REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

MediaTek prezentuje procesory Dimensity. Mają być sercem najlepszych telefonów na rynku

MediaTek rzadko bywa wskazywany jako twórca najwydajniejszych ultramobilnych układów na rynku. Jednak jeżeli wierzyć jego zapewnieniom, procesory Dimensity 1100 i 1200 mają stanowić godną konkurencję dla najlepszych układów Qualcomma, Samsunga i Apple’a.

20.01.2021
11:44
mediatek dimensity
REKLAMA

Poznajcie MediaTek Dimensity 1200. To układ scalony, który – jak twierdzi jego producent – rzuci wyzwanie uważanym do tej pory za królów wydajności Snapdragonowi 888 i Exynosowi 2100. W układzie scalonym tajwańskiego giganta, tak jak u konkurencji, znajdzie się zintegrowany modem 5G i dedykowane bloki obliczeniowe do przetwarzania algorytmów sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Układ Dimensity 1200 został wykonany w 6-nanometrowym procesie technologicznym. Składa się z jednego bardzo wydajnego, trzygigahercowego rdzenia Cortex-A78, zwykłych rdzeni A78 i czterech energooszczędnych rdzeni Cortex-A55. Towarzyszy im moduł Mali-G77 GPU oraz sześć rdzeni MediaTek APU 3.0, stanowiących wspomniane wcześniej bloki obliczeniowe SI. Ów jeden superrdzeń jest przeznaczony to superszybkiego przetwarzania pojedynczych wątków – tak jak Cortex-X1 w Snapdragonie 888.

Dimensity 1200 doczeka się tańszego brata, czyli MediaTek Dimensity 1100.

Tańszy układ zbudowany będzie w bardziej tradycyjny sposób. Zawierać będzie cztery 2,6-gigahercowe rdzenie Cortex-A78, cztery Cortex-A55 i dziewięć G77. Innymi słowy będzie to niemalże Dimensity 1200, ale pozbawiony wspomnianego superddzenia.

Dimensity 1200 obsługuje odświeżanie ekranu z częstotliwością 168 Hz, co jest na dziś najwyższym wynikiem na rynku. Dimensity 1100 oferuje 144-hercowe odświeżanie. Droższy układ obsłuży matryce fotograficzne do rozdzielczości 200 megapikseli, zaś Dimensity 1100 do 108 megapikseli.

Oba układy mają też przetwarzać zdjęcia wykonane w trudnych warunkach oświetleniowych o 20 proc. szybciej od układów MediaTeka poprzedniej generacji. Nowe Dimensity obsługują też bokeh przy rejestrowaniu wideo w Ultra HD, a nowy system autofocusu będzie symulował naturalne rozmycie obrazu pobierając dane o głębi ostrości na kilku płaszczyznach. Co ciekawe, będzie to robił także podczas nagrywania wideo, do tego w czasie rzeczywistym.

Oba układy mogą też równolegle obsługiwać dane i połączenia głosowe w ramach sieci 5G, agregację sygnału 5G zarówno w spektrum FDD, jak i TDD, a także mają możliwość pracy w trybie dual-SIM w ramach sieci piątej generacji. Poprawiono też zużycie energii przez modem, a oba układy Dimensity obsługują też Bluetootha 5.2.

REKLAMA

No tak, ale w jakich telefonach pojawią się nowe układy MediaTek Dimensity?

Rynek telefonów z wysokiej półki zdaje się podzielony. Samsung i Apple korzystają z własnych procesorów, podczas gdy większość pozostałych sprzętów z wyższej półki polega na Snapdragonach od Qualcomma. MediaTek twierdzi jednak, że wśród klientów znajdą się, między innymi, Xiaomi, Vivo, Oppo i Realme. Trzymam kciuki, bo ciekaw jestem, ile z obietnic MediaTeka faktycznie zostanie zrealizowanych. Im większa konkurencja na rynku, tym lepiej dla wszystkich.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA