kupiłeś w polskiej dystrybucji smartfon Samsung Galaxy, najpewniej ma on procesor Exynos, czyli autorski czip wykonany przez producenta całego urządzenia. Nie jest to jednak pewne, bowiem część modeli na naszym rynku ma procesory Snapdragon, czyli te same, które są w amerykańskich modelach. Przykładowo, Snapdragony znajdziemy w najnowszych składanych smartfonach, czyli Galaxy Z Fold 3 i Z Flip 3.

REKLAMA
Samsung Galaxy Z Flip 3 class="wp-image-1821814"
Samsung Galaxy Z Flip 3

W internecie od lat toczą się wojenki na temat tego, czy Exynosy nadążają za Snapdragonami. Lata temu panowało przekonanie, że klienci ze Stanów Zjednoczonych dostają wydajniejsze i szybsze smartfony, ale od kilku generacji trudno znaleźć realne różnice pomiędzy dwoma typami procesorów.

Wtem wkracza on: MediaTek. Czipy tego producenta mają trafić nawet do topowych Samsungów.

Procesory MediaTeka raczej nie kojarzą się z topowymi smartfonami. Od lat MediaTek jest raczej synonimem średniej i niskiej półki, w której producenci chcą zaoszczędzić jak najwięcej na komponentach. Za procesorami tej firmy ciągnie się nienajlepsza renoma, ale od kilku lat te procesory nie sprawiają już problemów użytkowych.

 class="wp-image-2046590"

Trzeba też uczciwie przyznać, że topowy procesor firmy, czyli MediaTek Dimensity 9000 to jeden z najlepszych układów na rynku, idący łeb w łeb z teoretycznie najmocniejszym Snapdragonem 8 Gen 1. W zależności od benchmarka i od scenariusza uzycia raz lepiej wypada Snapdragon, a innym razem MediaTek. Jeśli chodzi o czystą maksymalną wydajność CPU, wygrywa procesor Dimensity.

To właśnie taki układ (lub jego następca) ma trafić do przyszłorocznego Samsunga Galaxy S23, choć początkowo tylko na rynku azjatyckim. Wcześniej możemy zobaczyć procesory MediaTek w Samsungu Galaxy S22 FE, który powinien mieć premierę w 2022 r.

Samsung nie będzie miał łatwo.

REKLAMA

Jak już wspomniałem, MediaTek to firma, która mocno kojarzy się ze smartfonami ze średniej półki. Ta łatka z czasem odklei się od wizerunku marki, ale obecnie nawet wśród fanów nowych technologii MediaTek często jest traktowany po macoszemu.

Samsung miał już w ofercie smartfony z procesorami MediaTeka, ale... no właśnie, były one urządzeniami z niższej półki. Przykładowo, MediaTeka znajdziemy np. w taniutkim i jednocześnie najpopularniejszym smartfonie Samsunga (a nawet najpopularniejszym smartfonie świata AD 2021), czyli w Galaxy A12. Myślę, że Samsung będzie miał spore problemy, by odczarować wizerunek MediaTeka w swoich topowym urządzeniach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA